reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek importowy będzie rozliczany na specjalnym druku

Podatek importowy będzie rozliczany na specjalnym druku

Możliwe jest już rozliczanie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w specjalnej deklaracji dla importu towarów - VAT-IM.


NOWE PRAWO

Za sprawą nowego art. 33b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) pojawiła się nowa deklaracja importowa.

Do jej składania zobowiązani będą podatnicy, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną oraz podatnicy uprawnieni do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami. Warunek: podatnicy ci muszą stosować pojedyncze pozwolenia, o których mowa w art. 1 pkt 13 tiret pierwsze i drugie rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE L 253 z 11 października 1993 r., str. 1, z późn. zm.).

Na podstawie przepisów tego rozporządzenia organy celne mogą zezwolić na złożenie zgłoszenia celnego w urzędzie celnym innym niż urząd, w którym towary są przedstawiane lub udostępniane do kontroli celnej. Dotyczy to przypadku, gdy towary mają być objęte procedurą celną przez posiadacza pojedynczego pozwolenia na stosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu.

Oznacza to, że deklaracja VAT-IM (bo takie nosi ona oznaczenie) przeznaczona jest dla podatników posiadających i stosujących pozwolenie pojedyncze na stosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu. Należy złożyć ją w dwóch egzemplarzach do naczelnika urzędu celnego.

Naczelnik zwróci nam jeden potwierdzony egzemplarz, który będzie podstawą do odliczenia podatku z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy. W deklaracji podatnicy zmuszeni będą wykazać kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji dla importu towarów.

Deklaracja importowa jest składana naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej.

W przypadku gdy towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli tylko w jednym urzędzie celnym, podatnik może złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny. Co więcej, podatnik jest zobowiązany również do wpłacenia kwot podatku wykazanych w deklaracjach importowych, z zastrzeżeniem art. 33a ustawy o VAT (dotyczy sytuacji, gdy towary objęte są procedurami uproszczonymi).

Artur Nawrocki

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama