REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KSeF pytania i odpowiedzi. To musisz wiedzieć

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Wejście w życie Krajowego Systemu e Faktur coraz bliżej. Od 1 stycznia 2024 faktury ustrukturyzowane zajmą miejsce dotychczasowych dokumentów. Od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów przekonuje, że faktury wystawione przez KSeF to wiele korzyści dla podatnika - chodzi zarówno o nabywcę i jak i wystawcę faktury. Możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jest już dostępna m. in. w SaldeoSMART. Aplikacja jest dostosowana do krajowego systemu i zgodna z wytycznymi ogłoszonymi przez Ministerstwo Finansów. Jednak wciąż wiele aspektów nowego obowiązku budzi wątpliwości użytkowników. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego obowiązku.

Krajowy System e-Faktur odroczony

Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jako nowy proces fakturowania, to element cyfrowej transformacji w Polsce. Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych pozwoli w większym stopniu kontrolować faktury wystawiane przez polskie przedsiębiorstwa.

Faktura ustrukturyzowana, to faktura wystawiona za pomocą platformy Krajowego Rejestru e-Faktur wraz z unikalnym numerem ID. Każda taka faktura musi być zgodna ze schematem struktury danych ustalonym przez Ministerstwo Finansów. Faktury ustrukturyzowane przyjmują format xml i są zgodne z określonym w przepisach wzorem.

W tej chwili korzystanie z faktur ustrukturyzowanych jest rozwiązaniem dobrowolnym (dla chętnych podatników) i funkcjonuje w obrocie gospodarczym obok tradycyjnych faktur papierowych i oraz faktur elektronicznych.

Jeszcze do 17 czerwca 2022 r. pojawiały się zapowiedzi o obowiązkowym wprowadzeniu Krajowego Systemu e Faktur w 2023 r., ale zgodnie z decyzją Rady UE planowana datą wejścia w życie przepisów została odroczona. Faktury ustrukturyzowane najprawdopodobniej staną się obowiązkowe 1 stycznia 2024 r.

Kalendarz wprowadzania KseF w Polsce:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • od października do grudnia 2021 roku resort finansów prowadził pilotaż z udziałem podatników,
 • od 1 stycznia 2022 roku Krajowy System e-Faktur funkcjonuje jako rozwiązanie dobrowolne,
 • od 1 stycznia 2024 roku stosowanie faktur ustrukturyzowanych w Polsce będzie obowiązkowe.

Od początku roku na stronie Ministerstwa Finansów pojawiają się informacje przekonujące podatników, aby już dziś stosowali e-faktury i wymienia korzyści, jakie się z tym wiążą:

 • szybszy zwrot VAT dla przedsiębiorców korzystających z Krajowego Systemu e Faktur – w 40, a nie jak dotychczas, w 60 dni,
 • ·zmniejszenie kosztów – faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców,
 • usprawnienie obrotu gospodarczego - cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników,
 • zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń,
 • brak konieczności stosowania duplikatów przez wystawcę faktur – nie ma możliwość zagubienia lub zniszczenia faktur,
 • wgląd w ścieżkę obiegu faktury – pewność, że dotarła do kontrahenta, stała dostępność kontrahenta do faktur w KSeF.

KSeF pytania i odpowiedzi - sprawdź

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e Faktur został odroczony do początku 2024 r., zarówno podatnicy, jak i twórcy oprogramowania rozpoczęli przygotowania do wdrożenia nowego rozwiązania. Już w czerwcu br. SaldeoSMART udostępniło połączenie z Krajowym Rejestrem e-Faktur i umożliwiło korzystanie z rządowego systemu w aplikacji.

KSeF bardzo zainteresował przedsiębiorców i księgowych. Webinarium „Jak działa Krajowy System e-faktur”, prowadzone przez ekspertów SaldeoSMART, które w całości było poświęcone tematyce faktur ustrukturyzowanych, przyciągnęło ponad 700 osób.

Padło na nim wiele pytań o praktyczne aspekty stosowania systemu faktur ustrukturyzowanych – zarówno z punktu widzenia wystawców jak i odbiorców dokumentów ustrukturyzowanych. Jakie pytania powtarzały się najczęściej? Nowy obowiązek nie jest do końca jasny dla przedsiębiorców. Mają wątpliwości dotyczące skuteczności wysyłki pliku faktury do Krajowego Systemu e-Faktur, postępowanie w przypadku błędów w wystawionych dokumentach, otrzymywanie faktur elektronicznych, a także możliwość testowania nowego systemu.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy przedsiębiorstwo wystawiające faktury, może je wysłać do Krajowego Systemu e-Faktur zbiorczo np. na koniec miesiąca?

Aktualny zapis ustawy wskazuje wyraźnie, że każda wystawiona faktura, powinna być wysłany do KSeF w dniu jego wystawienia.

Co się dzieje w przypadku, kiedy przed północą do Krajowego Systemu e-Faktur zostanie wysłanych 100 faktur i nie zdążą tego samego dnia zostać zarejestrowane w Krajowym Systemie e Faktur?

Jeżeli faktury zostaną wysłane przed północą, to jeśli poprawnie przejdą walidację, nie ma możliwości żeby nie zostały zarejestrowane w Krajowym Systemie e Faktur.

Co w przypadku, kiedy pojawi się potrzeba poprawienia wystawionej faktury?

W określonych przypadkach poprawek wystarczy nota korygująca (KSeF nie obsługuje not korygujących), wszystkie inne zmiany będą możliwe jedynie poprzez wystawienie faktury-korekty.

Czy Krajowy System e Faktur umożliwia założenie konta demo?

Ministerstwo Finansów udostępniło użytkownikom dwa środowiska testowe. Jednym z nich jest środowisko przedprodukcyjne, tzw. DEMO, oraz środowisko testowe. Więcej szczegółów znajduje dotyczących testowania aplikacji Ministerstwa Finansów: https://podatki.gov.pl/ksef/strefa-testowa-ksef.

Czy wysyłając faktury do Krajowego Systemu e Faktur trzeba je również wysyłać do klientów?

Wystawienie faktury przez Krajowy System e Faktur gwarantuje dostarczenie dokumentu do odbiorcy. Co za tym idzie, ponowne wysyłanie wystawionej faktury do klienta nie będzie konieczne.

Czy korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy kontrahentów zagranicznych?

Krajowy System e Faktur dotyczy faktur wystawionych przez firmy posiadające polski NIP i będące czynnymi podatnikami VAT,

Czy do faktur wystawianych poprzez Krajowy System e-Faktur można dodać załączniki?

Mimo, że KSeF nie przewiduje dodawania załączników, to struktura faktury przewiduje , że w niektórych polach opisowych można zmieścić np. link do pobrania załącznika, dzięki czemu możliwe będzie dodanie wymaganych przez kontrahentów protokołów odbioru.

Co stanie się w przypadku anulowania wystawionej w Krajowym systemie e Faktur faktury?

Anulowanie faktury wystawionej przez Krajowy System e-Faktur jest możliwe jedynie przez wystawienie faktury korygującej do 0.

Więcej pytań i odpowiedzi o KSeF znajdziesz na blogu SaldeoSMART.

Jak się dobrze przygotować - technologie

Od momentu ogłoszenia przez Ministerstwo Finansów planu wprowadzenia w Polsce faktur ustrukturyzowanych, producenci systemów informatycznych zaczęli zgłębiać ten temat. Analiza wymagań i potrzeb sprawiła, że poważni dostawcy technologii zdążyli już przygotować się do planowanych zmian. Dlatego najlepiej zawczasu warto sprawdzić, czy firmowy system informatyczny jest gotowy na wyzwanie, jakie stawia przed przedsiębiorcami Krajowy System e Faktur. Czy jest gotowy na nowy proces fakturowania - na faktury ustrukturyzowane.

KSeF pozwala m. in. na wystawianie, przechowywanie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Podatnik może wystawić fakturę ustrukturyzowaną dzięki indywidualnemu kontu w systemie KSeF lub za pośrednictwem systemu finansowo-księgowego zintegrowanego z Krajowym Systemem e Faktur. Takim systemem, w pełni gotowym na faktury ustrukturyzowane, od czerwca br., dysponują użytkownicy SaldeoSMART. Dzięki aplikacji, która jest na bieżąco dostosowywana do zmian wprowadzanych przez organy rządowe i stale optymalizowana, przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpieczne i zgodne w aktualnymi przepisami narzędzie do nowoczesnego fakturowania.

eFaktury

fot. materiały prasowe

Korzystaj z wiedzy ekspertów

Rewolucyjna, bo obejmującą wszystkich przedsiębiorców, zmiana z wystawianiu i obiegu faktur nastąpi za około półtora roku. Choć 1 stycznia 2024 r. jako planowana data obowiązkowego korzystania z KSeF może wydawać się odległa, to warto już dzisiaj przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swojej firmie. Zajęcie się tym tematem na ostatnią chwilę nie tylko przyniesie niepotrzebny stres, ale może skutkować poważnymi kłopotami w urzędzie skarbowym. Gotowość do i tak nieuchronnych zmian, pozwoli działać firmom w niezakłócony sposób i będzie stanowić element przewagi nad konkurencją.

SaldeoSMART już teraz gwarantuje połączenie z Krajowym Systemem e-Faktur oraz wspiera biura rachunkowe i przedsiębiorców w przygotowaniach do rewolucji w fakturowaniu dzieląc się wiedzą ekspertów poprzez bezpłatne materiały: e-booki, artykuły i wyjaśnienia dostępne na dedykowanej stronie.

Sprawdź już teraz jak przygotować się na faktury ustrukturyzowanych, skorzystaj z wiedzy ekspertów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

REKLAMA