REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii: w tym roku inwestycje z KPO m.in. zwiększające efektywność energetyczną budynków

KPO ocieplanie budynków
KPO ocieplanie budynków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Resort rozwoju chce w tym roku rozpocząć inwestycje zaplanowane w KPO, m.in. zwiększające efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i przygotowujące tereny inwestycyjne na potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

23,9 mld euro dotacji z KPO

Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Żeby te środki trafiły do Polski, KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę, co stanie się prawdopodobnie 17 czerwca. Jak dotąd KE wydała pozytywne decyzje w sprawie krajowych planów 25 z 27 państw członkowskich.

Autopromocja

Jak zaznaczył resort rozwoju, formalne zatwierdzenie KPO umożliwi złożenie przez Polskę pierwszego wniosku o pierwszą transzę środków. We wniosku Polska będzie musiała wykazać, w jaki sposób zrealizowała kamienie milowe i wskaźniki przypisane do tej transzy (ang. milestones and targets - mierniki odnoszące się do zaplanowanych reform i inwestycji).

MRiT przewiduje rozpoczęcie realizacji inwestycji m.in. dotyczących kompleksowego przygotowania terenów inwestycyjnych na potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Chodzi o działania związane ze scalaniem gruntów, uregulowaniem kwestii technicznych i prawnych, doprowadzeniem niezbędnej infrastruktury (woda, gaz, energia), budową powierzchni produkcyjnych i magazynowych na cele przemysłowe i usługowe. W ramach KPO do 2025 r. w ten sposób ma być dostosowane 4,2 tys. ha nowych gruntów. Na to działanie przeznaczono w KPO ok. 1,35 mld zł, z czego w tym roku MRiT zgłosiło zapotrzebowanie na ponad 300 mln zł.

Inwestycje w energię odnawialną

W tym roku ministerstwo chce też rozpocząć inwestycje związane z instalacjami OZE realizowanymi przez społeczności energetyczne. Mają się one przyczynić do rozwoju lokalnych odnawialnych źródeł energii istotnych w procesie polskiej transformacji energetycznej.

"Wsparcie przedinwestycyjne obejmie działania na rzecz opracowania optymalnej formuły prawnoorganizacyjnej i modelu biznesowego na potrzeby uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznej. Wsparcie inwestycyjne obejmie natomiast istniejące już, najbardziej zaawansowane lub rokujące społeczności energetyczne, realizujące wdrożenia zaawansowanych usług energetycznych" - podało MRiT. W KPO na to działanie przewidziano ok. 435 mln zł, z czego w tym roku resort zgłosił zapotrzebowanie na prawie 30 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planowane inwestycje w termomodernizację budynków

Na ten rok są też zaplanowane działania zwiększające efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Chodzi m.in. o wymianę nieefektywnych źródeł służących do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także termomodernizację budynków mieszkalnych. MRiT prowadzi inwestycje w zakresie budynków wielorodzinnych, na które do 2026 r. ma być przeznaczone prawie 450 mln zł. W tym roku resort zgłosił zapotrzebowanie na ok. 90 mln zł.

Pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej o płatność z KPO ma dotyczyć ok. 2,85 mld euro z części grantowej i ok. 1,35 mld euro z części pożyczkowej.

Inwestycje początkowo finansowane ze środków krajowych

Do czasu otrzymania przez Polskę pierwszej transzy pieniędzy inwestycje z części grantowej będą mogły być finansowane ze środków krajowych. Umożliwia to tzw. ustawa wdrożeniowa. Inwestycje, które mają być finansowane z części pożyczkowej, będą mogły ruszyć po otrzymaniu od Komisji Europejskiej środków na ten cel.

W KPO oprócz inwestycji zapisano też planowane reformy. Resort rozwoju zobowiązał się m.in. do przyjęcia "tarczy prawnej", czyli pakietu legislacyjnego uproszczającego procedury administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. W projekcie zakłada się nowelizację ponad 50 ustaw i wprowadzenie zmian zmierzających do przyspieszenia wydawania decyzji i usprawnienia postępowań (np. poprzez upowszechnienie postępowania uproszczonego czy elektronizację), a także zniesienie dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala. Ponadto planowane zmiany zmierzają do szerszego stosowania prostych formularzy urzędowych, składania wniosków on-line i ograniczenia liczby załączników do wniosków - przekazało MRiT.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA