reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenia osób prawnych

Rozliczenia osób prawnych

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego mają obowiązek złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym do 10 lipca. Nie muszą go jednak dostarczać razem z zeznaniem CIT-8 - bez względu na to, czy ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym.

Dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, minął już termin składania zeznania CIT-8. Tych, którzy wybrali inny rok podatkowy, może jeszcze czekać spełnienie tego obowiązku.

Przypomnijmy, że podatnicy CIT muszą składać urzędom skarbowym tylko jedno zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym. Wcześniej obowiązywała zasada, w myśl której składali oni zeznanie wstępne i zeznanie ostateczne. Okazuje się, że niektórzy podatnicy nie wiedzą, czy mają obowiązek składać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe i czy muszą je dołączyć do zeznania. Mają też wątpliwość, czy stowarzyszenia składają sprawozdania finansowe razem z zeznaniem.

Zgodnie brzmieniem art. 27 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Przy czym obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania. Tak więc termin złożenia sprawozdania finansowego to 10 dni od daty jego zatwierdzenia, co oznacza, że sprawozdania nie dołącza się do zeznania CIT-8, o co często pytają czytelnicy. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli dnia, na który jednostka sporządza sprawozdanie. Jeśli rok obrachunkowy jest jednolity z rokiem kalendarzowym, ostateczny termin zatwierdzenia to 30 czerwca. Oznacza to, że sprawozdanie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 10 lipca. Sprawozdania składają również stowarzyszenia. Niektóre z nich mogą sporządzić je w wersji uproszczonej określonej w rozporządzeniu z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. nr 137, poz. 1539 z późn. zm.).

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama