Rozbiórka budynku pod nową inwestycję a koszty
REKLAMA
REKLAMA
Ponieważ jednak znaczną część nowego budynku zajmą również lokale mieszkalne przeznaczone na sprzedaż, mamy wątpliwości, czy fakt ten nie spowoduje utraty przez naszą spółkę prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego dotychczasowego budynku?
REKLAMA
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przyjmuje się, iż podmioty gospodarcze prowadzą ją na własne ryzyko i tym samym powinny również ponosić odpowiedzialność za swoje działania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje jednak w art. 16 ust. 1 pewne wyjątki od tej zasady, z których jeden dotyczy strat z tytułu likwidacji środków trwałych.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Z treści powyższego przepisu wyraźnie wynika, iż dla niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspomnianego rodzaju strat nie wystarczy sam fakt szeroko rozumianej likwidacji danego środka trwałego. Niezbędne jest także wystąpienie przesłanki w postaci zmiany rodzaju działalności powodującej utratę przez likwidowane środki trwałe przydatności gospodarczej.
W przypadku opisanym przez spółkę taka sytuacja nie ma miejsca, gdyż decyzja o likwidacji (rozbiórce) jednego z użytkowanych budynków nie została podjęta ze względu na zmianę rodzaju prowadzonej przez spółkę działalności, lecz była podyktowana względami ekonomicznymi. Spółka cały czas zajmuje się wynajmowaniem lokali biurowo-usługowych i taki sam rodzaj działalności będzie również prowadzony w nowym budynku. Fakt, iż w nowym budynku znajdą się również lokale mieszkalne, oznacza jedynie, iż do momentu ich sprzedaży działalność spółki ulegnie czasowemu rozszerzeniu, co jednak w żaden sposób nie może być traktowane za równoznaczne ze zmianą rodzaju działalności, o której to zmianie mowa jest w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy. W przedstawionym przypadku spółka będzie miała prawo niezamortyzowaną część rozbieranego budynku zaliczyć do kosztów jako stratę.
Krzysztof Strus
Podstawa prawna:
art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat