| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nauka jazdy z podatkiem

Nauka jazdy z podatkiem

W związku z udziałem spółki w targach i koniecznością przewozu eksponatów samochodem ciężarowym, dyrektor spółki został skierowany na kurs prawa jazdy kategorii C + E. Zdaniem spółki kwota zwróconych kosztów kursu może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 6 kwietnia 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0013/2006).

Jeśli kurs prawa jazdy nie jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i nie jest ściśle związany z zajęciem, które pracownik wykonuje, wydatki poniesione na kurs nie będą zwolnione z podatku.

Wyższe kwalifikacje...

Stanowiska spółki nie podzielił jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Jego zdaniem wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Aby mówić o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, kurs prawa jazdy musiałby być ściśle związany z zajęciem, które pracownik wykonuje w ramach swoich obowiązków pracowniczych.

...tylko dla kierowcy

W przedstawionym przypadku na kurs prawa jazdy kategorii C+E został skierowany dyrektor spółki, do zakresu obowiązków którego należy zarządzanie przedsiębiorstwem, pełnienie obowiązków pracodawcy wobec pracowników spółki oraz zapewnienie wykonania planów spółki. Nie jest nim natomiast wykonywanie obowiązków związanych z przewozem towarów, eksponatów. Dyrektor nie wykonuje zawodu kierowcy. Nie można zatem przyjąć, że poprzez zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami kategorii C+E nastąpiło podwyższenie posiadanych kwalifikacji w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Dlatego koszt kursu prawa jazdy dyrektora nie jest wartością świadczenia, które jest zwolnione z podatku dochodowego. Jest natomiast dochodem pracownika (dyrektora) ze stosunku pracy.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »