REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NFT – technologia zbyt ważna, żeby upaść. W 2023 roku wyjdzie z mroku

Czym jest NFT i do czego się przydaje?
Czym jest NFT i do czego się przydaje?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Finansowa piramida, spekulacja, a w najlepszym wypadku zabawka celebrytów. W ostatnich miesiącach takie określenie NFT nie należy do rzadkości. Technologia ta powstała jednak głównie po to, aby w zdecentralizowanej przestrzeni uwierzytelniać prawo własności. Z NFT już wkrótce będziemy korzystać nie tylko w metaświatach, ale mogą one zastąpić notariuszy i innych urzędników przy poświadczaniu transakcji, a wykorzystywanie ich w rozwiązaniach biznesowych i ekonomicznych będzie standardem.

Technologia NFT - dlaczego eksperci uznają ją za przełomową?

Dlaczego technologia NFT, która przez wielu ekspertów świata cyfrowego i internetu uważana jest za przełomową i która na trwale zmieni i ułatwi życie, wpadła w taki kryzys? Przecież tylko w 2021 roku rynek cyfrowych dzieł sztuki, które do tej pory były podstawą NFT, wzrósł o niebotyczne 8500%. Jednak już zeszły rok oznaczał drastyczny spadek i cała branża tokenów niewymiennych zanotowała spadek o ponad 100%. 

Nawet najlepsza i najlepiej zabezpieczona technologia cyfrowa zawsze może przegrać ze zwykłą chciwością czy z ciemną stroną natury ludzkiej. Noblowski dynamit to najbardziej banalny przykład, ale przecież nawet auto w rękach pijanego to śmiertelna broń. Podobne analogie można wysnuć w przypadku niemal każdego wynalazku stworzonego przez człowieka – zaznacza Michał Jeska, prezes oyou.me, firmy wprowadzającej marki w świat Web 3.0.Technologia NFT również stała się ofiarą tego procesu. Część ludzi chciała zrobić szybki biznes, bazując na tym, co w tokenach jest dobre i wykorzystując medialny szum. Sporo pieniędzy na marketing, granie na emocjach i efekcie świeżości, a to wszystko spotęgowane jeszcze małą wiedzą inwestorów, którymi nie były – co do zasady – instytucje z wyspecjalizowanymi biurami prawnymi, a jednostki, które liczyły na wysoki zwrot. Mechanizm stary jak świat – dodaje Michał Jeska z oyou.me.

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest NFT i do czego się przydaje? 

Za tokenami NFT stoi jednak zbyt użyteczna technologia, żeby beż żalu odesłać ją do lamusa, jak zaznacza jednak Michał Jeska trudno o przełomowy krok w tym aspekcie, gdy chce się przeskoczyć podstawowy element, czyli edukację. To ona była najbardziej zaniedbywana, a gdy narzędzie jest niezrozumiałe, to bardzo łatwo wrzucić je na półkę z podpisem “zbyteczne” lub “szkodliwe”.

Ważne

Koncepcja NFT istnieje od około 2015 roku i zanim osiągnęła swój szczyt popularności w świecie celebrytów i influencerów, zdobyła uznanie tych, którzy uznają, że internet, a przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji, powinny wejść na znacznie wyższy poziom. 

Cokolwiek robimy w naszym codziennym życiu, opiera się na transakcjach. Uwierzytelnianie ma kluczowe znaczenie dla ułatwienia każdej z nich i przeniesienia własności. Przeniesienie własności nie nastąpi bez uwierzytelnienia przekazywanych aktywów oraz osób lub podmiotów zaangażowanych w transakcję. To jest prawdziwa moc NFT, bo technologia, która stoi za tokenami, zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie i ułatwia przeniesienie własności. W skrócie NFT można zdefiniować jako unikalne tokeny kryptograficzne, które istnieją w łańcuchu bloków, nie mogą być replikowane i można ich użyć do reprezentowania własności unikalnych przedmiotów. To oznacza, że NFT to cyfrowy zasób, który posiada użytkownik i jest on możliwy do udowodnienia na blockchainie

Firmy mogą używać NFT do budowania społeczności w programach lojalnościowych, przekazywania biletów na wydarzenia czy tworzenia programu nagród. 

NFT można rozdawać za darmo lub sprzedawać, a ponieważ to, co jest dostarczane z tokenami, a nie samo NFT, jest wartościowe, może to być dość tani sposób na przyciągnięcie i utrzymanie klientów. Przyszłość NFT leży w zastosowaniach biznesowych i ekonomicznych – zaznacza Michał Jeska z oyou.me.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NFT “wygryzie” notariuszy? 

Cyfrowy certyfikat własności jak np. NFT może udowodnić posiadanie każdej rzeczy. Nie ogranicza się do treści wirtualnych lub cyfrowych, takich jak zdjęcia, filmy, pliki audio. NFT może wskazać właściciela samochodu, poświadczyć akt małżeństwa lub inną urzędową sprawę czy dyplom uniwersytecki. Certyfikaty NFT mogą być przechowywane na koncie użytkownika w łańcuchu bloków i udostępniane w razie potrzeby.  W takim przypadku Ich użyteczność i cel nie są więc aktywami inwestycyjnymi. Ale po co? Przecież mamy tradycyjne umowy, notariuszy, a do programów lojalnościowych podpinamy się jednym kliknięciem, często - o zgrozo - nie czytając nawet regulaminów.  – Już dziś można sobie wyobrazić wiele sytuacji, w których zastosowanie NFT powoduje, że nie musielibyśmy godzinami załatwiać spraw u notariuszy, tracić czasu na uwierzytelnianie własności jak w przypadku ksiąg wieczystych czy w jeszcze inny sposób polegać na urzędnikach państwowych – podkreśla Michał Jeska z oyou.me.

Przykłady?

Przykład

Platforma BlockBar sprzedaje NFT rzadkich lub ekskluzywnych alkoholi. Tokeny uwierzytelniają fizyczne butelki, które są przechowywane w kontrolowanym klimacie i składzie celnym w Singapurze. Każdy NFT reprezentuje własność butelki i może być przekazywana lub sprzedawana między ludźmi na całym świecie, bez konieczności przemieszczania trunku. Teoretycznie taka wymiana własności może trwać latami, aż ktoś zdecyduje się otworzyć butelkę. Kiedy tak się stanie, NFT zostanie zniszczone, więc nie będzie już mogło zmienić właściciela.

Ten rodzaj transakcji nie był możliwy w tradycyjnych systemach. Uwierzytelnianie fizycznej butelki to kosztowny proces, w który zaangażowani są prawnicy, notariusze lub inni pośrednicy, a rządy państw nakładają bardzo restrykcyjne prawa i podatki dotyczące sprzedaży alkoholu. Dlatego dziś sprzedaż taka dokonuje się niemal wyłącznie poprzez licencjonowane giełdy lub w szarej strefie, a szczególnie ten pierwszy sposób narzuca sporą marżę dla pośredników. NFT umożliwiają taką transakcję w efektywnie i tanio, co otwiera możliwości dla inwestycji z większą wartością dodaną.

NFT mają potencjał, by zrewolucjonizować także branżę nieruchomości, zastępując akty własności gruntów, tytuły własności i wszelkie dokumenty weryfikujące ich własność. Certyfikaty tworzone na bazie tokenów są identyfikowalne i możliwe do śledzenia, a transakcje są w pełni przejrzyste, co znacznie obniży koszty i czas przetwarzania wszelkich zmian w aktywach lub zmian i przeniesienia własności.

Zawsze tam gdzie metaverse

Użyteczność NFT będzie wzrastała wraz z rozwojem metaverse. Tam handel będzie odbywał się głównie za pomocą tokenów. Co ciekawe również w tradycyjnych sklepach stacjonarnych NFT już są wykorzystywane poprzez koncepcję phygital. To połączenie dwóch słów: fizyczny i cyfrowy, czyli w tym wypadku świata tradycyjnego z możliwościami nowych technologii.

REKLAMA

Narzędzia NFT umożliwiają osobom poszukującym interakcji z markami na dostęp do ich produktów w świecie cyfrowym. Na przykład można kupić buty NFT dla swojego awatara w Metaverse, a firma wyśle do nabywcy również ich tradycyjny odpowiednik, lub na odwrót: kupując realny przedmiot, można dostać bon w postaci tokena na odzież dla cyfrowego alter ego.

Wykorzystanie NFT ogranicza tylko wyobraźnia. To dość proste narzędzie, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo transakcji na niespotykaną dotąd skalę, więc nie ma wątpliwości, że ta technologia będzie się rozwijała. Jednak, żeby zapewnić bezpieczeństwo inwestorom, jak i tym, którzy chcą używać tokenów NFT jako poświadczenie własności, należy w pierwszej kolejności zadbać o edukację, ale też struktury państwowe powinny swoim autorytetem poświadczyć o bezpieczeństwie tokenów. Choćby wprowadzając organy kontrolne, jak już dzieje się w przypadku kryptowalut – przekonuje Michał Jeska z oyou.me

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

REKLAMA

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

REKLAMA

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

REKLAMA