KSeF pytania i odpowiedzi. To musisz wiedzieć
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Krajowy System e-Faktur odroczony
Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) jako nowy proces fakturowania, to element cyfrowej transformacji w Polsce. Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych pozwoli w większym stopniu kontrolować faktury wystawiane przez polskie przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Faktura ustrukturyzowana, to faktura wystawiona za pomocą platformy Krajowego Rejestru e-Faktur wraz z unikalnym numerem ID. Każda taka faktura musi być zgodna ze schematem struktury danych ustalonym przez Ministerstwo Finansów. Faktury ustrukturyzowane przyjmują format xml i są zgodne z określonym w przepisach wzorem.
W tej chwili korzystanie z faktur ustrukturyzowanych jest rozwiązaniem dobrowolnym (dla chętnych podatników) i funkcjonuje w obrocie gospodarczym obok tradycyjnych faktur papierowych i oraz faktur elektronicznych.
Jeszcze do 17 czerwca 2022 r. pojawiały się zapowiedzi o obowiązkowym wprowadzeniu Krajowego Systemu e Faktur w 2023 r., ale zgodnie z decyzją Rady UE planowana datą wejścia w życie przepisów została odroczona. Faktury ustrukturyzowane najprawdopodobniej staną się obowiązkowe 1 stycznia 2024 r.
Kalendarz wprowadzania KseF w Polsce:
- od października do grudnia 2021 roku resort finansów prowadził pilotaż z udziałem podatników,
- od 1 stycznia 2022 roku Krajowy System e-Faktur funkcjonuje jako rozwiązanie dobrowolne,
- od 1 stycznia 2024 roku stosowanie faktur ustrukturyzowanych w Polsce będzie obowiązkowe.
Od początku roku na stronie Ministerstwa Finansów pojawiają się informacje przekonujące podatników, aby już dziś stosowali e-faktury i wymienia korzyści, jakie się z tym wiążą:
- szybszy zwrot VAT dla przedsiębiorców korzystających z Krajowego Systemu e Faktur – w 40, a nie jak dotychczas, w 60 dni,
- ·zmniejszenie kosztów – faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców,
- usprawnienie obrotu gospodarczego - cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników,
- zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń,
- brak konieczności stosowania duplikatów przez wystawcę faktur – nie ma możliwość zagubienia lub zniszczenia faktur,
- wgląd w ścieżkę obiegu faktury – pewność, że dotarła do kontrahenta, stała dostępność kontrahenta do faktur w KSeF.
KSeF pytania i odpowiedzi - sprawdź
Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e Faktur został odroczony do początku 2024 r., zarówno podatnicy, jak i twórcy oprogramowania rozpoczęli przygotowania do wdrożenia nowego rozwiązania. Już w czerwcu br. SaldeoSMART udostępniło połączenie z Krajowym Rejestrem e-Faktur i umożliwiło korzystanie z rządowego systemu w aplikacji.
KSeF bardzo zainteresował przedsiębiorców i księgowych. Webinarium „Jak działa Krajowy System e-faktur”, prowadzone przez ekspertów SaldeoSMART, które w całości było poświęcone tematyce faktur ustrukturyzowanych, przyciągnęło ponad 700 osób.
Padło na nim wiele pytań o praktyczne aspekty stosowania systemu faktur ustrukturyzowanych – zarówno z punktu widzenia wystawców jak i odbiorców dokumentów ustrukturyzowanych. Jakie pytania powtarzały się najczęściej? Nowy obowiązek nie jest do końca jasny dla przedsiębiorców. Mają wątpliwości dotyczące skuteczności wysyłki pliku faktury do Krajowego Systemu e-Faktur, postępowanie w przypadku błędów w wystawionych dokumentach, otrzymywanie faktur elektronicznych, a także możliwość testowania nowego systemu.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Czy przedsiębiorstwo wystawiające faktury, może je wysłać do Krajowego Systemu e-Faktur zbiorczo np. na koniec miesiąca?
Aktualny zapis ustawy wskazuje wyraźnie, że każda wystawiona faktura, powinna być wysłany do KSeF w dniu jego wystawienia.
Co się dzieje w przypadku, kiedy przed północą do Krajowego Systemu e-Faktur zostanie wysłanych 100 faktur i nie zdążą tego samego dnia zostać zarejestrowane w Krajowym Systemie e Faktur?
Jeżeli faktury zostaną wysłane przed północą, to jeśli poprawnie przejdą walidację, nie ma możliwości żeby nie zostały zarejestrowane w Krajowym Systemie e Faktur.
Co w przypadku, kiedy pojawi się potrzeba poprawienia wystawionej faktury?
W określonych przypadkach poprawek wystarczy nota korygująca (KSeF nie obsługuje not korygujących), wszystkie inne zmiany będą możliwe jedynie poprzez wystawienie faktury-korekty.
Czy Krajowy System e Faktur umożliwia założenie konta demo?
Ministerstwo Finansów udostępniło użytkownikom dwa środowiska testowe. Jednym z nich jest środowisko przedprodukcyjne, tzw. DEMO, oraz środowisko testowe. Więcej szczegółów znajduje dotyczących testowania aplikacji Ministerstwa Finansów: https://podatki.gov.pl/ksef/strefa-testowa-ksef.
Czy wysyłając faktury do Krajowego Systemu e Faktur trzeba je również wysyłać do klientów?
Wystawienie faktury przez Krajowy System e Faktur gwarantuje dostarczenie dokumentu do odbiorcy. Co za tym idzie, ponowne wysyłanie wystawionej faktury do klienta nie będzie konieczne.
Czy korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy kontrahentów zagranicznych?
Krajowy System e Faktur dotyczy faktur wystawionych przez firmy posiadające polski NIP i będące czynnymi podatnikami VAT,
Czy do faktur wystawianych poprzez Krajowy System e-Faktur można dodać załączniki?
Mimo, że KSeF nie przewiduje dodawania załączników, to struktura faktury przewiduje , że w niektórych polach opisowych można zmieścić np. link do pobrania załącznika, dzięki czemu możliwe będzie dodanie wymaganych przez kontrahentów protokołów odbioru.
Co stanie się w przypadku anulowania wystawionej w Krajowym systemie e Faktur faktury?
Anulowanie faktury wystawionej przez Krajowy System e-Faktur jest możliwe jedynie przez wystawienie faktury korygującej do 0.
Więcej pytań i odpowiedzi o KSeF znajdziesz na blogu SaldeoSMART.
Jak się dobrze przygotować - technologie
REKLAMA
Od momentu ogłoszenia przez Ministerstwo Finansów planu wprowadzenia w Polsce faktur ustrukturyzowanych, producenci systemów informatycznych zaczęli zgłębiać ten temat. Analiza wymagań i potrzeb sprawiła, że poważni dostawcy technologii zdążyli już przygotować się do planowanych zmian. Dlatego najlepiej zawczasu warto sprawdzić, czy firmowy system informatyczny jest gotowy na wyzwanie, jakie stawia przed przedsiębiorcami Krajowy System e Faktur. Czy jest gotowy na nowy proces fakturowania - na faktury ustrukturyzowane.
KSeF pozwala m. in. na wystawianie, przechowywanie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Podatnik może wystawić fakturę ustrukturyzowaną dzięki indywidualnemu kontu w systemie KSeF lub za pośrednictwem systemu finansowo-księgowego zintegrowanego z Krajowym Systemem e Faktur. Takim systemem, w pełni gotowym na faktury ustrukturyzowane, od czerwca br., dysponują użytkownicy SaldeoSMART. Dzięki aplikacji, która jest na bieżąco dostosowywana do zmian wprowadzanych przez organy rządowe i stale optymalizowana, przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpieczne i zgodne w aktualnymi przepisami narzędzie do nowoczesnego fakturowania.
Korzystaj z wiedzy ekspertów
Rewolucyjna, bo obejmującą wszystkich przedsiębiorców, zmiana z wystawianiu i obiegu faktur nastąpi za około półtora roku. Choć 1 stycznia 2024 r. jako planowana data obowiązkowego korzystania z KSeF może wydawać się odległa, to warto już dzisiaj przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swojej firmie. Zajęcie się tym tematem na ostatnią chwilę nie tylko przyniesie niepotrzebny stres, ale może skutkować poważnymi kłopotami w urzędzie skarbowym. Gotowość do i tak nieuchronnych zmian, pozwoli działać firmom w niezakłócony sposób i będzie stanowić element przewagi nad konkurencją.
SaldeoSMART już teraz gwarantuje połączenie z Krajowym Systemem e-Faktur oraz wspiera biura rachunkowe i przedsiębiorców w przygotowaniach do rewolucji w fakturowaniu dzieląc się wiedzą ekspertów poprzez bezpłatne materiały: e-booki, artykuły i wyjaśnienia dostępne na dedykowanej stronie.
Sprawdź już teraz jak przygotować się na faktury ustrukturyzowanych, skorzystaj z wiedzy ekspertów.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat