REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sławomir Biliński
prawnik, dziennikarz, prowadzący szkolenia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W posiadanym służbowym samochodzie mam radio. Czy powinienem od niego płacić abonament RTV? Od znajomego usłyszałem także, że powinienem wnosić opłatę do ZAiKS. Czy to prawda?

rada

REKLAMA

Autopromocja

Tak, od każdego posiadanego radia lub telewizora firma powinna zapłacić abonament RTV. Dotyczy to także odbiorników zainstalowanych w samochodzie służbowym. Natomiast opłatę do ZAiKS należałoby odprowadzać jedynie wówczas, gdy korzystanie z radia w służbowym samochodzie spełnia warunek publicznego odtwarzania utworów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Kwestię abonamentu RTV i ZAiKS należy traktować odrębnie. Opłata abonamentowa nie ma bowiem nic wspólnego z opłatą na rzecz ZAiKS z tytułu publicznego odtwarzania utworów z radia lub telewizora.

Abonament RTV

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każda firma i instytucja posiadająca odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne, będące w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, zobowiązana jest do ich rejestracji w terminie 14 dni od daty nabycia oraz do regularnego płacenia opłaty abonamentowej. Opłata za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego stanowi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (art. 5 pkt 3 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych).

Są zatem Państwo zobowiązani do płacenia abonamentów RTV za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny. Dotyczy to także odbiorników radiowych w samochodach służbowych (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych). Warto przypomnieć, że za każdą parę odbiorników (radiowy i telewizyjny) wnosi się jedną opłatę ujednoliconą, tzw. radiowo-telewizyjną. Gdy liczba odbiorników radiowych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, to za odbiorniki radiowe przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiowego. Wysokość opłat abonamentowych jest ustalana corocznie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

WAŻNE!

Przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia abonamentu za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny.

REKLAMA

Firma nie ma natomiast obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia (będące własnością pracownika). Jeśli pracownik w miejscu pracy używa swojego odbiornika telewizyjnego, to powinien samodzielnie płacić abonament RTV.

Warto jeszcze dodać, że abonament za radio i telewizję będzie kosztem uzyskania przychodów, jeżeli wykażą Państwo związek poniesionego wydatku z osiąganym przychodem. W przypadku radia w samochodzie służbowym można dowieść, że posiadanie takiego radia pomaga kierowcy w prowadzeniu samochodu. Przez radio kierowca uzyskuje przecież pomocne w prowadzeniu informacje o sytuacji na drogach i pogodzie.

Opłaty na rzecz ZAiKS

Słuchanie utworów nadawanych przez stacje radiowe dozwolone jest właściwie tylko w ramach użytku prywatnego. W przypadku ich publicznego odtwarzania z radia lub telewizora należy płacić wynagrodzenie autorom odtwarzanych utworów na podstawie zawartej umowy licencyjnej z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest właśnie polską organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. ZAiKS pobiera od „użytkowników” utworów chronionych prawami autorskimi należne z tego tytułu wynagrodzenie. Po potrąceniu kosztów administracyjnych związanych z podziałem tych kwot przekazuje autorom przypadające im honorarium. Warto wyjaśnić, że publicznym odtworzeniem utworu jest jego udostępnienie za pomocą płyt, kaset itp., a także urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego, czyli radioodbiornika, telewizora, komputera itp. (art. 50 ust. 3 i art. 6 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

WAŻNE!

Publiczne odtwarzanie utworów w lokalu usługowym, w którym przebywają klienci, wiąże się z obowiązkiem uzyskania zezwolenia (licencji) i wniesienia na rzecz twórców odtwarzanych utworów wynagrodzeń autorskich.

Jeżeli radio w danym samochodzie służbowym byłoby wykorzystywane do publicznego odtwarzania utworów, to powstaje obowiązek wniesienia przez Państwa opłaty na rzecz ZAiKS. Przykładowo ZAiKS domagał się np. opłat od kierowców taksówek, w których klienci mogli posłuchać radia. Jeżeli jednak Państwa samochód używany jest wyłącznie przez pracowników, nie można mówić o publicznym odtwarzaniu. Tym samym nie wystąpi u Państwa obowiązek uzyskania licencji na publiczne odtwarzanie i wniesienia opłat do ZAiKS.

• art. 2 ust. 4 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych - Dz.U. Nr 85, poz. 728

• art. 50 ust. 3 i art. 6 pkt 9 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1293

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

REKLAMA

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA