REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracujący emeryt może ponownie przeliczyć emeryturę

Maria Gałecka

REKLAMA

Emeryt, któremu od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił wypłatę emerytury w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach tego samego stosunku pracy, w jakim pozostawał przed przejściem na emeryturę, będzie mógł złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia.

 

Autopromocja

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury osoby te będą mogły złożyć najwcześniej za półtora roku od zawieszenia emerytury, jeżeli stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest bowiem niepobieranie emerytury wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy. Powyższe zmiany wprowadza obowiązująca od 1 października br. nowelizacja ustawy emerytalnej.

 

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy emerytalnej przewidujący zawieszenie prawa do emerytury osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Przepis ten ma zastosowanie do osób, które nabywają prawo do emerytury po jego wejściu w życie. Natomiast od 1 października 2011 r. regulacja ta obejmuje również tych emerytów, którzy prawo do świadczenia uzyskali przed 1 stycznia br. Jeżeli do 30 września 2011 r. nie rozwiązali stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

Osoby te znalazły się w szczególnie niekorzystnej sytuacji, ponieważ decyzję o przejściu na emeryturę podejmowały w czasie, gdy obowiązujące wówczas przepisy umożliwiały łączenie pobierania emerytury z zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy. Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe przepisy nie dają takiej możliwości. W związku z tym, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia, ustawodawca przewidział dla tej grupy emerytów możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy emerytura może zostać ponownie przeliczona

Nowelizacja przewiduje, że z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury będą mogli skorzystać emeryci, którzy w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierali emeryturę, kontynuując stosunek pracy zawarty przed jej uzyskaniem, i którym ZUS zawiesił to świadczenie od 1 października br. w związku z kontynuacją zatrudnienia.

 Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Ponowne ustalenie wysokości emerytury - zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

 


• art. 25, 26, 53, 103a i 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS - Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1001

• ustawa z 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. Nr 168, poz. 1001

• art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 257, poz. 1726

Maria Gałecka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA