REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP
Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Cyfryzacja przedsiębiorstw – dziś już konieczność

Cyfryzacja przedsiębiorstw to nie tylko krok w kierunku nowoczesności, ale także strategiczna decyzja, która ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju i konkurencyjności firm we współczesnym świecie biznesu. Po pierwsze, cyfryzacja umożliwia przedsiębiorstwom efektywniejsze zarządzanie danymi i procesami. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi informatycznych, firmy mogą zautomatyzować wiele rutynowych zadań, co pozwala na oszczędność czasu i zasobów ludzkich. 

Przejście na cyfrowe rozwiązania usprawnia również komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną: z klientami i partnerami biznesowymi. Ponadto, cyfryzacja otwiera przed przedsiębiorstwami nowe możliwości rozwoju i ekspansji. Dzięki internetowi oraz platformom cyfrowym firmy mogą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, bez ograniczeń geograficznych. Mogą także wysunąć usługi dla grup zagrożonych wykluczeniem, na przykład osób niepełnosprawnych, młodych rodziców czy osoby mieszkające w dużej odległości od aglomeracji miejskich i borykających się z trudnościami komunikacyjnymi. To z kolei przyczynia się do zwiększenia sprzedaży i wzrostu przychodów. 

Działania w zakresie digitalizacji umożliwiają też lepsze zrozumienie potrzeb i preferencji klientów poprzez analizę danych, co pozwala na bardziej ukierunkowane działania marketingowe i dostosowanie oferty do oczekiwań rynku. Po przyczynia się do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku. 

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia rozwija się w szybkim tempie, firmy, które nie nadążają za postępem cyfrowym, ryzykują pozostawanie w tyle za konkurencją. Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwala przedsiębiorstwom utrzymać się na czele zmian i reagować szybko na dynamiczne potrzeby rynku. Cyfryzacja przedsiębiorstw to nie tylko kwestia dostosowania się do zmian w otoczeniu biznesowym, ale także kluczowy element strategii rozwoju i zwiększenia konkurencyjności firm. Przedsiębiorcy, którzy świadomie inwestują w cyfrowe transformacje, mogą spodziewać się nie tylko krótszych cyklów produkcyjnych i większej efektywności operacyjnej, ale także większych szans na osiągnięcie sukcesu w dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym.

Autopromocja

Dlaczego warto sięgać po dotacje na cyfrowy rozwój?

 Pozyskiwanie dotacji na cyfryzację jest kluczowym krokiem dla przedsiębiorców, którzy chcą dostosować się do współczesnych wymagań rynku oraz wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii w swojej działalności. Umożliwiają one inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają efektywność działania firmy. Dzięki wsparciu finansowemu można zakupić oprogramowanie, sprzęt komputerowy czy urządzenia IoT, które automatyzują procesy biznesowe, usprawniają komunikację wewnętrzną oraz z klientami, a także pozwalają na lepszą analizę danych. Mogą pomóc też w oczywisty sposób pomóc w zmniejszeniu kosztów operacyjnych i zwiększeniu konkurencyjności na rynku.

 Wdrażając nowoczesne technologie, firmy mogą zoptymalizować procesy produkcyjne, usprawnić zarządzanie zapasami czy ograniczyć straty czasu i zasobów. To z kolei prowadzi do większej rentowności działalności i umożliwia zdobycie przewagi nad konkurencją. W dobie szybkiego rozwoju technologicznego, przedsiębiorcy muszą być elastyczni i otwarci na nowe rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować ich branżę. Dotacje pozwalają na inwestowanie w badania i rozwój oraz testowanie nowych pomysłów bez dużego ryzyka finansowego. Wreszcie, dotacje na cyfryzację mogą być również instrumentem wsparcia dla rozwoju lokalnej gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Wdrażając nowoczesne technologie, przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności regionu, co przekłada się na zwiększenie jego atrakcyjności dla inwestorów i talentów.

Śląsk sercem dla cyfrowej rewolucji polskich przedsiębiorstw MŚP

 Województwo śląskie, z bogatą historią przemysłową i dynamicznym rozwojem gospodarczym, stanowi niezwykle atrakcyjny region dla przedsiębiorców z różnych branż. Śląsk to również centrum innowacji i nowoczesnych technologii. Liczne parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości oraz współpraca z uczelniami tworzą dogodne warunki do rozwoju startupów i firm z sektora high-tech. Dodatkowo, obecność silnego sektora badawczo-rozwojowego sprzyja powstawaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych, które mogą przyciągać inwestorów z całego świata, a także sprzyjać przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na cyfryzację. 

Dzięki innowacyjnym projektom cyfrowym, firmy mogą efektywniej zarządzać danymi, automatyzować procesy produkcyjne oraz poprawić jakość swoich produktów i usług.

 Innowacje cyfrowe w śląskich firmach z dofinansowaniem UE 

 Działanie 1.8 Innowacje cyfrowe w MŚP w ramach Funduszy Europejskich dla Śląska 2021-2027 oferuje małym i średnim przedsiębiorstwom z województwa śląskiego wsparcie na wprowadzenie wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych, automatyzację procesów biznesowych oraz rozwój kompetencji pracowników. Umożliwia sfinansowanie nowoczesnych narzędzi ICT (technologii informacyjno – komunikacyjnych) w przedsiębiorstwie. Minimalna kwota dotacji to 500 tys. PLN, maksymalnie można pozyskać 6 mln PLN. Działanie jest skierowane do przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych, z możliwością preferencji projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa produkcyjne. Kluczowym czynnikiem uzyskania dofinansowania jest:
- wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ICT,
- wdrożenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego, 
- cyfryzacja i automatyzacja procesów biznesowych,
- realizacja projektu w ciągu jednego roku.

Więcej o szczegółach dotacji można przeczytać tutaj.

Transformacja cyfrowa Polskich MŚP, czyli DIG.IT

 Na horyzoncie projekt Dig.IT, który jest skierowany do polskich przedsiębiorców z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez udany proces transformacji cyfrowej. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają szansę skorzystać z szerokiej oferty projektu, dostosowanej do ich specyficznych potrzeb i celów biznesowych. 

Projekt opiera się na 3 głównych filarach:
1) doradztwo przedwdrożeniowe,
2) granty na sfinansowanie procesu transformacji,
3) działania upowszechniające ideę transformacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspierane obszary transformacji cyfrowej:

  • Automatyzacja procesów i analityka biznesowa
  • Cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem
  • Wykorzystanie rozwiązań chmurowych
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe
  • Cyberbezpieczeństwo
  • Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
Ważne

Nabór wniosków planowany jest na II kwartał 2024 r. 

Więcej o grantach na cyfryzację dla MŚP można przeczytać tutaj
Realizacja projektów dotyczących cyfryzacji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy, jej konkurencyjności oraz pozycji na rynku. Warto korzystać z możliwości i sięgać po dotacje UE.  

Zespół ekspertów LPW Grupa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA