Dokumenty z internetu ważne jak dokumenty papierowe

REKLAMA
REKLAMA
18 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z 20 listopada 2009 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. nr 215, poz. 1663). Znowelizowane przepisy nadały moc dokumentów urzędowych odpisom i zaświadczeniom wydawanym drogą elektroniczną przez Centralną Informację o Zastawach Rejestrowych. Warunek jest jeden, muszą być one opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana procedury umożliwi każdemu szybszy dostęp do dokumentów urzędowych potwierdzających informację o tym, czy na przykład jego kontrahent figuruje w rejestrze zastawów jako zastawca, czy na kupowanym samochodzie, maszynie dziewiarskiej lub innym urządzeniu został ustanowiony zastaw rejestrowy albo że roszczenie zostało już uregulowane i na zastawcy nie ciąży już żadne zobowiązania z tego tytułu.
Aby otrzymać drogą elektroniczną taki dokument, nie trzeba wykazać, że ma się interes prawny w jego posiadaniu. Dokument w formie papierowej albo elektronicznej może uzyskać z Centralnej Informacji o Zastawach każdy, kto złoży wniosek na odpowiednim formularzu, podając w nim numer pozycji w rejestrze zastawów.
Wcześniej odpisy i zaświadczenia wydane przez internet o zastawach rejestrowych stanowiły jedynie informację i nie mogły służyć jako dowód urzędowy w sprawie. Dowodem zaś były jedynie odpisy i zaświadczenia w formie papierowej.
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych prowadzi zbiór informacji z rejestru zastawów oraz udziela informacji, wydaje odpisu i zaświadczenia w formie papierowej i przez internet na podstawie danych otrzymanych z centrali rejestru zastawów. Natomiast rejestry zastawów prowadzą sądy rejonowe i sądy gospodarcze.
Podstawa prawna
Ustawa z 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. nr 215, poz. 1663).
REKLAMA
REKLAMA