| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak korzystnie rozliczyć dochody zagraniczne

Jak korzystnie rozliczyć dochody zagraniczne

W celu uniknięcia tzw. podwójnego opodatkowania, które jest zabronione w świetle prawa unijnego, podatnik ma możliwość rozliczenia dochodów zagranicznych w sposób znacznie korzystniejszy oraz zgodny z normami prawnymi, a mianowicie powinien rozliczyć wskazany dochód stosując przykładowo tzw. wyłączenie z progresją.

Tytułem wyjaśnienia, aby uniknąć podwójnego opodatkowania jako stanu niepożądanego głównie dla portfela podatnika możliwe jest zastosowanie dwóch obecnie obowiązujących metod zapobiegawczych, a mianowicie - wspomnianej metody wyłączenia, bądź metody zaliczenia. Rozwijając zaś metodę wyłączenia warto wskazać, że prowadzi ona do opodatkowania danego dochodu tylko w jednym państwie - państwie jego źródła. Aby rozwiązanie to było możliwie w praktycznej realizacji, drugie państwo (nazwijmy je „państwem rezydencji”) musi zrezygnować z opodatkowania dochodu, co najczęściej sprowadza się do zwolnienia od podatku we wskazanym zakresie. Skutkuje to sytuacją następującą - dochód opodatkowany w państwie źródła nie jest opodatkowany w państwie drugim w ogóle. Metoda wyłączenia z progresją zakłada, że dochód zagraniczny jest zwolniony z podatku w Polsce, jak zostało to wskazane powyżej. Jednakże dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu (osiągniętego w kraju rezydencji) stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

Na co powinien zwrócić uwagę podatnik celem uniknięcia skutków finansowych tzw. podwójnego opodatkowania? W tym miejscu pragniemy przywołać podstawę prawną, która może być Państwu pomocna w kontaktach z organami podatkowymi, a mianowicie art. 3, art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który określa podstawy do zastosowania tzw. ulgi abolicyjnej.

We wskazanej interpretacji podatkowej, w której obywatel polski posiadający prawo stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych uzyskiwał stały dochód z pracy wykonywanej w USA, zostały wskazane przesłanki zastosowania ulgi abolicyjnej. Zgodnie z wyjaśnieniami izby skarbowej ulga abolicyjna przysługuje podatnikom o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce. W konsekwencji uznano, że ustalona wysokość opodatkowania dochodów zagranicznych po zastosowaniu ulgi abolicyjnej ma być równa wysokości opodatkowania, jaka zostałaby ustalona dla dochodów zagranicznych opodatkowanych w Polsce przy zastosowaniu omówionej powyżej zasady wyłączenia z progresją. Przypominamy, że ulgę rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym.

Warto pamiętać, że sposoby unikania podwójnego opodatkowania przewidziane są w umowach bilateralnych, zawartych z większością krajów europejskich i nie tylko, między innymi z: Albanią, Cyprem, Chorwacją, Czechami, Estonią, Francją, Grecją, Litwą, Łotwą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Turcją, Wielką Brytanią i Włochami, co podatnicy rozliczający dochody zagraniczne powinni respektować w szczególności w kontaktach w organami podatkowymi.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 września 2009 r. dotycząca prawidłowego sposobu rozliczenia dochodów uzyskanych poza granicami kraju rezydencji (nr IPPB4/415-370/09-8/JK2).

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »