REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej małych podatników

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Limit VAT dla małych podatników wyniesie w 2009 roku 2 702 000 zł, co stanowi o 312 tys. zł mniej niż w 2008 roku. W konsekwencji krąg małych podatników VAT zostanie ograniczony.

Od 1 stycznia 2009 r. limity dla potrzeb VAT (z wyjątkiem limitu zwolnienia podmiotowego, który jest stały) będą znacznie mniejsze niż obecnie. To spowoduje, że krąg małych podatników zostanie ograniczony. W efekcie rozliczenia VAT staną się mniej korzystne.

Autopromocja

Małym podatnikiem może być podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty odpowiadającej w złotych polskich kwocie 800 tys. euro. Jak tłumaczy Paweł Satkiewicz, prawnik w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, przeliczenie kwot limitów uprawniających podatników VAT do preferencyjnego, kasowego, rozliczania VAT w 2009 roku dokonuje się według kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października. Różnice pomiędzy kursem euro w 2007 i 2008 spowodowały, że w nadchodzącym roku limity wielkości sprzedaży (kwot prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi) wyrażone w złotych polskich będą niższe niż dotychczas obowiązujące.

- W praktyce oznacza to, że mniejsza liczba podatników VAT spełni kryterium małego podatnika. Niektórzy podatnicy nie będą, z powodu niższych limitów, uprawnieni do rozliczeń VAT metodą kasową. Będą zmuszeni rozliczać się według zasad ogólnych, co z pewnością będzie dla większości z nich mniej korzystnym rozwiązaniem - twierdzi Paweł Satkiewicz.

Jeżeli limity podatkowe nie zostały ustalone w złotych, wahania kursu walut mogą wpływać na obowiązki firm w zakresie podatków - tak jak w przypadku małych podatników w rozumieniu ustawy o VAT. Na ten aspekt zwraca uwagę Joanna Perzanowska, menedżer Ernst & Young, która podkreśla, że pomiędzy październikiem 2007 a 2008 euro osłabiło się w stosunku do złotego, co wpłynęło na znaczne obniżenie limitu wartości sprzedaży dla małych podatników, który został określony na kwotę w złotych odpowiadającą 800 tys. euro przeliczoną według średniego kursu NBP na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku.

- W rezultacie, mniej podmiotów uzyska status małego podatnika i będzie uprawnionych do skorzystania z uproszczeń w 2009 roku. Podatnicy, którzy przekroczą limit, będą zobowiązani do raportowania VAT na zasadach ogólnych, co zwiększy stopień trudności przy przygotowaniu rozliczeń - podsumowuje Joanna Perzanowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Limity na 2009 rok

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA