REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?
Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno fundacja rodzinna, jak i estoński CIT mają swoje plusy i minusy. Wraz z wejściem w życie ustawy o fundacjach rodzinnych coraz więcej spółek zastanawia się czy to rozwiązanie dla nich. Michał Pasternak, CEO AccroWell przedstawia kluczowe podobieństwa tych dwóch pojęć, a także różnice. 

Zacznijmy od tego, czym jest estoński CIT. To forma opodatkowania przewidziana dla podmiotów prowadzących aktywną działalność gospodarczą. Zapewnienie możliwości reinwestowania zysków przed opodatkowaniem i umożliwienie wzrostu biznesu,  dzięki niższemu opodatkowaniu. Zaś fundacja rodzinna została powołana do tego, by planować zarządzenie sukcesją wielopokoleniową. Daje to zabezpieczenie i efektywne zarządzanie majątkiem rodzinnym. Jakie są dokładne różnice między estońskim CIT a fundacją rodzinną? 

REKLAMA

Korzyści podatkowe z estońskiego CIT 

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest możliwość odroczenia opodatkowania do momentu: 

  • wypłaty dywidendy;
  • utraty prawa do stosowania estońskiego CIT;
  • dystrybucji zysku; 
  • wystąpienia kilku innych (specyficznych) zdarzeń wymienionych w Ustawie o CIT.

Kolejną korzyścią jest niższa stawka podatku. W przypadku wypłaty dywidendy stawka podatku płaconego łącznie przez udziałowców i spółkę (tj. podatku CIT - po stronie spółki i PIT - po stronie wspólników) jest niższa niż w przypadku stosowania zasad podstawowych. Efektywna stawka podatku w przypadku zasad podstawowych to 34,39% (tj. 19% CIT i 19% PIT kalkulowane z zysku po opodatkowaniu CIT). “Polski Ład” obniżył tę stawkę – w przypadku „dużych podatników” do 20,83% (25% - w zależności od sposobu kalkulacji).

  • Zatem mały podatnik, który nie stosuje estońskiego CIT zapłaci 9 proc. CIT, a efektywna stawka podatkowa wyniesie 26,29 proc. W przypadku stosowania tej regulacji CIT będzie równy 10 proc., zaś efektywna stawka podatkowa 18,18 proc.
  • Duży podatnik, który nie stosuje EC zapłaci 19 proc. CIT i 34,39 proc. wyniesie efektywna stawka podatkowa. W przypadku stosowania tego rozwiązania CIT wyniesie 20 proc., ale efektywna stawka podatkowa – 20,83 proc. 

REKLAMA

Aby skorzystać z estońskiego CIT (Corporate Income Tax), istnieje wymóg, że akcjonariuszami lub wspólnikami spółki muszą być wyłącznie osoby fizyczne, które nie mają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji. Innymi słowy, jeśli którykolwiek ze wspólników spółki estońskiej zostanie fundatorem lub beneficjentem fundacji rodzinnej, spółka ta straci swój status CIT estońskiego i będzie musiała przejść na standardowy CIT, co oznacza konieczność uregulowania zobowiązań podatkowych związanych z CIT na czas rozliczeń w ramach CIT estońskiego.

Warto także pamiętać o pojęciu ukrytych zysków. Czym one są? Jak podaje ustawa: przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są główne korzyści podatkowe w przypadku prowadzenia fundacji rodzinnej? 

Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie, które ma na celu pomóc polskim firmom w przeprowadzeniu sukcesji. Jakie korzyści podatkowe płyną z wprowadzenia tego rozwiązania? To przede wszystkim zwolnienie z CIT w przypadku prowadzenia „dozwolonej” działalności.

Zgodnie z prawem (art. 5 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej) fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
5) udzielania pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom;
6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
8) gospodarki leśnej.

Ważne

Co ważne, wniesienie mienia do fundacji nie powoduje, że należy odprowadzić podatek. Ponadto, fundacja rodzinna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ale jest zwolniona podmiotowo z tego podatku. Należy pamiętać, że zwolnienie z CIT nie ma charakteru stałego. 

Ponadto, jeśli chodzi o zwolnienie z PIT będą one stosowane dla świadczeń wypłacanych fundatorowi oraz beneficjentom należącym do tzw. grupy zerowej, która obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Jeżeli jednak wypłacane są świadczenia dla osób spoza tej grupy, beneficjenci będą zobowiązani do zapłacenia 15% podatku PIT. Natomiast fundacja, jako podatnik CIT będzie musiała uiścić podatek dochodowy w wysokości 15% od wartości każdego wypłaconego świadczenia.

Estoński CIT a fundacja rodzinna 

Wielu podatników staje przed poważnym wyborem: fundacja rodzinna czy estoński CIT? Oba te modele mają swoje zalety, jak i wady. Co zatem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się zarówno z założeniami fundacji rodzinnej, jak i estońskiego CIT. Tylko dokładna analiza obu tych rozwiązań pomoże nam wybrać takie, które będzie najkorzystniejsze. Warto także skorzystać z pomocy sprawdzonych ekspertów od finansów, którzy wyjaśnią, co jest dla nas bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. 

Michał Pasternak, CEO AccroWell

AccroWell wspiera przedsiębiorców w całej Europie oferując im outsourcing usług z obszarów: finansów, księgowości, kontrolingu, nadzoru finansowo-księgowego, kadr czy płac. Firma obsługuje głównie duże i średnie spółki. Firma funkcjonuje na rynku od 2019 roku, a swoje siedziby posiada w Polsce, jak i w Niemczech. 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych. Są 3 limity kwotowe: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA