REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak metody amortyzacyjne wpływają na wynik finansowy

Katarzyna Kobiela-Pionnier
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz najpopularniejszej metody liniowej jednostki gospodarcze mogą również stosować metody degresywne lub metodę naturalną. Metody degresywne charakteryzują się tym, że w początkowym okresie użytkowania środka trwałego w większym stopniu obciążają wynik finansowy niż z upływem czasu. Z kolei metoda naturalna najrzetelniej odzwierciedla rzeczywiste użytkowanie rzeczowych aktywów trwałych.


Przykład przedstawia konsekwencje wyboru jednej z wymienionych metod.

Autopromocja

Przykład

Firma Alfa kupiła i przyjęła do używania 1 stycznia 2008 r. środek trwały o wartości początkowej 19 700 zł. Oszacowana wartość końcowa to 1700 zł. Kierownik jednostki musi podjąć decyzję o wyborze jednej z metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kształtowanie się wyniku finansowego przedsiębiorstwa zależy od jego wyboru. Przy wyborze kierownik jednostki powinien wziąć pod uwagę wartości zdyskontowane, ponieważ wartość pieniądza w czasie ulega zmianom i w związku z tym nie należy porównywać jedynie wartości księgowych bez ich korygowania do rzeczywistej wartości netto.

Tabela 1. Prognozowane przychody i koszty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewidywany czas ekonomicznej użyteczności dla metody liniowej wynosi 4 lata.

Środek posłuży do wytworzenia 5000 szt. produktu, przy czym wydajność w kolejnych latach będzie następująca:

• w 2008 r. - 1200 szt.,

• w 2009 r. - 2400 szt.,

• w 2010 r. - 1000 szt.,

• w 2011 r. - 400 szt.

Stawka amortyzacji degresywnej malejącego salda wynosi 30%.

Stopa procentowa do określenia współczynnika dyskontującego wynosi 5%.

Tabela 2. Wybór metody amortyzacji liniowej (4 lata)

NPV = 24 286 zł + 27 664 zł + 30 666 zł + 33 319 zł = 115 935 zł

Tabela 3. Wybór metody amortyzacji naturalnej (5000 szt.)

NPV = 24 457 zł + 23 909 zł + 31 444 zł + 35 837 zł = 115 647 zł

Tabela 4. Wybór metody amortyzacji degresywnej malejącego salda (30%)

NPV = 23 429 zł + 28 317 zł + 32 268 zł + 35 498 zł = 119 512 zł

Tabela 5. Wybór metody amortyzacji degresywnej metodą SOYD

NPV = 21 714 zł + 26 848 zł + 31 444 zł + 35 541 zł = 115 547 zł

Wybór odpowiedniej metody ma zasadnicze znaczenie dla finansów przedsiębiorstwa i powinien być uzależniony od strategii przedsiębiorstwa.

1. Biorąc pod uwagę pełne cztery lata użytkowania, należy stwierdzić, że najbardziej opłacalną (czyli taką, przy której wynik finansowy będzie najwyższy) metodą jest metoda amortyzacji degresywnej malejącego salda. Dodatkowa korzyść stosowania tej metody to jej częściowa akceptacja przez fiskus.

2. Jeżeli z jakichś względów kierownika najbardziej interesuje wysoki wynik finansowy roku 2008 (np. jednostka zamierza zaciągnąć kredyt bankowy i chce przedstawić wysokie zyski), to najbardziej pożądana okazuje się metoda naturalna. Daje ona najwyższy zysk w pierwszym roku użytkowania, a dodatkowo jest związana z efektywnością środka trwałego, zatem można ją uznać za najbardziej rzetelną.

3. Jeżeli kierownikowi nie zależy na wysokości wyników, które jako prognozowane obarczone są pewnym błędem, lecz celem jest prostota zaliczenia amortyzacji i uniknięcie sporów w fiskusem, to najbezpieczniejszym wyborem dla przedsiębiorstwa będzie użycie metody liniowej. Metoda ta jest prosta i nie powoduje zastrzeżeń urzędu.

UWAGA

Wybór metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych może powodować daleko idące skutki w ramach zarządzania finansami przedsiębiorstw.

Przedsiębiorstwo powinno dokonywać wyboru, biorąc pod uwagę jak największą ilość czynników, również niemierzalnych (np. prostota wyboru metody, rzetelność, związek z realiami). Bazowanie jedynie na przewidywanych wynikach finansowych, które zawsze odbiegają od rzeczywistości, może świadczyć o dość krótkowzrocznej polityce kadry zarządzającej.

Katarzyna Kobiela-Pionnier

asystent w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA