reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia będą korzystne

Rozliczenia będą korzystne

Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji protokołu w sprawie zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Austrią.


ZMIANA PRAWA

Metoda unikania podwójnego opodatkowania stosowana w obowiązującej obecnie umowie zawartej między Polską i Austrią będzie zmieniona. Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta Protokołu z 4 lutego 2008 r. zakładającego zastąpienie niekorzystnej metody odliczenia proporcjonalnego na wyłączenie z progresją.

Jak wyjaśnia Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie KPMG, metoda odliczenia proporcjonalnego (kredytu) powoduje, że stosujący ją podatnik nigdy nie zapłaci w Polsce mniej podatku od danego dochodu niż jest należny w Polsce na podstawie polskich przepisów. Jeżeli podatek zapłacony za granicą jest niższy, to w Polsce zawsze pojawi się dopłata.

- Metoda wyłączenia z progresją jest z punktu widzenia podatnika bardziej korzystna. Po pierwsze, wysokość podatku zapłaconego za granicą jest nieistotna dla celów rozliczenia w Polsce, a po drugie, dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a jedynie wpływają na wysokość dochodów w Polsce opodatkowanych - mówi Mateusz Kobyliński. W ocenie eksperta, zmiana w obowiązującej umowie międzynarodowej z Austrią metody kredytu na metodę wyłączenia z progresją, z perspektywy podatnika, jest z pewnością krokiem w dobrym kierunku.

- Kuriozalne natomiast wydaje się wcześniejsze wprowadzenie metody kredytu w powołanej umowie, w szczególności w świetle faktu, że poprzednia umowa z Austrią, obowiązująca do 1 kwietnia 2005 r., przewidywała dla polskich rezydentów właśnie metodę wyłączenia z progresją - zwraca uwagę nasz rozmówca.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama