| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Procedury zgodne z prawem UE

Procedury zgodne z prawem UE

Od 2009 roku dostosowano regulacje dotyczące zgłoszeń uproszczonych do zmienionych przepisów rozporządzenia wykonawczego do wspólnotowego kodeksu celnego.


NOWE PRAWO

Wcelu dostosowania do obowiązujących unijnych przepisów celnych w odniesieniu do rodzajów uproszczeń, tj. zgłoszenia niekompletnego, zgłoszenia uproszczonego, procedury uproszczonej w miejscu, od 1 stycznia znowelizowano rozporządzenie wykonawcze do prawa celnego.

Zmiany zostały wprowadzone na mocy rozporządzenia ministra finansów z 18 grudnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów towarów, których objęcie procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej zależy od spełnienia dodatkowych warunków oraz towarów wyłączonych spod tej procedury (Dz.U. nr 236, poz. 1630). Zamiast odniesienia do poszczególnych form określonych w art. 76 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, wprowadzono odniesienie do art. 253 rozporządzenia wykonawczego do tego kodeksu, które zostało zmienione od 1 stycznia 2009 r.

Brak nowelizacji spowodowałby, że polskie rozporządzenie nie odnosiłoby się do wszystkich dozwolonych przypadków określonych w zmodyfikowanych regulacjach unijnych. Przepisy rozporządzenia wykonawczego w art. 253 w sposób szczegółowy określają rodzaje procedury uproszczonej, tj. procedurę zgłoszenia niekompletnego, procedurę zgłoszenia uproszczonego, procedurę w miejscu.

Należy pamiętać, że przepisy zmieniające rozporządzenie wykonawcze do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, w ramach procedury uproszczonej w miejscu (czyli procedury realizowanej w miejscach uznanych przez organ celny, zwanej też procedurą poprzez wpis do rejestru) w procedurze wywozu dają możliwość upoważnionemu eksporterowi do złożenia zgłoszenia celnego uproszczonego lub kompletnego zgłoszenia celnego zamiast przesłania powiadomienia i dokonania wpisu do rejestru.

Zmiana przepisów rozporządzenia wykonawczego wprowadziła jednolity dla całej Wspólnoty wzór wniosku i pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej. Jednak do pozwoleń wydanych przed 1 stycznia 2009 r. stosuje się przepisy obowiązujące poprzednio.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »