REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?

Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?
Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno fundacja rodzinna, jak i estoński CIT mają swoje plusy i minusy. Wraz z wejściem w życie ustawy o fundacjach rodzinnych coraz więcej spółek zastanawia się czy to rozwiązanie dla nich. Michał Pasternak, CEO AccroWell przedstawia kluczowe podobieństwa tych dwóch pojęć, a także różnice. 

Zacznijmy od tego, czym jest estoński CIT. To forma opodatkowania przewidziana dla podmiotów prowadzących aktywną działalność gospodarczą. Zapewnienie możliwości reinwestowania zysków przed opodatkowaniem i umożliwienie wzrostu biznesu,  dzięki niższemu opodatkowaniu. Zaś fundacja rodzinna została powołana do tego, by planować zarządzenie sukcesją wielopokoleniową. Daje to zabezpieczenie i efektywne zarządzanie majątkiem rodzinnym. Jakie są dokładne różnice między estońskim CIT a fundacją rodzinną? 

REKLAMA

Autopromocja

Korzyści podatkowe z estońskiego CIT 

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest możliwość odroczenia opodatkowania do momentu: 

  • wypłaty dywidendy;
  • utraty prawa do stosowania estońskiego CIT;
  • dystrybucji zysku; 
  • wystąpienia kilku innych (specyficznych) zdarzeń wymienionych w Ustawie o CIT.

Kolejną korzyścią jest niższa stawka podatku. W przypadku wypłaty dywidendy stawka podatku płaconego łącznie przez udziałowców i spółkę (tj. podatku CIT - po stronie spółki i PIT - po stronie wspólników) jest niższa niż w przypadku stosowania zasad podstawowych. Efektywna stawka podatku w przypadku zasad podstawowych to 34,39% (tj. 19% CIT i 19% PIT kalkulowane z zysku po opodatkowaniu CIT). “Polski Ład” obniżył tę stawkę – w przypadku „dużych podatników” do 20,83% (25% - w zależności od sposobu kalkulacji).

  • Zatem mały podatnik, który nie stosuje estońskiego CIT zapłaci 9 proc. CIT, a efektywna stawka podatkowa wyniesie 26,29 proc. W przypadku stosowania tej regulacji CIT będzie równy 10 proc., zaś efektywna stawka podatkowa 18,18 proc.
  • Duży podatnik, który nie stosuje EC zapłaci 19 proc. CIT i 34,39 proc. wyniesie efektywna stawka podatkowa. W przypadku stosowania tego rozwiązania CIT wyniesie 20 proc., ale efektywna stawka podatkowa – 20,83 proc. 

Aby skorzystać z estońskiego CIT (Corporate Income Tax), istnieje wymóg, że akcjonariuszami lub wspólnikami spółki muszą być wyłącznie osoby fizyczne, które nie mają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji. Innymi słowy, jeśli którykolwiek ze wspólników spółki estońskiej zostanie fundatorem lub beneficjentem fundacji rodzinnej, spółka ta straci swój status CIT estońskiego i będzie musiała przejść na standardowy CIT, co oznacza konieczność uregulowania zobowiązań podatkowych związanych z CIT na czas rozliczeń w ramach CIT estońskiego.

Warto także pamiętać o pojęciu ukrytych zysków. Czym one są? Jak podaje ustawa: przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są główne korzyści podatkowe w przypadku prowadzenia fundacji rodzinnej? 

Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie, które ma na celu pomóc polskim firmom w przeprowadzeniu sukcesji. Jakie korzyści podatkowe płyną z wprowadzenia tego rozwiązania? To przede wszystkim zwolnienie z CIT w przypadku prowadzenia „dozwolonej” działalności.

Zgodnie z prawem (art. 5 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej) fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
5) udzielania pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom;
6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
8) gospodarki leśnej.

Ważne

Co ważne, wniesienie mienia do fundacji nie powoduje, że należy odprowadzić podatek. Ponadto, fundacja rodzinna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ale jest zwolniona podmiotowo z tego podatku. Należy pamiętać, że zwolnienie z CIT nie ma charakteru stałego. 

Ponadto, jeśli chodzi o zwolnienie z PIT będą one stosowane dla świadczeń wypłacanych fundatorowi oraz beneficjentom należącym do tzw. grupy zerowej, która obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Jeżeli jednak wypłacane są świadczenia dla osób spoza tej grupy, beneficjenci będą zobowiązani do zapłacenia 15% podatku PIT. Natomiast fundacja, jako podatnik CIT będzie musiała uiścić podatek dochodowy w wysokości 15% od wartości każdego wypłaconego świadczenia.

Estoński CIT a fundacja rodzinna 

Wielu podatników staje przed poważnym wyborem: fundacja rodzinna czy estoński CIT? Oba te modele mają swoje zalety, jak i wady. Co zatem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się zarówno z założeniami fundacji rodzinnej, jak i estońskiego CIT. Tylko dokładna analiza obu tych rozwiązań pomoże nam wybrać takie, które będzie najkorzystniejsze. Warto także skorzystać z pomocy sprawdzonych ekspertów od finansów, którzy wyjaśnią, co jest dla nas bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. 

Michał Pasternak, CEO AccroWell

AccroWell wspiera przedsiębiorców w całej Europie oferując im outsourcing usług z obszarów: finansów, księgowości, kontrolingu, nadzoru finansowo-księgowego, kadr czy płac. Firma obsługuje głównie duże i średnie spółki. Firma funkcjonuje na rynku od 2019 roku, a swoje siedziby posiada w Polsce, jak i w Niemczech. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Stawka podatku leśnego na 2025 r. Kto zapłaci i ile? Kto będzie zwolniony?

Podatek leśny obejmuje grunty leśne z wyjątkiem lasów wykorzystywanych na działalność inną niż leśna. W 2025 roku stawka podatku wynosi 61,02 zł za hektar, obliczona na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna. Dowiedz się, kto jest zobowiązany do płacenia podatku leśnego i jakie przysługują zwolnienia.

E-faktura od 2026 r.: co oznacza KSeF dla dużych i małych przedsiębiorców?

Od 2026 roku Krajowy System e-Faktur (KSeF) stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm, z pewnymi udogodnieniami dla najmniejszych przedsiębiorców. Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo-Upos, wyjaśnia, jakie zmiany czekają przedsiębiorstwa oraz z czym wiąże się możliwość stosowania trybu offline.

Prof. Modzelewski: nie będzie faktur ustrukturyzowanych w 2026 roku. Dlaczego?

Niedawno dowiedzieliśmy się oficjalnie, że odroczony do dnia 1 lutego 2026 r. termin wprowadzenia powszechnego obowiązku wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych nie będzie już odraczany, mimo że nie powstał jeszcze nawet projekt zasadniczej przebudowy tej koncepcji, co zapowiedział oficjalnie minister finansów. 

REKLAMA

Od strażnika faktur do doradcy biznesowego. Tak zmienić się musi rola księgowego w cyfrowym świecie finansów

Branżę usług księgowych czeka wielka rewolucja, a jej pierwsze sygnały już widać. Obecnie księgowy koncentruje się na porządkowaniu faktur, wpisywaniu ich do systemu księgowego, rozliczaniu należności firm, sprawdzaniu i analizowaniu rachunków oraz innych danych księgowych, a następnie wyliczaniu podatków i sporządzaniu raportów. Wcześniej przedstawiciele tego zawodu postrzegani byli jako “strażnicy faktur”, co oznaczało, że kontrolowali tylko formalny aspekt dokumentacji. Obecnie oczekuje się od nich opieki nad całym obszarem związanym z finansami. Czy cyfryzacja wpłynie na konieczność zmiany kompetencji księgowych? Czy zmieni się postrzeganie tego zawodu?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień?

Od piątku rusza nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Gdzie złożyć wniosek? Kto może wystąpić o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za grudzień? Jakie należy spełniać warunki, by uzyskać zwolnienie?

REKLAMA