| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Wybór formy opodatkowania do 20 stycznia

IFK poleca: Wybór formy opodatkowania do 20 stycznia

20 stycznia 2016 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Do tego dnia należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.

Podatnicy – rozpoczynając działalność gospodarczą i rejestrując ją na formularzu CEIDG-1 – składają oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w tym formularzu, zakreślając odpowiednio, czy wybierają zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany czy kartę podatkową (przy wyborze karty podatkowej podatnicy mogą dodatkowo złożyć formularz PIT-16).

Od 19 maja 2016 r. do przepisów updof i uzpd zostaną dodane regulacje, z których wprost będzie wynikało, że również podatnicy kontynuujący działalność będą mogli zgłaszać wybór określonej formy opodatkowania na formularzu CEIDG. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, nie będą już musieli składać zawiadomienia w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik w kolejnym roku podatkowym kontynuuje tę samą formę opodatkowania, nie musi składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Podatnik powinien złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania wówczas, gdy od kolejnego roku zamierza ją zmienić.

Monitor Księgowego – prenumerata

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Czytaj więcej w artykule:  "Wybór formy opodatkowania w 2016 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »