REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyduje chwila przyjęcia sprawozdania finansowego

Marta Pionkowska

REKLAMA

Wspólnik spółki jawnej ma prawo do udziału w zysku z chwilą przyjęcia sprawozdania finansowego, a więc podpisania przez wszystkich wspólników. Od tego momentu biegnie też termin przedawnienia roszczeń.

Stanisław M. był wspólnikiem spółki jawnej. Wyrokiem z maja 2004 r. został z niej wyłączony, a w październiku sąd II instancji oddalił jego apelację od tego wyroku. Wtedy zażądał wypłaty zysku za lata 2002-2004 w wysokości ok. 400 tys. zł. Ponieważ na tym tle doszło do sporu, sprawa trafiła do sądu. W odpowiedzi na pozew podniesiony został zarzut przedawnienia roszczenia za 2002 rok. Wspólnicy twierdzili, że za ten rok zysk się nie należy, bo sprawozdanie finansowe było sporządzone w 2003 roku a pozew wniesiony w lipcu 2006 roku. Termin przedawnienia dla dochodzenia tych roszczeń wynosi trzy lata. Poza tym powód nie odliczył od dochodzonej kwoty wydatków, a dopiero wtedy można mówić o zysku.

Autopromocja

Sąd I instancji zasądził pond 240 tys. zł, uwzględniając w tym także 2002 rok. Uznał, że roszczenie za ten rok nie przedawniło się, ponieważ termin przedawnienia biegnie od zatwierdzenia sprawozdania finansowego, co nastąpiło w 2005 roku. Pozwani odwołali się, a sąd II instancji zmniejszył zasądzoną kwotę do 64 tys. zł. Sąd ten stwierdził, że roszczenie za 2002 rok przedawniło się, ponieważ bieg przedawnienia rozpoczyna się od sporządzenia sprawozdania finansowego, tzn. podpisania go przez wspólników, co miało miejsce w marcu 2003 r., a nie jego zatwierdzenia. Sprawozdanie zostało podpisane przez wszystkich wspólników, a więc także Stanisława M.

Od tego wyroku powód wniósł skargę kasacyjną. Zarzucił sadowi apelacyjnemu błędne przyjęcie, że termin przedawnienia biegnie od sporządzenia sprawozdania, a nie jego zatwierdzenia. Twierdził, że w sprawie należy stosować art. 53 ustawy o rachunkowości, który ma pierwszeństwo przed art. 52 kodeksu spółek handlowych, dotyczącym podziału i wypłaty zysku. A więc najpierw trzeba zatwierdzić sprawozdanie finansowe, a dopiero potem dzielić zysk.

Sąd Najwyższy nie podzielił tego poglądu i skargę oddalił. W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że stanowisko sądu apelacyjnego jest prawidłowe. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego nie jest warunkiem koniecznym do wypłaty zysku. Zakres prawa do tego ustala się z momentem przyjęcia sprawozdania, a więc podpisania go przez wspólników. Artykuł 52 k.s.h. który, zdaniem SN, ma zastosowanie w tej sprawie, stanowi, że zysk wypłaca się z końcem roku obrachunkowego. Natomiast art. 53 ustawy o rachunkowości nie ma zastosowania w sprawie, bo w spółce jawnej nie trzeba podejmować uchwał. Zdaniem SN skarżący ma prawo do udziału w zysku z chwilą, gdy został on ustalony w sprawozdaniu finansowym. Stąd też roszczenie za 2002 rok przedawniło się.

PODZIAŁ I WYPŁATA ZYSKU

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 52 par. 1 k.s.h., wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego roku obrachunkowego.

Marta Pionkowska

marta.pionkowska@infor.pl

Sygn. akt IV CSK 127/08

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA