REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaktualizowana lista nadal zawiera błędy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Została zaktualizowana lista organizacji pożytku publicznego posiadających ten status na 30 listopada 2007 r.

Jakie zmiany nastąpiły w tej wersji listy?

Autopromocja

- Podstawą dla zaktualizowania były błędy polegające na umieszczeniu w wykazie organizacji, które bądź nie mają statusu organizacji pożytku publicznego (OPP), bądź posiadają go, ale ze względu na charakter prowadzonej działalności wyłączone są z uprawnienia do otrzymywania wpłat jednoprocentowych. W tej wersji listy skreślono trzy takie organizacje. Ponadto dopisano 26 organizacji, które na skutek błędu na niej się nie znalazły, mimo że spełniają wszystkie warunki konieczne do pozyskiwania wpłat. Niestety, według danych Stowarzyszenia Klon/Jawor, które przeprowadziło porównanie obu list ze stanem faktycznym, w poprawionej wersji nadal znajdują się trzy organizacje, które nie powinny otrzymać wpłat za 2007 rok. Dwie, ponieważ nie posiadają statusu OPP, a jedna uzyskała ten status po 30 listopada 2007 r. Lista wymaga zatem następnej korekty.

Czy podatnicy, którzy będą chcieli przekazać 1 proc. podatku, przy wyborze organizacji powinni kierować się najnowszą listą opublikowaną 20 marca w Monitorze Polskim?

- Tak. Podatnicy powinni kierować się najnowszą listą, która zresztą powinna zostać jak najszybciej poprawiona. Te wszystkie nieścisłości przynoszą szkody organizacjom, które nie figurowały na niej od początku, mimo że powinny. Być może ze względu na fakt, że błąd popełniła administracja, organizacja, która nie otrzymała wpłaty z powodu zbyt późnego zamieszczenia na liście, zdecyduje się wystąpić o odszkodowanie?

Niestety, to podatnicy i organizacje poniosą konsekwencje, i to finansowe, wynikające z błędu administracji. Pozostaje mieć nadzieję, że podatnicy nie zniechęcą się tym zamieszaniem i zechcą zajrzeć na listę OPP, jeśli jeszcze nie wiedzą, komu przekazać 1 proc. podatku. Na szczęście błędy polegały w dużej mierze na nieuwzględnieniu organizacji uprawnionych. W związku z tym statystycznie ryzyko przekazania 1 proc. podatku nieuprawnionej organizacji nie było i nadal nie jest duże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co w sytuacji, gdy podatnik już się rozliczył, w zeznaniu wskazał organizację z poprzedniej listy, a na obecnej tej organizacji już nie ma?

- Jeśli tak się stało, wskazanie 1 proc. podatku nie będzie skuteczne w stosunku do tej organizacji, bo nie ma ona prawa przyjmować wpłat. Do 30 kwietnia jednak można skorygować zeznanie podatkowe również w tym zakresie, wskazując inną organizację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anna Mazgal z Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  REKLAMA