reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ryczałt do końca roku

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.


ZMIANA PRAWA

Komisja Palikota rozpatrzyła wczoraj nowelizację ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Projektowana zmiana zakłada, że podatnicy nie będą tracić prawa do ryczałtu w tracie roku. Wyjaśnijmy, że zgodnie z zasadami obowiązującymi od początku 2007 r. przedsiębiorca po przekroczeniu progu przychodów w wysokości 150 tys. euro musi przejść na ogólne zasady opodatkowania już od następnego miesiąca. Nowelizacja przewiduje uchylenie ust. 6 w art. 8 ustawy o podatku zryczałtowanym. Dzięki temu podatnicy zachowają prawo do korzystania z ryczałtu do końca roku podatkowego, bez względu na przychód osiągnięty w trakcie roku. Proponowana zmiana likwiduje ponadto istniejącą nierówność pomiędzy podatnikami rozpoczynającymi i kontynuującymi działalność. W przypadku tych drugich utrata prawa do ryczałtu zawsze oznacza konieczność przejścia na ogólne zasady opodatkowania. Nie mogą rozliczać się podatkiem liniowym, gdyż oświadczenie o wyborze tego sposobu rozliczeń muszą składać do 20 stycznia roku podatkowego. Tylko podatnik rozpoczynający działalność może tego dokonać w innym terminie. Komisja przyjęła wniosek o skierowanie projektu do marszałka Sejmu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama