REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd szykuje zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: chcemy jasnych zasad

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad
Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zmiany pozytywne, ale czasem niejednoznaczne

Rewolucyjne zmiany w zasiłkach chorobowych mogą być przegłosowane przez posłów jeszcze w tym kwartale. Zmian jest wiele i część z nich jest przez przedsiębiorców przyjmowana bez większych wątpliwości, ale część może budzić emocje, bo mogą generować niejednoznaczne sytuacje. W opinii przedsiębiorców wiele spraw wymagać może dodatkowych konsultacji.

- Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Zapis, że zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy nie wyklucza pracy u innego pracodawcy powinno być doprecyzowane o jaki zakres pracy chodzi. Nie chcemy, by pracownicy w jednej firmie nie wykonywali obowiązków, ale już w innej pracowali pełnowymiarowo np. w formule zdalnej. Przedsiębiorcy powinni też mieć jasny sygnał czy mają prawo mieć jakieś oczekiwania względem pracownika na zwolnieniu lekarskim. Sformułowanie o „incydentalnych czynnościach” jest dość niejasne – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają zmiany związane z faktem, że zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

- Planowane zamiany w wypłatach zasiłku chorobowego to niewątpliwe krok w dobrym kierunku. Obciążenia finansowe dla przedsiębiorców z tytułu zwolnień chorobowych zawłaszcza, tych krótkoterminowych, gdzie koszty zasiłku ponosi pracodawca, jest bardzo wysokie i istotnie wpływa na kondycję przedsiębiorstw. Dlatego przejęcie obowiązków zasiłkowych już od pierwszego dnia przez ZUS pozytywnie wpłynęłoby na redukcję już i tak wysokich kosztów zatrudnienia pracowników w Polsce – mówi Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania 

Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami 

Ogromne kwoty muszą się znaleźć w budżecie ZUS

Koszty pracownicze to jeden z największych problemów z jakim borykają się przedsiębiorcy – szczególnie w sektorze MŚP. Tym bardziej więc zmiany w zwolnieniach lekarskich, zasiłku chorobowym i L4 są oczekiwane, ale w formule przejrzystej.

- Z moich kontaktów z przedsiębiorcami wynika, że wielu spośród nich z niecierpliwością oczekuje na realizację obietnicy wyborczej rządzącej koalicji, by uwolnić pracodawców od ponoszenia kosztów pracowniczych w pierwszych 33 dniach choroby pracownika i przenieść ten obowiązek na ZUS. Oczywistym jest, że w obecnej sytuacji gospodarczej, a zwłaszcza po ostatnich kilku szczególnie trudnych dla biznesu latach, kondycja finansowa wielu firm jest nienajlepsza i każde działanie zmierzające do redukcji kosztów zatrudnienia jest witane z nadzieją – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Prawnik i ekspert gospodarczy przyznaje jednak, że sytuacja nie jest jednak czarno-biała. - Z jednej strony, poza korzyściami dla pracodawców w postaci obniżania kosztów działalności, ustalenie zasady wypłacania świadczeń pracownikom od pierwszego dnia zwolnienia przez ZUS może mieć też korzystny wpływ na likwidację zjawiska pracy na czarno – można sobie bowiem wyobrazić, że pracodawcy po wprowadzeniu planowanych rozwiązań będą chętniej zatrudniać nowych pracowników. Z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę z konieczności znalezienia w budżecie pieniędzy na wypłatę przez ZUS świadczeń do tej pory wypłacanych przez pracodawców – biorąc pod uwagę, że większość zwolnień lekarskich obejmuje okres kilku-kilkunastu dni, będą to w skali kraju ogromne kwoty. Środki potrzebne w tym celu będą zatem zapewne poszukiwane przez skarb Państwa poprzez nakładanie dodatkowych obciążeń fiskalnych lub podnoszenie wysokości składek. Dopóki rząd nie przedstawi szczegółów założeń finansowania projektu ustawy, aktualne będą obawy, że oszczędności przedsiębiorców mogą się okazać pozorne – dodaje mecenas Marek Jarosiewicz.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują gotowość konsultacji nad poszczególnymi projektami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA