| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaktualizowana lista nadal zawiera błędy

Zaktualizowana lista nadal zawiera błędy

Została zaktualizowana lista organizacji pożytku publicznego posiadających ten status na 30 listopada 2007 r.


Jakie zmiany nastąpiły w tej wersji listy?

- Podstawą dla zaktualizowania były błędy polegające na umieszczeniu w wykazie organizacji, które bądź nie mają statusu organizacji pożytku publicznego (OPP), bądź posiadają go, ale ze względu na charakter prowadzonej działalności wyłączone są z uprawnienia do otrzymywania wpłat jednoprocentowych. W tej wersji listy skreślono trzy takie organizacje. Ponadto dopisano 26 organizacji, które na skutek błędu na niej się nie znalazły, mimo że spełniają wszystkie warunki konieczne do pozyskiwania wpłat. Niestety, według danych Stowarzyszenia Klon/Jawor, które przeprowadziło porównanie obu list ze stanem faktycznym, w poprawionej wersji nadal znajdują się trzy organizacje, które nie powinny otrzymać wpłat za 2007 rok. Dwie, ponieważ nie posiadają statusu OPP, a jedna uzyskała ten status po 30 listopada 2007 r. Lista wymaga zatem następnej korekty.

Czy podatnicy, którzy będą chcieli przekazać 1 proc. podatku, przy wyborze organizacji powinni kierować się najnowszą listą opublikowaną 20 marca w Monitorze Polskim?

- Tak. Podatnicy powinni kierować się najnowszą listą, która zresztą powinna zostać jak najszybciej poprawiona. Te wszystkie nieścisłości przynoszą szkody organizacjom, które nie figurowały na niej od początku, mimo że powinny. Być może ze względu na fakt, że błąd popełniła administracja, organizacja, która nie otrzymała wpłaty z powodu zbyt późnego zamieszczenia na liście, zdecyduje się wystąpić o odszkodowanie?

Niestety, to podatnicy i organizacje poniosą konsekwencje, i to finansowe, wynikające z błędu administracji. Pozostaje mieć nadzieję, że podatnicy nie zniechęcą się tym zamieszaniem i zechcą zajrzeć na listę OPP, jeśli jeszcze nie wiedzą, komu przekazać 1 proc. podatku. Na szczęście błędy polegały w dużej mierze na nieuwzględnieniu organizacji uprawnionych. W związku z tym statystycznie ryzyko przekazania 1 proc. podatku nieuprawnionej organizacji nie było i nadal nie jest duże.

Co w sytuacji, gdy podatnik już się rozliczył, w zeznaniu wskazał organizację z poprzedniej listy, a na obecnej tej organizacji już nie ma?

- Jeśli tak się stało, wskazanie 1 proc. podatku nie będzie skuteczne w stosunku do tej organizacji, bo nie ma ona prawa przyjmować wpłat. Do 30 kwietnia jednak można skorygować zeznanie podatkowe również w tym zakresie, wskazując inną organizację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anna Mazgal z Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »