Świadczenia pracownicze zalicza się do RMK biernych
REKLAMA
Brak w ustawie o rachunkowości odpowiednich regulacji dotyczących świadczeń pracowniczych oznaczał, że w tym zakresie zgodnie z art. 10 ust. 3 jednostki mogły korzystać bezpośrednio z przepisów MSR nr 19 „Świadczenia pracownicze”. Projekt znowelizowanej ustawy doprecyzowuje definicję rozliczeń międzyokresowych biernych, zakładając obowiązek utworzenia biernych rozliczeń międzyokresowych na świadczenia pracownicze.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zgodnie z wyjaśnieniami MF celem zmiany jest doprecyzowanie, że rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze, oszacowane w sposób wiarygodny, kwalifikuje się do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Jeśli w Twojej firmie musisz tworzyć rezerwy na świadczenia pracownicze (emerytalne, rentowe i inne) - służymy Ci pomocą! Wypełnij formularz a eksperci z firmy Attuario, która współpracuje z serwisem Księgowość, dokonają tych wyliczeń dla Ciebie. |
Wprowadzony ust. 2a stanowi, że bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 2, prezentowane są w bilansie w pozycji rezerwy na zobowiązania.
Podstawa prawna
- art. 39 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Gyöngyvér Takáts
specjalista do spraw rachunkowości, pracownik redakcji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat