| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia będą korzystne

Rozliczenia będą korzystne

Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji protokołu w sprawie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Austrią.


ZMIANA PRAWA

Metoda unikania podwójnego opodatkowania stosowana w obowiązującej obecnie umowie zawartej między Polską i Austrią będzie zmieniona. Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Protokołu z 4 lutego 2008 r. zakładającego zastąpienie niekorzystnej metody odliczenia proporcjonalnego na wyłączenie z progresją.

Jak wyjaśnia Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie KPMG, metoda odliczenia proporcjonalnego (kredytu) powoduje, że stosujący ją podatnik nigdy nie zapłaci w Polsce mniej podatku od danego dochodu niż jest należny w Polsce na podstawie polskich przepisów. Jeżeli podatek zapłacony za granicą jest niższy, to w Polsce zawsze pojawi się dopłata.

- Metoda wyłączenia z progresją jest z punktu widzenia podatnika bardziej korzystna. Po pierwsze, wysokość podatku zapłaconego za granicą jest nieistotna dla celów rozliczenia w Polsce, a po drugie, dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a jedynie wpływają na wysokość dochodów w Polsce opodatkowanych - mówi Mateusz Kobyliński. W ocenie eksperta, zmiana w obowiązującej umowie międzynarodowej z Austrią metody kredytu na metodę wyłączenia z progresją, z perspektywy podatnika, jest z pewnością krokiem w dobrym kierunku.

- Kuriozalne natomiast wydaje się wcześniejsze wprowadzenie metody kredytu w powołanej umowie, w szczególności w świetle faktu, że poprzednia umowa z Austrią, obowiązująca do 1 kwietnia 2005 r., przewidywała dla polskich rezydentów właśnie metodę wyłączenia z progresją - zwraca uwagę nasz rozmówca.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »