Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FASB, IASB, US GAAP, IFRS... - międzynarodowe regulacje w polskiej rachunkowości

Kazimiera Winiarska
Kluczowe znaczenie w zakresie harmonizacji i standaryzacji rachunkowości na świecie mają dwie organizacje: Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (Financial Accounting Standards Board – FASB) i Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Board – IASB). Zasługują one na szczegółowe omówienie, ponieważ obie zajmują się opracowywaniem standardów uznawanych w wielu krajach świata i są głównymi, oprócz Komisji Europejskiej, podmiotami wyznaczającymi kształt współczesnej rachunkowości.
Dla polskiego systemu rachunkowości są one istotne ze względu na fakt, iż ustawa o rachunkowości czerpie wiele z przyjętych przez nie rozwiązań, dzięki czemu polski system rachunkowości jest elastyczny i dostosowany do realiów funkcjonowania jednostek na światowych rynkach.
Standardy międzynarodowe
Rada Standardów Rachunkowości Finansowej funkcjonująca na terenie Stanów Zjednoczonych jest instytucją niepubliczną tworzącą standardy rachunkowości zwane Ogólnie Akceptowanymi Zasadami Rachunkowości (Generally Accepted Accounting Principles - US GAAP). Uznanie ich za regulacje o charakterze ponadnarodowym według J. Gierusza1 związane jest z faktem, iż:
• przygotowanie sprawozdań finansowych według US GAAP umożliwia spółce wejście na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych i dostęp do innych amerykańskich rynków kapitałowych,
• coraz więcej europejskich przedsiębiorstw przygotowuje swoje sprawozdania finansowe według US GAAP,
• założenia konceptualne IASB wzorowane były na wcześniejszych pracach FASB,
• regulacje USGAAP są szczegółowe, zawierają mniej alternatywnych rozwiązań oraz obejmują swym zasięgiem także sektor publiczny i niektóre branże przemysłu.
 
IASB, działająca w Londynie następczyni Komitetu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, ma następujące cele:
• formułowanie i publikowanie, zgodnie z interesem publicznym, standardów rachunkowości, które powinny być przestrzegane podczas prezentacji sprawozdań finansowych, oraz promowanie standardów w celu ich akceptacji i przestrzegania na całym świecie,
• działalność zmierzającą do poprawy i harmonizacji regulacji (standardów) rachunkowości oraz procedur związanych z przygotowaniem i prezentacją sprawozdań finansowych.
 
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości jest odpowiedzialna za opracowywanie oraz opublikowanie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Rada zastąpiła Komitet Międzynarodowy Standardów Rachunkowości, a rozpoczęła swą działalność 1 kwietnia 2001 roku. Na swojej pierwszej sesji, przeprowadzonej w dniach 18-20 kwietnia 2001 roku, Rada zdecydowała o przyjęciu wszystkich Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i projektów standardów opracowanych przez poprzedni organ. Natomiast standardy opublikowane przez nią samą od tego czasu określono jako MSSF, tj. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (International Financial Reporting Standards - IFRS).
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)2 to od 2005 roku nazwa wspólna dla Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) i wydawanych od 2002 r. Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. We wstępie do wydania MSSF w par. 9 wyjaśniono, że są one przeznaczone do stosowania przy sporządzaniu sprawozdań finansowych o ogólnym przeznaczeniu oraz przygotowywania innych rodzajów sprawozdawczości finansowej wszystkich jednostek nastawionych na prowadzenie działalności dochodowej tj. działalności handlowej, produkcyjnej, usługowej itp.3 Chociaż MSSF nie są przeznaczone do stosowania przez podmioty prowadzące działalność niedochodową (non profit) w sektorze prywatnym i publicznym, to jednostki prowadzące tego rodzaju działalność mogą stosować te standardy.
Stosowanie MSSF jest wskazane w dużych jednostkach non profit, które korzystają ze środków zagranicznych lub są jednostką podporządkowaną organizacji o zasięgu światowym. Celem rozliczenia się z wykorzystania środków zagranicznych lub umożliwienia sporządzania sprawozdania skonsolidowanego w jednostce o zasięgu europejskim lub światowym, konieczne jest zastosowanie „języka biznesu” zrozumiałego w innych krajach. Przestrzeganie rozwiązań dyktowanych przez MSSF zapewni większą wiarygodność i porównywalność danych rachunkowych prezentowanych przez polskie jednostki przez odbiorców sprawozdań finansowych w innych krajach.
W roku 2005 przyjęto używać określenie MSSF dla wszystkich opublikowanych dotąd standardów międzynarodowych, żeby uniknąć określenia MSR/MSSF. W tabeli 1 zaprezentowano obowiązujące MSR/MSSF według stanu na dzień 15.05.2007 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W marcu 2002 roku została ustanowiona Komisja ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (International Financial Reporting Interpretations Comittee - IFRIC)4. Powołano ją, by pomóc Radzie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w tworzeniu i ulepszaniu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Komisja dostarcza wytycznych na temat tych zagadnień, które nie zostały omówione w standardach, oraz zajmuje się obszarami, w których mogłyby powstać sprzeczne interpretacje.
Wytyczne dotyczące zagadnień z dziedziny sprawozdawczości finansowej, które nie zostały szczegółowo rozstrzygnięte w MSSF, lub też zagadnień, wokół których powstały sprzeczne interpretacje, opracowane przez Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej, aktualne na dzień 15.05.2005 r., przedstawia tabela 2. Interpretacje opracowywane przez Komitet Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oznaczono SKI, a interpretacje opracowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oznaczono IFRIC.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dostosowanie ustawy o rachunkowości do dyrektyw europejskich i standardów międzynarodowych
Bezpośrednie odwołanie się do międzynarodowych standardów ma już miejsce w polskim prawie bilansowym5. Zgodnie z artykułem 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości6 w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostka może stosować krajowe standardy rachunkowości, wydane przez uprawniony w myśl ustawy Komitet Standardów Rachunkowości, a w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego może stosować MSSF7. Przepis ten nie nakazuje, co prawda, odwoływania się do standardów międzynarodowych. Wskazuje tylko na możliwość ich stosowania, ale z pewnością będą one stanowiły wykładnię dla wszystkich wątpliwych przepisów ustawy i wszelkich niejasnych sytuacji. Jednocześnie w art. 2 ust. 3 określono, że jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzenia Komisji Europejskiej stosują przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie w zakresie nieuregulowanym przez MSSF.
Uregulowania w ustawie o rachunkowości wciąż różnią się jednak w wielu obszarach od MSSF. Dlatego zanim księgowi sięgną po MSR lub MSSF, powinni najpierw zapoznać się z tym, jakie obszary reguluje polska ustawa o rachunkowości zgodnie z przepisami międzynarodowymi, a które z nich pozostaną nadal w sprzeczności z nimi. Ponadto wiele jednostek ma obowiązek sporządzać sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF, ponieważ wymagają tego jednostki macierzyste lub kooperanci.
Dyrektywy UE dotyczące rachunkowości różnią się od MSSF. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej tworzone były z myślą o spółkach giełdowych, które, występując na giełdzie, powinny prezentować rzetelne informacje. Jednym z podstawowych narzędzi służących realizacji tego celu jest szerokie zastosowanie wartości godziwej do wyceny aktywów i zobowiązań. Preferowanie wartości godziwej wynika z przyjęcia perspektywy inwestora, dla którego duże znaczenie ma aktualna rynkowa wartość majątku firmy występującej na giełdzie. Spółki giełdowe z reguły sporządzają skonsolidowane sprawozdania finansowe.
Dyrektywy UE przyjmują inną perspektywę. Koncentrują się na zabezpieczaniu interesów właścicieli podmiotów gospodarczych oraz firm kredytujących i wierzycieli. Wycena majątku jest oparta na koszcie historycznym (ostrożnościowo). Ze względu na konieczność powiązania z Kodeksem spółek handlowych i prawem podatkowym dyrektywy przedstawiają zasady sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych. Z tych też powodów są bardziej sformalizowane.
Obszary różnic między przepisami wprowadzanymi przez IASB a dyrektywami UE w syntetyczny sposób przedstawia tabela 3.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W tabeli 4 dokonano oceny zgodności ustawy o rachunkowości z dyrektywami Unii Europejskiej i MSSF.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
Największe różnice między Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej a polską ustawą o rachunkowości dotyczą zasad wyceny8. Np. środki trwałe przeszacowywane są zgodnie z rozwiązaniami MSSF do aktualnej wartości godziwej. Ustawa zabrania takiej wyceny. Przewiduje natomiast okresową aktualizację na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów.
Jeżeli chodzi o wartości niematerialne i prawne, MSSF dopuszczają aktywowanie składników wytworzonych we własnym zakresie, jak też przeszacowanie ich do wartości godziwej, na przykład okresowe przeszacowanie prawa wieczystego użytkowania gruntów. Ustawa o rachunkowości dopuszcza ujęcie w bilansie wyłącznie wartości niematerialnych i prawnych pozyskanych w drodze nabycia. Ponadto zabrania ich przeszacowania do aktualnej wartości godziwej.
Inny przykład to regulacje dotyczące kontraktów długoterminowych. Ustawa przewiduje zastosowanie metody procentowej dla kontraktów o okresie realizacji dłuższym niż 6 miesięcy. Nie jest jednak wiadomo, jakie zasady rachunkowości jednostka ma stosować w przypadku kontraktów o różnych okresach realizacji (w tym krótszych niż 6 miesięcy). Inwestor nie ma w takiej sytuacji możliwości dokonania analizy porównawczej.
W przypadku instrumentów finansowych ustawa o rachunkowości opiera się na rozwiązaniach uchylonego już dziś MSR 25. Regulacje te są sprzeczne z nowym MSR 39. Nie wiadomo, kiedy i jakie aktywa należy ująć w bilansie, a jakie w ewidencji pozabilansowej.
Ustawa o rachunkowości wprowadza pojęcie trwałej utraty wartości, podczas gdy MSR operują pojęciem utraty wartości. Dodanie słowa „trwałej” oznacza znaczne opóźnienie ujawniania w bilansie poniesionych strat (daty dokonania odpisów aktualizujących). Ponadto występują znaczne różnice w sprawozdawczości. Ustawa przyjmuje uproszczone zasady przeliczania sprawozdań finansowych zagranicznych oddziałów i spółek zależnych, stanowiących integralną część działania podmiotu dominującego. Różnice w porównaniu z MSSF mogą być istotne.
Różnice zauważalne są również w wartościach szacunkowych oraz w formie prezentacji w sprawozdaniu błędów. Ustawa wymienia wyłącznie błędy fundamentalne. Ponadto brak w jej unormowaniach rozróżnienia pomiędzy zmianami w wartościach szacunkowych (niewymagających zmian danych porównawczych za ubiegłe okresy sprawozdawcze) a zmianami w zastosowanych zasadach rachunkowości. W konsekwencji ta sama jednostka gospodarcza może zaprezentować odmienne wyniki finansowe w zależności od przyjętej interpretacji ustawy. Ustawa i wytyczne Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) nadal przewidują zastosowanie obligatoryjnych wzorów sprawozdań finansowych, które nie zawsze uwzględniają specyfikę prowadzonej działalności. Taka wątpliwość pozostaje na przykład w przypadku podmiotów prowadzących działalność leasingową. Nie wiadomo, według jakiego wzoru mają sporządzać sprawozdanie - przewidzianego dla banków, czy też dla pozostałych jednostek.
Są także obszary nieuregulowane w ustawie o rachunkowości, a mające swoje odzwierciedlenie w MSSF, na przykład świadczenia pracownicze. Ustawa o rachunkowości nie zawiera zasad wyceny ani wytycznych odnośnie do prezentacji opcji menedżerskich w sprawozdaniu finansowym. W zależności od przyjętej metody wpływ takich opcji na prezentowany wynik może być istotny.
Reasumując:
Polska ustawa o rachunkowości, choć w znacznym zakresie jest zgodna z wieloma rozwiązaniami proponowanymi przez Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, nie jest aż tak szczegółowa. Stwarza wiele możliwości interpretacji. Standardy, choć spotykają się z krytyką nadmiernej ogólności, cechują się o wiele większą precyzją.
• W trosce o porównywalność treści sprawozdań finansowych konieczne będzie zapewnienie spójności przepisów polskiej ustawy o rachunkowości i rozporządzeń wykonawczych do niej z postanowieniami MSSF.
1 J. Gierusz: Standaryzacja i harmonizacja rachunkowości międzynarodowej. Rachunkowość międzynarodowa. Pr. zb. pod red. L. Bednarskiego, J. Gierusza, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2001, s. 140.
2 Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. IASB, SKwP, Warszawa 2005.
3 Tamże, s. 45
4 www.ewmi.hu/file.php
5 W. Moczydłowska: Ujednolicenie zasad rachunkowości, „Gazeta Prawna” 2003, nr 130.
6 Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. ... z późn.zm.
7 J.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.
8 W. Moczydłowska: Ujednolicanie zasad rachunkowości... poz. cit.

PROF. DR HAB. KAZIMIERA WINIARSKA

Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

    Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

    Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

    Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

    Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

    ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

    Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

    Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

    Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

    Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

    Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

    Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

    Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

    Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

    Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

    Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

    Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

    W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

    Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego 2023

    To dziś już dziś! Międzynarodowy Dzień Księgowego. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i zaangażowanie i za to, że zawsze można na Was liczyć. Zapraszamy do galerii pełnej humoru. 

    Księgowość nie jest nudna! Żarty prosto z biur rachunkowych

    Nie ustajemy w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Księgowego. Następna porcja humoru jest już gotowa. Zapraszamy!
     

    Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

    6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

    Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

    Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

    Liczy się humor, czyli księgowy też człowiek!

    U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!

    Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

    W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

    Księgowość to fundament rozwoju firmy

    Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

    800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

    Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

    "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

    "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

    Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

    Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

    Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

    Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

    WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

    Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

    Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

    Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

    Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

    Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

    Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

    Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

    Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

    Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.