reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bezpłatne lekarstwa dla chorych po 75. roku życia

Bezpłatne lekarstwa dla chorych po 75. roku życia

Nie doszło do zaplanowanej na środę 13 stycznia 2016 r. wysłuchania przez sejmową komisję zdrowia informacji ministra zdrowia na temat założeń projektu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia. Wykreślono ten punkt z porządku obrad komisji.

Wniosek o wykreślenie z porządku obrad komisji punktu dotyczącego projektu 75+ złożył zastępca przewodniczącego Tomasz Latos (PiS). Argumentował, że obecnie komisja może przekazywać ewentualne uwagi do resortu, ale debata nad szczegółami projektu powinna rozpocząć się po tym, gdy trafi on do parlamentu.

"Omawianie na posiedzeniu komisji (…) założeń do ustawy jest czymś dość kuriozalnym i precedensowym" - mówił. Dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiał już komisji wstępne założenia tego projektu.

Poseł Rajmund Miller (PO) przekonywał, że komisja powinna zająć się założeniami do projektu. "Jesteśmy posłami i chcielibyśmy wiedzieć, na jakim etapie jest przygotowywany ten projekt, jakie są jego założenia, bo do tego mamy prawo" - mówił. Również wiceprzewodnicząca komisji Beata Małecka Libera (PO) mówiła, że komisja powinna zająć się projektem, a posłowie powinni mieć możliwość zadania ministrowi pytań.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) mówiła, że podczas posiedzenia komisji powinna odbyć się dyskusja na temat założeń projektu. "Według mnie należałoby zastanowić się nad tym, czy przypadkiem cele tej ustawy nie powinny być doprecyzowane i ukierunkowane nie tylko na czysto fiskalny dla pacjentów cel, ale przede wszystkim na kwestie zdrowotne" - mówiła. Jej zdaniem należy zastanowić się m.in. nad tym, jakie leki powinny być objęte tym projektem oraz jak mierzyć efektywność przygotowywanych rozwiązań.

Ostatecznie posłowie zadecydowali o wykreśleniu tego punktu z porządku obrad. Za tym wnioskiem głosowało 16 posłów, przeciwnych było 12.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w rozmowie z PAP poparł decyzję członków komisji i podkreślił, że resort w tej chwili zapoznaje się z uwagami, jakie spłynęły podczas konsultacji społecznych. "Proszę nam dać przynajmniej 2, 3 tygodnie, żebyśmy zapoznali się z tymi uwagami. Wtedy być może niektóre z nich zostaną włączone do projektu rządowego, projekt rządowy ulegnie zmianie i wtedy chętnie odpowiemy na wszystkie pytania" - mówił. "Procedowanie tego w dniu dzisiejszym uważam za co najmniej przedwczesne" - dodał.

Konsultacje społeczne projektu 75+ zakończyły się 6 stycznia 2016 r. Projekt ustawy przygotowywanej przez MZ zakłada, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków, znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru. PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama