REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W posiadanym służbowym samochodzie mam radio. Czy powinienem od niego płacić abonament RTV? Od znajomego usłyszałem także, że powinienem wnosić opłatę do ZAiKS. Czy to prawda?

rada

Autopromocja

Tak, od każdego posiadanego radia lub telewizora firma powinna zapłacić abonament RTV. Dotyczy to także odbiorników zainstalowanych w samochodzie służbowym. Natomiast opłatę do ZAiKS należałoby odprowadzać jedynie wówczas, gdy korzystanie z radia w służbowym samochodzie spełnia warunek publicznego odtwarzania utworów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Kwestię abonamentu RTV i ZAiKS należy traktować odrębnie. Opłata abonamentowa nie ma bowiem nic wspólnego z opłatą na rzecz ZAiKS z tytułu publicznego odtwarzania utworów z radia lub telewizora.

Abonament RTV

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każda firma i instytucja posiadająca odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne, będące w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, zobowiązana jest do ich rejestracji w terminie 14 dni od daty nabycia oraz do regularnego płacenia opłaty abonamentowej. Opłata za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego stanowi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (art. 5 pkt 3 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych).

Są zatem Państwo zobowiązani do płacenia abonamentów RTV za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny. Dotyczy to także odbiorników radiowych w samochodach służbowych (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych). Warto przypomnieć, że za każdą parę odbiorników (radiowy i telewizyjny) wnosi się jedną opłatę ujednoliconą, tzw. radiowo-telewizyjną. Gdy liczba odbiorników radiowych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, to za odbiorniki radiowe przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiowego. Wysokość opłat abonamentowych jest ustalana corocznie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

WAŻNE!

Przedsiębiorcy są zobowiązani do płacenia abonamentu za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny.

Firma nie ma natomiast obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia (będące własnością pracownika). Jeśli pracownik w miejscu pracy używa swojego odbiornika telewizyjnego, to powinien samodzielnie płacić abonament RTV.

Warto jeszcze dodać, że abonament za radio i telewizję będzie kosztem uzyskania przychodów, jeżeli wykażą Państwo związek poniesionego wydatku z osiąganym przychodem. W przypadku radia w samochodzie służbowym można dowieść, że posiadanie takiego radia pomaga kierowcy w prowadzeniu samochodu. Przez radio kierowca uzyskuje przecież pomocne w prowadzeniu informacje o sytuacji na drogach i pogodzie.

Opłaty na rzecz ZAiKS

Słuchanie utworów nadawanych przez stacje radiowe dozwolone jest właściwie tylko w ramach użytku prywatnego. W przypadku ich publicznego odtwarzania z radia lub telewizora należy płacić wynagrodzenie autorom odtwarzanych utworów na podstawie zawartej umowy licencyjnej z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest właśnie polską organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. ZAiKS pobiera od „użytkowników” utworów chronionych prawami autorskimi należne z tego tytułu wynagrodzenie. Po potrąceniu kosztów administracyjnych związanych z podziałem tych kwot przekazuje autorom przypadające im honorarium. Warto wyjaśnić, że publicznym odtworzeniem utworu jest jego udostępnienie za pomocą płyt, kaset itp., a także urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego, czyli radioodbiornika, telewizora, komputera itp. (art. 50 ust. 3 i art. 6 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

WAŻNE!

Publiczne odtwarzanie utworów w lokalu usługowym, w którym przebywają klienci, wiąże się z obowiązkiem uzyskania zezwolenia (licencji) i wniesienia na rzecz twórców odtwarzanych utworów wynagrodzeń autorskich.

Jeżeli radio w danym samochodzie służbowym byłoby wykorzystywane do publicznego odtwarzania utworów, to powstaje obowiązek wniesienia przez Państwa opłaty na rzecz ZAiKS. Przykładowo ZAiKS domagał się np. opłat od kierowców taksówek, w których klienci mogli posłuchać radia. Jeżeli jednak Państwa samochód używany jest wyłącznie przez pracowników, nie można mówić o publicznym odtwarzaniu. Tym samym nie wystąpi u Państwa obowiązek uzyskania licencji na publiczne odtwarzanie i wniesienia opłat do ZAiKS.

• art. 2 ust. 4 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych - Dz.U. Nr 85, poz. 728

• art. 50 ust. 3 i art. 6 pkt 9 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1293

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

    Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    REKLAMA