| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Gdzie płacony jest VAT

Gdzie płacony jest VAT

Jeżeli miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy jest Szwecja, usługi te opodatkowane są w tym kraju. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 25 kwietnia 2006 r. Izby Skarbowej w Rzeszowie (nr IS.II/1/4430-44/06).

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie świadczył usługi pośrednictwa sprzedaży na rzecz firmy mającej siedzibę w Szwecji. Według GUS działalność ta sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 51.12.13-00.00. Usługi mają polegać na wyszukiwaniu nowych klientów, prowadzeniu negocjacji, opiece nad klientami w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem podatnika nie będzie on zobowiązany do uiszczania podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wyjaśnił, że świadczenie podatnika na rzecz kontrahenta ze Szwecji nosi cechy usług, o których mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) ustawy o VAT. W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Miejsce dokonania dostawy towarów ustalane jest zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ustawy o VAT. Stosownie do treści tego przepisu miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią, jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jeżeli zatem w wyniku świadczonych przez podatnika usług pośrednictwa dochodzi do zawarcia umowy i dostawy towarów, a miejscem rozpoczęcia wysyłki (lub transportu) do nabywcy towarów jest terytorium Szwecji, wówczas miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Szwecji. W Polsce usługa ta uznana będzie za niepodlegającą opodatkowaniu. W przypadku, gdyby nabywca usługi (w rozpatrywanej sprawie firma szwedzka) podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »