| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można zapłacić cudzego podatku

Nie można zapłacić cudzego podatku

Zapłata podatku przez inny podmiot w imieniu podatnika nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.


ORZECZENIE

Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym siedmioosobowym składzie odpowiedział wczoraj na pytanie: czy inny podmiot może skutecznie zapłacić podatek za podatnika. W uchwale NSA uznał, że taka wpłata w imieniu podatnika nie jest skuteczna, bo nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Pytanie prawne zadał jeden ze składów orzekających w sprawie dotyczącej zapłaty VAT. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zadeklarowała VAT za październik 2004 r. w wysokości ponad 60 tys. zł. Kwotę tę na konto urzędu skarbowego wpłaciła jednak spółka akcyjna. Organ podatkowy uznał, że zapłata cudzego podatku nie skutkuje wygaśnięciem zobowiązania podatkowego. Wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wszczęto postępowanie egzekucyjne.

Ostatecznie sprawa trafiła do NSA, który uznał, że zapłata podatku w imieniu podatnika przez osobę trzecią nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, i to bez względu na to, czy następuje to w obrocie bezgotówkowym czy gotówkowym. W ocenie sądu z istoty samego stosunku zobowiązaniowego w prawie podatkowym wynika, że obowiązku zapłaty podatku nie można skutecznie przenieść umową na inną osobę niż podatnik. Jak podkreślił sąd, względy praktyczne nie mogą wpływać na interpretację przepisów podatkowych, mogą co najwyżej wskazywać na konieczność ich zmiany.

Jednocześnie sąd podkreślił, że stanowisko zawarte w uchwale nie dotyczy sytuacji, gdy w praktyce wpłacającym jest ktoś inny niż sam podatnik. Ale chodzi tu o sytuacje, gdy podatek płaci co prawda inna osoba niż podatnik, np. pracownik, ale ze środków powierzonych przez podatnika. Taka zapłata z pieniędzy podatnika jest skuteczna i powoduje wygaśnięcie zobowiązania ciążącego na podatniku.

Sygn. akt I FPS 8/07

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK