REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii: w tym roku inwestycje z KPO m.in. zwiększające efektywność energetyczną budynków

KPO ocieplanie budynków
KPO ocieplanie budynków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Resort rozwoju chce w tym roku rozpocząć inwestycje zaplanowane w KPO, m.in. zwiększające efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i przygotowujące tereny inwestycyjne na potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

23,9 mld euro dotacji z KPO

Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Żeby te środki trafiły do Polski, KPO musi zostać jeszcze przyjęte przez Radę, co stanie się prawdopodobnie 17 czerwca. Jak dotąd KE wydała pozytywne decyzje w sprawie krajowych planów 25 z 27 państw członkowskich.

REKLAMA

Autopromocja

Jak zaznaczył resort rozwoju, formalne zatwierdzenie KPO umożliwi złożenie przez Polskę pierwszego wniosku o pierwszą transzę środków. We wniosku Polska będzie musiała wykazać, w jaki sposób zrealizowała kamienie milowe i wskaźniki przypisane do tej transzy (ang. milestones and targets - mierniki odnoszące się do zaplanowanych reform i inwestycji).

MRiT przewiduje rozpoczęcie realizacji inwestycji m.in. dotyczących kompleksowego przygotowania terenów inwestycyjnych na potrzeby inwestycji o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Chodzi o działania związane ze scalaniem gruntów, uregulowaniem kwestii technicznych i prawnych, doprowadzeniem niezbędnej infrastruktury (woda, gaz, energia), budową powierzchni produkcyjnych i magazynowych na cele przemysłowe i usługowe. W ramach KPO do 2025 r. w ten sposób ma być dostosowane 4,2 tys. ha nowych gruntów. Na to działanie przeznaczono w KPO ok. 1,35 mld zł, z czego w tym roku MRiT zgłosiło zapotrzebowanie na ponad 300 mln zł.

Inwestycje w energię odnawialną

W tym roku ministerstwo chce też rozpocząć inwestycje związane z instalacjami OZE realizowanymi przez społeczności energetyczne. Mają się one przyczynić do rozwoju lokalnych odnawialnych źródeł energii istotnych w procesie polskiej transformacji energetycznej.

"Wsparcie przedinwestycyjne obejmie działania na rzecz opracowania optymalnej formuły prawnoorganizacyjnej i modelu biznesowego na potrzeby uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznej. Wsparcie inwestycyjne obejmie natomiast istniejące już, najbardziej zaawansowane lub rokujące społeczności energetyczne, realizujące wdrożenia zaawansowanych usług energetycznych" - podało MRiT. W KPO na to działanie przewidziano ok. 435 mln zł, z czego w tym roku resort zgłosił zapotrzebowanie na prawie 30 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Planowane inwestycje w termomodernizację budynków

Na ten rok są też zaplanowane działania zwiększające efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Chodzi m.in. o wymianę nieefektywnych źródeł służących do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także termomodernizację budynków mieszkalnych. MRiT prowadzi inwestycje w zakresie budynków wielorodzinnych, na które do 2026 r. ma być przeznaczone prawie 450 mln zł. W tym roku resort zgłosił zapotrzebowanie na ok. 90 mln zł.

Pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej o płatność z KPO ma dotyczyć ok. 2,85 mld euro z części grantowej i ok. 1,35 mld euro z części pożyczkowej.

Inwestycje początkowo finansowane ze środków krajowych

REKLAMA

Do czasu otrzymania przez Polskę pierwszej transzy pieniędzy inwestycje z części grantowej będą mogły być finansowane ze środków krajowych. Umożliwia to tzw. ustawa wdrożeniowa. Inwestycje, które mają być finansowane z części pożyczkowej, będą mogły ruszyć po otrzymaniu od Komisji Europejskiej środków na ten cel.

W KPO oprócz inwestycji zapisano też planowane reformy. Resort rozwoju zobowiązał się m.in. do przyjęcia "tarczy prawnej", czyli pakietu legislacyjnego uproszczającego procedury administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. W projekcie zakłada się nowelizację ponad 50 ustaw i wprowadzenie zmian zmierzających do przyspieszenia wydawania decyzji i usprawnienia postępowań (np. poprzez upowszechnienie postępowania uproszczonego czy elektronizację), a także zniesienie dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala. Ponadto planowane zmiany zmierzają do szerszego stosowania prostych formularzy urzędowych, składania wniosków on-line i ograniczenia liczby załączników do wniosków - przekazało MRiT.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

REKLAMA

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA