| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia osób prawnych

Rozliczenia osób prawnych

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego mają obowiązek złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym do 10 lipca. Nie muszą go jednak dostarczać razem z zeznaniem CIT-8 - bez względu na to, czy ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym.

Dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, minął już termin składania zeznania CIT-8. Tych, którzy wybrali inny rok podatkowy, może jeszcze czekać spełnienie tego obowiązku.

Przypomnijmy, że podatnicy CIT muszą składać urzędom skarbowym tylko jedno zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym. Wcześniej obowiązywała zasada, w myśl której składali oni zeznanie wstępne i zeznanie ostateczne. Okazuje się, że niektórzy podatnicy nie wiedzą, czy mają obowiązek składać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe i czy muszą je dołączyć do zeznania. Mają też wątpliwość, czy stowarzyszenia składają sprawozdania finansowe razem z zeznaniem.

Zgodnie brzmieniem art. 27 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Przy czym obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania. Tak więc termin złożenia sprawozdania finansowego to 10 dni od daty jego zatwierdzenia, co oznacza, że sprawozdania nie dołącza się do zeznania CIT-8, o co często pytają czytelnicy. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli dnia, na który jednostka sporządza sprawozdanie. Jeśli rok obrachunkowy jest jednolity z rokiem kalendarzowym, ostateczny termin zatwierdzenia to 30 czerwca. Oznacza to, że sprawozdanie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 10 lipca. Sprawozdania składają również stowarzyszenia. Niektóre z nich mogą sporządzić je w wersji uproszczonej określonej w rozporządzeniu z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. nr 137, poz. 1539 z późn. zm.).

Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »