reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przekazana nagroda bez podatku

Przekazana nagroda bez podatku

Od części nagrody za wybitne osiągnięcia, którą podatnik przekaże na pożytek publiczny, nie będzie pobierany podatek dochodowy.


ZMIANA PRAWA

Opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów). Dotyczy on nagród za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz z tytułu działalności na rzecz praw człowieka, w części przekazanej przez podatnika dla instytucji realizującej cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Aby zaniechano poboru PIT, należy m.in. udokumentować przekazanie nagrody dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej instytucji, a przy nagrodzie innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynikać będzie wartość przekazanej nagrody. Konieczne będzie też oświadczenie obdarowanej instytucji o jej przyjęciu. Rozporządzenie miałoby zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w 2008 roku. Proponowane rozwiązanie jest tymczasowe, gdyż w projektowanej nowelizacji ustawy o PIT do zwolnień zawartych w art. 21 wprowadza się zwolnienie z opodatkowania przedmiotowych nagród.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Więcej: www.mf.gov.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama