| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przekazana nagroda bez podatku

Przekazana nagroda bez podatku

Od części nagrody za wybitne osiągnięcia, którą podatnik przekaże na pożytek publiczny, nie będzie pobierany podatek dochodowy.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów). Dotyczy on nagród za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz z tytułu działalności na rzecz praw człowieka, w części przekazanej przez podatnika dla instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Aby zaniechano poboru PIT, należy m.in. udokumentować przekazanie nagrody dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej instytucji, a przy nagrodzie innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynikać będzie wartość przekazanej nagrody. Konieczne będzie też oświadczenie obdarowanej instytucji o jej przyjęciu. Rozporządzenie miałoby zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w 2008 roku. Proponowane rozwiązanie jest tymczasowe, gdyż w projektowanej nowelizacji ustawy o PIT do zwolnień zawartych w art. 21 wprowadza się zwolnienie z opodatkowania przedmiotowych nagród.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Więcej: www.mf.gov.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »