Przedstawiciel stowarzyszenia nie musi być jego członkiem
REKLAMA
REKLAMA
Przedstawicielem tzw. stowarzyszenia zwykłego może być zarówno osoba będąca członkiem założycielem, jak i osoba spoza grona założycieli. Fakt ustanowienia przedstawicielem osoby pochodzącej spoza grona członków stowarzyszenia nie powoduje konieczności przyjęcia takiej osoby w poczet członków, choć oczywiście jest to prawnie dozwolone.
REKLAMA
Ustawa o stowarzyszeniach (uos) przewiduje dwa rodzaje stowarzyszeń. Pierwszy rodzaj to stowarzyszenia, które wymagają rejestracji w KRS. Drugi rodzaj to tzw. stowarzyszenia zwykłe, których procedura tworzenia jest znacznie uproszczona, a przede wszystkim nie jest wymagana ich rejestracja w sądzie.
Stowarzyszenia zwykłe mogą być tworzone na podstawie przepisu art. 40 ust. 1 i 2 uos. Do założenia takiego stowarzyszenia wystarczają trzy osoby, które uchwalą regulamin działalności, określając w szczególności nazwę stowarzyszenia, cel, teren i środki działania, siedzibę, a także ustanowią przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.
Przepisy nie wymagają, by przedstawicielem w takim przypadku była osoba będąca członkiem założycielem, mowa jest ogólnie o przedstawicielu. Może to więc być też osoba, która w chwili ustanowienia jej przedstawicielem nie jest i nie musi także w przyszłości stać się członkiem stowarzyszenia.
Iwona Lubka
Podstawa prawna:
• ustawa z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA