reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz

Akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz

Zmiana prawa - Od 1 marca 2009 r. akcyza od samochodów będzie pobierana tylko raz, bez względu na liczbę sprzedaży dokonanych przed rejestracją.


W nowej ustawie o podatku akcyzowym, która zacznie obowiązywać od początku marca, samochody nie będą zaliczane do wyrobów akcyzowych, ale dalej będą podlegać akcyzie jako odrębna kategoria towarów. Według Macieja Greli, doradcy podatkowego w kancelarii Gide Loyrette Nouel, akcyza od aut będzie pobierana raz, bez względu na liczbę transakcji sprzedaży zawartych przed rejestracją.

- Opodatkowane będą import, nabycie wewnątrzwspólnotowe albo pierwsza sprzedaż auta wyprodukowanego w Polsce - tłumaczy Maciej Grela.

Dodaje też, że od 1 stycznia 2009 r. zwiększono stawkę podatku akcyzowego na samochody osobowe z silnikami powyżej 2000 cm sześc. do 18,6 proc. (z 13,6 proc.), co może uderzyć w producentów aut z tego segmentu, w szczególności w kontekście obecnego kryzysu.

- Jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy akcyzowej pojawiły się kontrowersje odnośnie do ustalania podstawy opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodów osobowych - wskazuje Maciej Grela.

Podsumowuje, że problem powstał w związku z niejasnym określeniem kryteriów stanowiących bazę dla kalkulacji tej podstawy (kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy oraz wartość rynkowa samochodu osobowego). Przedstawiciele branży motoryzacyjnej już teraz starają się o uzyskanie od ministra finansów stosownej wykładni niejednoznacznych przepisów.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama