| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi do odliczenia od dochodu i podatku

Ulgi do odliczenia od dochodu i podatku

Nowością w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok jest ulga prorodzinna. Tak jak w latach ubiegłych można też odliczyć wydatki na internet i na cele rehabilitacyjne.

 

Podatnicy rozliczający podatek dochodowy za 2007 rok mogą korzystać z nielicznych już ulg i odliczeń. Do najbardziej popularnych zalicza się ulgę internetową i rehabilitacyjną. Obie odliczane są od dochodu.

Podatnicy ponoszący wydatki z tytułu użytkowania internetu w miejscu zamieszkania mogą odliczyć maksymalnie 760 zł. Wydatki te muszą być udokumentowane fakturą. Osoby niepełnosprawne oraz mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne (których dochód w 2007 roku nie przekroczył 9120 zł) mogą uwzględnić w zeznaniu podatkowym ulgę na cele rehabilitacyjne. Korzystający z odliczenia mogą pomniejszyć dochód m.in. o wydatki na leki, dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne oraz zakup i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego.

Podatnicy wspierający organizacje realizujące cele pożytku publicznego mogą nadal korzystać z ulgi z tytułu przekazywania darowizn. W zeznaniu za 2007 rok odliczyć można zarówno darowizny przekazane organizacjom krajowym, jak i położonym w innych państwach Unii Europejskiej. W ramach ulgi na darowizny nadal można odpisywać wpłaty na cele kultu religijnego. Nowością jest możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa. Łączna kwota odliczeń od dochodu z tytułu dokonanych darowizn nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Przedsiębiorcy mogą natomiast skorzystać z odliczenia 50 proc. wydatków związanych z nabyciem nowych technologii.

Hitem tegorocznych rozliczeń jest nowa ulga prorodzinna odliczana od podatku. W rozliczeniu za 2007 rok limit odliczenia wynosi 1145,08 zł na każde własne lub przysposobione dziecko. Kwota ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców i może być odliczona od podatku jednego z nich lub obojga (w dowolnych proporcjach). Rodzice rozwiedzeni lub pozostający w sądownie orzeczonej separacji korzystają z ulgi proporcjonalnie do czasu faktycznego zamieszkiwania z dzieckiem.

Wszystkie odliczenia zarówno od dochodu, jak i od podatku uwzględnia się w załączniku PIT/O składanym wraz z zeznaniem rocznym.

Ważne!

Od dochodu można odliczyć m.in. ulgę na cele rehabilitacyjne, ulgę internetową oraz darowizny, w tym na cele pożytku publicznego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK