| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Od pełnomocnictwa nie ma opłaty

Od pełnomocnictwa nie ma opłaty

Dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika w sprawach alimentacyjnych nie podlega opłacie skarbowej i to zarówno w przypadku osoby uprawnionej do alimentów, jaki i zobowiązanej - postanowienie prezydenta Kutna z 24 listopada 2005 r., nr FB.3110/05/2005.

W sądzie rejonowym domagano się od podatnika składającego pełnomocnictwo w sprawie alimentacyjnej wniesienia opłaty skarbowej. Podatnik miał jednak wątpliwości. Okazało się, że słuszne. Opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa w sprawach alimentacyjnych jest nienależna. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r., nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia, zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienia pełnomocnika oraz ich odpisy (wypis) w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia.
Potwierdza to też treść art. 111 par. 1 pkt 2 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych.
Sprawą alimentacyjną jest każda sprawa dotycząca obowiązku alimentacyjnego, zaś jej charakter nie ulega zmianie w zależności od tego, czy jest on oceniany z punktu widzenia uprawnionego do alimentów, czy też osoby do świadczenia tego rodzaju zobowiązanej. Zamiarem ustawodawcy nie było różnicowanie sytuacji stron w sprawie alimentacyjnej.
 
Anna Wojda


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK