REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd szykuje zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: chcemy jasnych zasad

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad
Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zmiany pozytywne, ale czasem niejednoznaczne

Rewolucyjne zmiany w zasiłkach chorobowych mogą być przegłosowane przez posłów jeszcze w tym kwartale. Zmian jest wiele i część z nich jest przez przedsiębiorców przyjmowana bez większych wątpliwości, ale część może budzić emocje, bo mogą generować niejednoznaczne sytuacje. W opinii przedsiębiorców wiele spraw wymagać może dodatkowych konsultacji.

- Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. - Zapis, że zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy nie wyklucza pracy u innego pracodawcy powinno być doprecyzowane o jaki zakres pracy chodzi. Nie chcemy, by pracownicy w jednej firmie nie wykonywali obowiązków, ale już w innej pracowali pełnowymiarowo np. w formule zdalnej. Przedsiębiorcy powinni też mieć jasny sygnał czy mają prawo mieć jakieś oczekiwania względem pracownika na zwolnieniu lekarskim. Sformułowanie o „incydentalnych czynnościach” jest dość niejasne – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają zmiany związane z faktem, że zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

- Planowane zamiany w wypłatach zasiłku chorobowego to niewątpliwe krok w dobrym kierunku. Obciążenia finansowe dla przedsiębiorców z tytułu zwolnień chorobowych zawłaszcza, tych krótkoterminowych, gdzie koszty zasiłku ponosi pracodawca, jest bardzo wysokie i istotnie wpływa na kondycję przedsiębiorstw. Dlatego przejęcie obowiązków zasiłkowych już od pierwszego dnia przez ZUS pozytywnie wpłynęłoby na redukcję już i tak wysokich kosztów zatrudnienia pracowników w Polsce – mówi Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania 

Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami 

Ogromne kwoty muszą się znaleźć w budżecie ZUS

Koszty pracownicze to jeden z największych problemów z jakim borykają się przedsiębiorcy – szczególnie w sektorze MŚP. Tym bardziej więc zmiany w zwolnieniach lekarskich, zasiłku chorobowym i L4 są oczekiwane, ale w formule przejrzystej.

- Z moich kontaktów z przedsiębiorcami wynika, że wielu spośród nich z niecierpliwością oczekuje na realizację obietnicy wyborczej rządzącej koalicji, by uwolnić pracodawców od ponoszenia kosztów pracowniczych w pierwszych 33 dniach choroby pracownika i przenieść ten obowiązek na ZUS. Oczywistym jest, że w obecnej sytuacji gospodarczej, a zwłaszcza po ostatnich kilku szczególnie trudnych dla biznesu latach, kondycja finansowa wielu firm jest nienajlepsza i każde działanie zmierzające do redukcji kosztów zatrudnienia jest witane z nadzieją – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Prawnik i ekspert gospodarczy przyznaje jednak, że sytuacja nie jest jednak czarno-biała. - Z jednej strony, poza korzyściami dla pracodawców w postaci obniżania kosztów działalności, ustalenie zasady wypłacania świadczeń pracownikom od pierwszego dnia zwolnienia przez ZUS może mieć też korzystny wpływ na likwidację zjawiska pracy na czarno – można sobie bowiem wyobrazić, że pracodawcy po wprowadzeniu planowanych rozwiązań będą chętniej zatrudniać nowych pracowników. Z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę z konieczności znalezienia w budżecie pieniędzy na wypłatę przez ZUS świadczeń do tej pory wypłacanych przez pracodawców – biorąc pod uwagę, że większość zwolnień lekarskich obejmuje okres kilku-kilkunastu dni, będą to w skali kraju ogromne kwoty. Środki potrzebne w tym celu będą zatem zapewne poszukiwane przez skarb Państwa poprzez nakładanie dodatkowych obciążeń fiskalnych lub podnoszenie wysokości składek. Dopóki rząd nie przedstawi szczegółów założeń finansowania projektu ustawy, aktualne będą obawy, że oszczędności przedsiębiorców mogą się okazać pozorne – dodaje mecenas Marek Jarosiewicz.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej deklarują gotowość konsultacji nad poszczególnymi projektami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA