reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kosztami są wydatki brutto

Kosztami są wydatki brutto

Remontując mieszkanie, podatnik musi przyjąć jako koszt uzyskania przychodu wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych i faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 maja 2007 r. (nr IIUSpbIA/1/415-38/30c/23/07/BB)


Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku rozstrzygnął kwestię, czy remontując zakupione mieszkanie należy przyjąć wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych służących do remontu oraz faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych takiego mieszkania jako koszt.


Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta ze zwolnienia VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT).


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.


Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem podatek naliczony:

l jeżeli podatnik zwolniony jest od VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT,

l w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.


Zatem podatek naliczony jest kosztem podatkowym, m.in. w sytuacji, gdy podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od VAT.


Podkreślić jednak należy, że aby podatek naliczony mógł być zaliczony do kosztów, to wydatek, z którym związany jest ten podatek, musi stanowić koszt uzyskania przychodów w myśl cytowanego art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.


W omawianym przypadku podatek naliczony od dokonanych zakupów materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robocizny stanowi koszt uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym będzie wartość brutto wynikająca z posiadanych faktur.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama