| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie mniej małych podatników

Będzie mniej małych podatników

Limit VAT dla małych podatników wyniesie w 2009 roku 2 702 000 zł, co stanowi o 312 tys. zł mniej niż w 2008 roku. W konsekwencji krąg małych podatników VAT zostanie ograniczony.


Od 1 stycznia 2009 r. limity dla potrzeb VAT (z wyjątkiem limitu zwolnienia podmiotowego, który jest stały) będą znacznie mniejsze niż obecnie. To spowoduje, że krąg małych podatników zostanie ograniczony. W efekcie rozliczenia VAT staną się mniej korzystne.

Małym podatnikiem może być podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty odpowiadającej w złotych polskich kwocie 800 tys. euro. Jak tłumaczy Paweł Satkiewicz, prawnik w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, przeliczenie kwot limitów uprawniających podatników VAT do preferencyjnego, kasowego, rozliczania VAT w 2009 roku dokonuje się według kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października. Różnice pomiędzy kursem euro w 2007 i 2008 spowodowały, że w nadchodzącym roku limity wielkości sprzedaży (kwot prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi) wyrażone w złotych polskich będą niższe niż dotychczas obowiązujące.

- W praktyce oznacza to, że mniejsza liczba podatników VAT spełni kryterium małego podatnika. Niektórzy podatnicy nie będą, z powodu niższych limitów, uprawnieni do rozliczeń VAT metodą kasową. Będą zmuszeni rozliczać się według zasad ogólnych, co z pewnością będzie dla większości z nich mniej korzystnym rozwiązaniem - twierdzi Paweł Satkiewicz.

Jeżeli limity podatkowe nie zostały ustalone w złotych, wahania kursu walut mogą wpływać na obowiązki firm w zakresie podatków - tak jak w przypadku małych podatników w rozumieniu ustawy o VAT. Na ten aspekt zwraca uwagę Joanna Perzanowska, menedżer Ernst & Young, która podkreśla, że pomiędzy październikiem 2007 a 2008 euro osłabiło się w stosunku do złotego, co wpłynęło na znaczne obniżenie limitu wartości sprzedaży dla małych podatników, który został określony na kwotę w złotych odpowiadającą 800 tys. euro przeliczoną według średniego kursu NBP na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku.

- W rezultacie, mniej podmiotów uzyska status małego podatnika i będzie uprawnionych do skorzystania z uproszczeń w 2009 roku. Podatnicy, którzy przekroczą limit, będą zobowiązani do raportowania VAT na zasadach ogólnych, co zwiększy stopień trudności przy przygotowaniu rozliczeń - podsumowuje Joanna Perzanowska.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Limity na 2009 rok

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK