reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracji nie trzeba składać osobiście

Deklaracji nie trzeba składać osobiście

Znaczne odległości od siedziby urzędu skarbowego nie utrudniają podatnikom wypełniania ich obowiązków podatkowych.

INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 6238) wypowiedziało się w sprawie obsługi podatników w powiatach, na terenie których nie utworzono urzędu skarbowego. Problem dotyczył Międzyrzecza Podlaskiego i gminy Drelów leżących w powiecie bialskim, który jest obsługiwany przez Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że system podatkowy w Polsce opiera się na deklaracjach i zeznaniach. Możliwość przesyłania ich drogą pocztową i dokonywania wpłat za pośrednictwem poczty i banków wraz z upowszechnieniem obrotu bezgotówkowego ograniczają jednak uciążliwość bezpośrednich kontaktów podatnika z urzędem skarbowym. Zdaniem MF osobisty kontakt nie jest konieczny, gdy podatnik chce uzyskać informacje na temat stosowania przepisów podatkowych. Podatnicy mogą korzystać z infolinii Krajowej Informacji Podatkowej, zaś pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego można uzyskać, kierując pisemny wniosek do ministra finansów.

Ministerstwo poinformowało, że organizując pobór podatków, musi kierować się możliwościami finansowymi i koniecznością optymalizacji wydatków niezbędnych na wykonywanie zadań administracji podatkowej. Powstawanie nowych jednostek organizacyjnych ma znaczący wpływ na zwiększenie ogółu wydatków ponoszonych na utrzymanie aparatu skarbowego w stosunku do zrealizowanych dochodów podatkowych. W ocenie MF obecna organizacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej zapewnia właściwą obsługę podatników oraz umożliwia skuteczny pobór dochodów na rzecz budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządowych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama