REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zakup posiłków dla pracowników

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

REKLAMA

Zawarliśmy umowę z firmą cateringową, na podstawie której kontrahent prowadzi sprzedaż posiłków dla naszych pracowników, z przedłużoną formą płatności, przy użyciu kart magnetycznych, które potwierdzają prawo pracowników do pobrania posiłku i zaciągnięcia długu. Każdy pracownik posiada indywidualną kartę magnetyczną. W umowie ustalono miesięczny system rozliczania usług świadczonych przez firmę cateringową. Kwoty należne kontrahentowi są wypłacane na podstawie sporządzanych zbiorowo not księgowych zawierających kwotę brutto pobranych posiłków, bez wyszczególnionej kwoty podatku od towarów i usług. Rozliczamy się z każdym pracownikiem w systemie miesięcznym, potrącając z jego wynagrodzenia, bez dodatkowej prowizji, kwotę brutto za pobrane przez niego posiłki i zaciągnięty w danym miesiącu dług. Czy „odsprzedawane” przez nas posiłki dla pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
RADA
„Odsprzedaż” posiłków pracownikom dokonywana przez Czytelnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organy skarbowe zajmują jednak w tym przypadku odmienne stanowiska. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Również czynności nieodpłatne, w tym świadczenie usług, może podlegać opodatkowaniu VAT. Warunkiem jest, aby podatnikowi przysługiwało, w związku z tym świadczeniem, prawo do odliczenie podatku z tytułu nabycia związanych z nim towarów i innych usług. W opisanym stanie faktycznym nie dokonują Państwo odliczenia VAT, bowiem przedmiotowa transakcja udokumentowana jest notą księgową sporządzoną przez firmę cateringową. Należ pamiętać, że od usług cateringowych, w przeciwieństwie do usług gastronomicznych, przysługuje prawo do odliczenia VAT, gdy pozostałe warunki są spełnione (pisaliśmy o tym szerzej w nr 9/2006 BV). Jednak nie ma to znaczenia w tym przypadku, gdyż dokonują Państwo czynności odpłatnych. „Odsprzedajecie” posiłki swoim pracownikom, a zapłata za nie następuje przez potrącenie z ich wynagrodzenia odpowiedniej kwoty. W związku z powyższym nie można mówić o nieodpłatnym charakterze usług świadczonych na rzecz pracowników. Z tego też powodu cytowany na wstępie przepis nie znajdzie zastosowania.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w postanowieniu z 16 grudnia 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanym przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, nr 1471/NTR2/443-478/05/MŻ, w którym czytamy: „(...) nieodpłatne przekazanie gotowych posiłków pracownikom niezwiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą (przedsiębiorstwem), przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Niemniej, jak wynika z opisu, przedmiotowe posiłki są przez Stronę »odsprzedawane« pracownikom, a należne z tego tytułu wynagrodzenie potrącane jest z ich wynagrodzenia. W tym stanie nie można mówić o nieodpłatnym charakterze usług świadczonych na rzecz pracowników. W rezultacie w sprawie nie ma zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie okoliczność, iż na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. usług, pozostaje bez znaczenia (...)”.
Ten sam urząd w innym postanowieniu, z 3 kwietnia 2006 r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, nr 1471/NTR/448-11/06/AM, dotyczącym podobnego stanu faktycznego, zajął jednak odmienne stanowisko: „(...) Strona przyjęła zobowiązanie zarówno wobec firmy cateringowej, jak i swoich pracowników, iż część należnego im z tytułu umów o pracę wynagrodzenia przekazywać będzie bezpośrednio na rachunek firmy cateringowej celem pokrycia zaciągniętego przez nich w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) długu z tytułu zakupu w ww. firmie posiłków. Jest to więc sytuacja zbliżona do przekazu, o którym mowa w art. 9211 Kodeksu cywilnego, w której Strona występuje w charakterze przekazanego. W rezultacie między Stroną a firmą cateringową wystąpi tzw. stosunek zapłaty, w ramach którego Strona upoważniona jest do spełnienia świadczenia (w postaci wpłaty części wynagrodzenia swoich pracowników) do rąk odbiorcy, tj. firmy cateringowej, w wyniku czego dojdzie do wygaśnięcia ich zobowiązań względem tejże firmy. Mają powyższe na uwadze, w szczególności zaś, iż Stronie z tego tytułu nie przysługuje zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jakiekolwiek wynagrodzenie, jak również brak bezpośredniego związku z prowadzoną przez nią działalnością (przedsiębiorstwem), potwierdzić należy, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, stanowisko, iż w opisanym przypadku nie wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)”.
Ze względu na fakt, iż organy podatkowe nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej, w celu uniknięcia ewentualnego konfliktu z fiskusem warto się zwrócić o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.
 
• art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA