REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
podatki, Ministerstwo Finansów
Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

REKLAMA

REKLAMA

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Pozytywne sygnały z objaśnień – co zasługuje na plus?

Opublikowane przez Ministerstwo Finansów Objaśnienia zawierają elementy, które można ocenić zdecydowanie pozytywnie – zarówno z perspektywy praktyki rynkowej, jak i oczekiwań podatników.

Jednym z najważniejszych sygnałów jest oficjalne uznanie podejścia „look-through approach” (LTA). W skrócie, jest to rozwiązanie, które pozwala – obrazowo mówiąc – „zajrzeć przez” spółkę pośredniczącą i ocenić, kto faktycznie stoi za przepływem środków. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie sytuacji, w której podatnik automatycznie traci prawo do preferencji tylko dlatego, że płatność trafia do pośrednika.

Choć podejście „look-through approach” było już wcześniej stosowane w praktyce i jest rozpoznanym zagadnieniem w doktrynie międzynarodowego prawa podatkowego, brakowało mu oficjalnego usankcjonowania w przepisach lub interpretacjach ogólnych, co było wykorzystywane przez organy podatkowe w sytuacjach wątpliwych do interpretacji przepisów na niekorzyść podatników. Teraz, gdy mechanizm ten został jednoznacznie wskazany w Objaśnieniach, jego stosowanie nie powinno być kwestionowane przez organy podatkowe. To ważny krok w stronę ujednolicenia praktyki i zwiększenia przewidywalności w zakresie stosowania preferencji WHT.

Kolejnym istotnym ułatwieniem jest wprowadzenie możliwości domniemania spełnienia warunku „beneficial owner” w określonych przypadkach. Choć nie oznacza to pełnej automatyzacji procesu, to jednak stanowi realne uproszczenie dla podatników, którzy dotychczas musieli każdorazowo wykazywać spełnienie tego warunku w sposób pełny i bezpośredni w stosunku do konkretnego podmiotu. Domniemanie może w praktyce ograniczyć liczbę sytuacji spornych i zmniejszyć ryzyko zakwestionowania preferencji przez organy podatkowe.

Na uwagę zasługuje również nowość w postaci dopuszczenia tzw. substratu osobowo-majątkowego w ujęciu skonsolidowanym. To podejście, które pozwala oceniać rzeczywistą działalność gospodarczą nie tylko przez pryzmat jednej spółki, będącej bezpośrednim odbiorcą płatności, lecz także z uwzględnieniem potencjału i zasobów innych podmiotów w ramach tej samej grupy kapitałowej ulokowanych w tej samej jurysdykcji. Takie rozszerzenie perspektywy może mieć istotne znaczenie dla dużych struktur, gdzie często spotykaną praktyką jest ścisła specjalizacja podmiotów w zakresie poszczególnych rodzajów usług (zarządzanie, księgowość itp.).

REKLAMA

Wątpliwości i niedopowiedzenia – co może budzić niepokój?

 Choć publikacja Objaśnień to niewątpliwie krok w dobrą stronę, nie sposób pominąć elementów, które nadal budzą poważne wątpliwości – zarówno interpretacyjne, jak i systemowe. Mimo podnoszenia ich w ramach konsultacji poprzedzających wydanie Objaśnień, nie udało się przekonać Ministerstwa do podjęcia dalej idących wyjaśnień w tych obszarach.

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy braków jest pominięcie zasady proporcjonalności. W dokumencie nie znalazło się jednoznaczne potwierdzenie, że utrata preferencji podatkowych powinna następować wyłącznie w przypadku nadużycia prawa. Tymczasem to właśnie ta zasada – wielokrotnie podkreślana w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE – stanowi fundament unijnego podejścia do przeciwdziałania nadużyciom. Jej brak w objaśnieniach może prowadzić do nadinterpretacji ze strony organów podatkowych, które – nie mając wyraźnego ograniczenia – mogą stosować odmowę preferencji w sposób zbyt szeroki i nieproporcjonalny.

Kolejnym kontrowersyjnym aspektem jest sposób, w jaki potraktowano intepretację dyrektyw unijnych, w szczególności Dyrektywy Parent-Subsidiary. Chodzi o Dyrektywę Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (wersja przekształcona), Dz.U. L 345 z 29.12.2011, s. 8–16 (dalej: Dyrektywa Parent-Subsidiary).

Objaśnienia wprowadzają wymóg posiadania statusu „beneficial owner” również przy wypłacie dywidend, mimo że taki warunek nie wynika wprost z treści dyrektywy. Może to prowadzić do sytuacji, w której krajowe interpretacje zaczną być niespójne z regulacjami unijnymi, co z kolei rodzi ryzyko naruszenia zasady pierwszeństwa prawa UE. Dla podatników oznacza to większą niepewność i konieczność dodatkowej ostrożności przy planowaniu transakcji transgranicznych.

Być może najbardziej niepokojącym elementem objaśnień jest jednak deklaracja, że niektóre przedstawione w nich mechanizmy – jak choćby „look-through approach” – nie muszą być stosowane przez organy podatkowe. Tego rodzaju zastrzeżenia podważają sens całego dokumentu jako narzędzia zwiększającego pewność prawa. Jeśli bowiem podatnik, działając zgodnie z Objaśnieniami, nie ma gwarancji, że organy podatkowe przyjmą to samo podejście, to trudno mówić o realnej ochronie wynikającej z ich stosowania. W praktyce może to oznaczać, że (w szczególności w przypadku kontroli) nawet najbardziej starannie przygotowana dokumentacja i działalnie w zgodzie z Objaśnieniami nie wystarczą by przekonać fiskusa.

Objaśnienia to dopiero początek…

Opublikowane przez Ministerstwo Finansów Objaśnienia to bez wątpienia ważny i wyczekiwany krok w stronę uporządkowania praktyki stosowania przepisów. Warto jednak pamiętać, że dokument ten – mimo swojej objętości i zakresu – nie stanowi kompletnej „mapy” działania dla podatników. Raczej należy go traktować jako kompas, który wskazuje kierunek, ale nie gwarantuje bezpiecznego dotarcia do celu.

Ostateczna wartość praktyczna Objaśnień będzie zależała od tego, jak organy podatkowe podejdą do ich stosowania w konkretnych sprawach. W szczególności chodzi tu o aspekt czasowy stosowania Objaśnień. Mimo długiego i mozolnego procesu ich powstawania, dotyczą one przepisów, które zostały wprowadzone od 2019 r., a obowiązują w pełni od 2022. Pozostaje nadzieja, że organy będą stosować uzgodnioną dziś interpretację z Objaśnień do zdarzeń mających miejsce w całym okresie obowiązywania komentowanych przepisów. Niestety, Objaśnienia nie zawierają żadnych wskazówek w tym zakresie, co zapewne przyczyni się do wielu sporów dotyczących tej materii. Równie istotna przy zastosowaniu Objaśnień będzie postawa samych płatników i podatników – ich gotowość do obrony swoich praw, umiejętność dokumentowania spełnienia warunków oraz bieżące monitorowanie praktyki organów.

Co warto zrobić już teraz? Dla praktyków podatkowych kluczowe będzie przeanalizowanie, które elementy Objaśnień można wykorzystać w bieżących sprawach oraz uważne śledzenie, jak organy podatkowe odnoszą się do nowych wytycznych – zwłaszcza w przypadku toczących się już kontroli i postępowań.

Z kolei przedstawiciele biznesu – w szczególności CFO oraz działy compliance – powinni jak najszybciej przeanalizować wpływ nowych Objaśnień na wewnętrzne procedury związane z podatkiem u źródła. Kluczowe będzie nie tylko zaktualizowanie dokumentacji dotyczącej statusu „beneficial owner”, ale również zapewnienie, że prowadzone procesy weryfikacyjne są spójne, kompletne i dobrze udokumentowane. To właśnie od jakości tych działań zależeć będzie możliwość skutecznej obrony przed ewentualnymi zarzutami ze strony organów podatkowych.

Nowe objaśnienia WHT pod lupą CRIDO – zapraszamy na webinar

 Już 17 lipca 2025 r. o godz. 10:00 zapraszamy na webinar organizowany przez CRIDO, podczas którego nasi eksperci podatkowi szczegółowo omówią nowe objaśnienia. Wskażemy, które zmiany rzeczywiście mogą ułatwić rozliczenia, a które – mimo pozornej klarowności – mogą okazać się pułapką.
Rejestracja dostępna jest pod tym linkiem: https://crido.pl/events/webinar-objasniania-mf-w-sprawie-beneficial-owner-wht-game-changer-czy-nihil-novi/?utm_source=infor&utm_medium=article&utm_campaign=Beneficial-Owner-WHT-lipiec2025

Adrian Stępień, partner w CRIDO

Źródło: Objaśnienia podatkowe ministra finansów z 3 lipca 2025 r. - Stosowanie tzw. klauzuli rzeczywistego właściciela dla celów podatku u źródła.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA