REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze UE na innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych w 2022 roku

Fundusze UE na innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych w 2022 roku
Fundusze UE na innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych w 2022 roku
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska 9 lutego 2022 r. przyjęła program pracy Europejskiej Rady ds. Innowacji na rok 2022 (EIC WP2022). Tym samym została uruchomiona kolejna pula finansowania – w tym roku jest to ponad 1,7 mld euro do wykorzystania na przełomowe innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych. Innowatorzy mogą aplikować do EIC Pathfinder, Transition i Accelerator.

Fundusze UE na innowacje i tworzenie nowych nisz rynkowych. Działania dostępne w 2022 roku

Pathfinder – działanie dla multidyscyplinarnych zespołów badawczych. Środki o wartości 350 mln euro mają być przeznaczone na podjęcie wizjonerskich badań, które mogą doprowadzić do przełomów technologicznych. Zespoły badawcze mogą ubiegać się o granty w wysokości od 3 do 4 milionów euro.

Autopromocja

Konkursy zostaną otwarte 1 marca 2022 r. – dla Pathfinder Open i 15 czerwca 2022 r. -  dla Pathfinder Challenges.

Większość środków przyznawana jest w drodze otwartych konkursów bez określonych z góry priorytetów tematycznych. Natomiast 167 mln euro przeznaczono na sprostanie sześciu wyzwaniom:

 • zarządzanie dwutlenkiem węgla i azotem oraz ich waloryzacja,
 • średniookresowe, zintegrowane z systemami magazynowanie energii,
 • kardiogenomika,
 • technologie ciągłości opieki zdrowotnej,
 • oparte na DNA cyfrowe przechowywanie danych oraz alternatywne kwantowe przetwarzanie informacji
 • komunikacja i detekcja.

EIC Transition – finansowanie o wartości 131 mln euro na przekształcenie wyników badań w możliwości innowacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konkursy będą koncentrować się na wynikach uzyskanych w ramach projektów EIC Pathfinder oraz projektów typu Proof of Concept ogłaszanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC - European Research Council), w celu dopracowania technologii i stworzenia uzasadnienia biznesowego dla konkretnych zastosowań. W konkursach mogą brać udział konsorcja i mogą ubiegać się o dotacje w wysokości 2,5 mln euro (lub więcej w uzasadnionych przypadkach).

Nabór wniosków będzie otwarty w trybie ciągłym od 1 marca 2022 r. .
60,5 mln euro przeznaczono na sprostanie trzem wyzwaniom w ramach EIC Transition:

 • ekologiczne urządzenia cyfrowe dla przyszłości,
 • integracja procesów i systemów w zakresie technologii czystej energii,
 • terapie i diagnostyka oparte na RNA w przypadku złożonych lub rzadkich chorób genetycznych.

EIC Accelerator – budżet tego działania w 2022 r. wynosi 1,16 mld euro i jest przeznaczony na rozwój i skalowanie innowacji, które mają potencjał tworzenia nowych rynków lub zakłócania istniejących. Udział w tym działaniu mogą brać startupy oraz MŚP o dużym potencjale innowacyjnym.

W ramach EIC Accelerator możliwe jest uzyskanie finansowania mieszanego, łączącego kapitał własny (lub quasi-kapitał własny, taki jak pożyczki zamienne) w wysokości od 0,5 mln do 15 mln euro za pośrednictwem funduszu EIC z dotacjami w wysokości do 2,5 mln euro.

Nabór do EIC Accelerator jest w trybie ciągłym.

W 2022 r. KE przeznaczyła prawie 537 mln euro na przełomowe innowacje w zakresie technologii na rzecz otwartej autonomii strategicznej i technologii "Fit for 55".

Wnioski do ww. programów należy składać poprzez stronę Funding and Tender Opportunities - link do generatora wniosków dotyczących konkursów w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC Council). 

Wszystkie projekty Europejskiej Rady ds. Innowacji mają dostęp do usług pn. Business Acceleration Services, w ramach których beneficjenci ww. działań mają dostęp do trenerów, mentorów i wiedzy specjalistycznej, maja możliwość nawiązania współpracy partnerskiej z przedsiębiorstwami, inwestorami i innymi podmiotami, a także otrzymują dostęp do szeregu innych usług i wydarzeń.

EIC Work Programme 2022 r.

Nowości w programie pracy na 2022 r.

EIC Scale-Up 100 – celem tej inicjatywy jest zidentyfikowanie 100 obiecujących unijnych przedsiębiorstw z sektora wysokich technologii, które mają potencjał, aby stać się "jednorożcami" wycenianymi powyżej 1 mld euro.

Inwestycje kapitałowe powyżej 15 mln EUR – EIC Accelerator umożliwi przedsiębiorstwom pracującym nad technologiami o strategicznym znaczeniu dla Europy ubieganie się o inwestycje EIC o wartości przekraczającej 15 mln EUR.

Silniejsze wsparcie dla kobiet-innowatorów – opierając się na danych dotyczących udziału kobiet - wskaźnik innowacyjności pod kątem płci i różnorodności pokazuje, że firmy kobiece potrzebują dodatkowego wsparcia. Dlatego w ramach przyznawanych przez KE nagród dla kobiet-innowatorek, w edycji 2022 r. przewidziano dwie dodatkowe nagrody dla innowatorek poniżej 35. roku życia. Łącznie będzie możliwość ubiegania się o 6 nagród: trzy nagrody dla najbardziej inspirujących kobiet-innowatorek w całej UE i krajach stowarzyszonych z programem "Horyzont Europa" oraz trzy nagrody dla najbardziej obiecujących "wschodzących innowatorów" poniżej 35. roku życia.

Więcej terminów składania wniosków: w 2022 r. dla EIC Transition i Accelerator zostaną otwarte częstsze terminy składania wniosków, a dla EIC Transition wprowadzony zostanie ciągły proces składania wniosków. Ponadto wnioskodawcy ubiegający się po raz drugi o udział w programie EIC Accelerator będą mogli opisać i obronić ulepszenia wprowadzone w ich ponownym wniosku, tak jak miało to już miejsce w przypadku programu EIC Pathfinder.

cut-offs-2022

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PARP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-02-17 14:19:22
  Zostań swoim własnym szefem! Kompleksowa pomoc w rejestracji spółki! rejestracja-spolki-zoo pl
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, która kupowała puste faktury

Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

REKLAMA