REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?

Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?
Estoński CIT a fundacja rodzinna. Co jest korzystniejsze podatkowo dla przedsiębiorcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno fundacja rodzinna, jak i estoński CIT mają swoje plusy i minusy. Wraz z wejściem w życie ustawy o fundacjach rodzinnych coraz więcej spółek zastanawia się czy to rozwiązanie dla nich. Michał Pasternak, CEO AccroWell przedstawia kluczowe podobieństwa tych dwóch pojęć, a także różnice. 

Zacznijmy od tego, czym jest estoński CIT. To forma opodatkowania przewidziana dla podmiotów prowadzących aktywną działalność gospodarczą. Zapewnienie możliwości reinwestowania zysków przed opodatkowaniem i umożliwienie wzrostu biznesu,  dzięki niższemu opodatkowaniu. Zaś fundacja rodzinna została powołana do tego, by planować zarządzenie sukcesją wielopokoleniową. Daje to zabezpieczenie i efektywne zarządzanie majątkiem rodzinnym. Jakie są dokładne różnice między estońskim CIT a fundacją rodzinną? 

Autopromocja

Korzyści podatkowe z estońskiego CIT 

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest możliwość odroczenia opodatkowania do momentu: 

  • wypłaty dywidendy;
  • utraty prawa do stosowania estońskiego CIT;
  • dystrybucji zysku; 
  • wystąpienia kilku innych (specyficznych) zdarzeń wymienionych w Ustawie o CIT.

Kolejną korzyścią jest niższa stawka podatku. W przypadku wypłaty dywidendy stawka podatku płaconego łącznie przez udziałowców i spółkę (tj. podatku CIT - po stronie spółki i PIT - po stronie wspólników) jest niższa niż w przypadku stosowania zasad podstawowych. Efektywna stawka podatku w przypadku zasad podstawowych to 34,39% (tj. 19% CIT i 19% PIT kalkulowane z zysku po opodatkowaniu CIT). “Polski Ład” obniżył tę stawkę – w przypadku „dużych podatników” do 20,83% (25% - w zależności od sposobu kalkulacji).

  • Zatem mały podatnik, który nie stosuje estońskiego CIT zapłaci 9 proc. CIT, a efektywna stawka podatkowa wyniesie 26,29 proc. W przypadku stosowania tej regulacji CIT będzie równy 10 proc., zaś efektywna stawka podatkowa 18,18 proc.
  • Duży podatnik, który nie stosuje EC zapłaci 19 proc. CIT i 34,39 proc. wyniesie efektywna stawka podatkowa. W przypadku stosowania tego rozwiązania CIT wyniesie 20 proc., ale efektywna stawka podatkowa – 20,83 proc. 

Aby skorzystać z estońskiego CIT (Corporate Income Tax), istnieje wymóg, że akcjonariuszami lub wspólnikami spółki muszą być wyłącznie osoby fizyczne, które nie mają praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji. Innymi słowy, jeśli którykolwiek ze wspólników spółki estońskiej zostanie fundatorem lub beneficjentem fundacji rodzinnej, spółka ta straci swój status CIT estońskiego i będzie musiała przejść na standardowy CIT, co oznacza konieczność uregulowania zobowiązań podatkowych związanych z CIT na czas rozliczeń w ramach CIT estońskiego.

Warto także pamiętać o pojęciu ukrytych zysków. Czym one są? Jak podaje ustawa: przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są główne korzyści podatkowe w przypadku prowadzenia fundacji rodzinnej? 

Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie, które ma na celu pomóc polskim firmom w przeprowadzeniu sukcesji. Jakie korzyści podatkowe płyną z wprowadzenia tego rozwiązania? To przede wszystkim zwolnienie z CIT w przypadku prowadzenia „dozwolonej” działalności.

Zgodnie z prawem (art. 5 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej) fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221) tylko w zakresie:
1) zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
2) najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
3) przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
4) nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
5) udzielania pożyczek:
a) spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje,
b) spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
c) beneficjentom;
6) obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
7) produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
8) gospodarki leśnej.

Ważne

Co ważne, wniesienie mienia do fundacji nie powoduje, że należy odprowadzić podatek. Ponadto, fundacja rodzinna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ale jest zwolniona podmiotowo z tego podatku. Należy pamiętać, że zwolnienie z CIT nie ma charakteru stałego. 

Ponadto, jeśli chodzi o zwolnienie z PIT będą one stosowane dla świadczeń wypłacanych fundatorowi oraz beneficjentom należącym do tzw. grupy zerowej, która obejmuje małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Jeżeli jednak wypłacane są świadczenia dla osób spoza tej grupy, beneficjenci będą zobowiązani do zapłacenia 15% podatku PIT. Natomiast fundacja, jako podatnik CIT będzie musiała uiścić podatek dochodowy w wysokości 15% od wartości każdego wypłaconego świadczenia.

Estoński CIT a fundacja rodzinna 

Wielu podatników staje przed poważnym wyborem: fundacja rodzinna czy estoński CIT? Oba te modele mają swoje zalety, jak i wady. Co zatem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się zarówno z założeniami fundacji rodzinnej, jak i estońskiego CIT. Tylko dokładna analiza obu tych rozwiązań pomoże nam wybrać takie, które będzie najkorzystniejsze. Warto także skorzystać z pomocy sprawdzonych ekspertów od finansów, którzy wyjaśnią, co jest dla nas bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. 

Michał Pasternak, CEO AccroWell

AccroWell wspiera przedsiębiorców w całej Europie oferując im outsourcing usług z obszarów: finansów, księgowości, kontrolingu, nadzoru finansowo-księgowego, kadr czy płac. Firma obsługuje głównie duże i średnie spółki. Firma funkcjonuje na rynku od 2019 roku, a swoje siedziby posiada w Polsce, jak i w Niemczech. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA