REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki konwersji akcji imiennych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Domański

REKLAMA

Konwersja zwiększa liczbę akcji w obrocie giełdowym, co może spowodować przejściowy spadek ich notowań. Jednak w dłuższej perspektywie pozbawienie akcji założycielskich uprzywilejowania i wprowadzenie ich na giełdę zwiększa ich wartość. Co więcej, zniesienie uprzywilejowania akcji jest również warunkiem koniecznym do ich wprowadzenia na giełdę.

Konwersja to przekształcenie akcji imiennych na akcje na okaziciela. Jak wiemy, akcje imienne spółki akcyjnej mogą być akcjami uprzywilejowanymi. Kodeks spółek handlowych zezwala spółce na wydawanie akcji o szczególnych uprawnieniach (pod warunkiem ich określenia w statucie). Uprzywilejowanie może dotyczyć np. prawa głosu, prawa do dywidendy lub podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Statut może także uzależniać przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.

Przepisy zawierają zastrzeżenie, że uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu (np. jedna akcja daje prawo do dwóch głosów) nie dotyczy spółki publicznej. Oznacza to, że warunkiem notowania akcji na giełdzie jest pozbawienie ich uprzywilejowania. Teoretycznie jest możliwa sytuacja, że na giełdzie są notowane akcje o innym uprzywilejowaniu niż prawo głosu. W praktyce jednak tego się nie stosuje.

Konwersja akcji często dotyczy spółek giełdowych, które zostały założone wiele lat temu jako spółki rodzinne. Założyciele spółki, którą udało się rozwinąć w dużą firmę, zazwyczaj posiadają uprzywilejowane akcje imienne. W takiej sytuacji pakiet np. 40% akcji uprzywilejowanych co do głosu (jedna akcja daje dwa głosy) pozwala na pełną kontrolę spółki. W momencie wejścia takiej spółki na giełdę występuje zazwyczaj taka sytuacja, że akcje nowej emisji są akcjami na okaziciela i są notowane na giełdzie, natomiast akcje założycielskie nie są na niej notowane i choć jest ich mniej niż akcji notowanych na giełdzie, w dalszym ciągu pozwalają na kontrolę spółki giełdowej przez jej założycieli. Wadą jest to, że akcji tych nie można na giełdzie sprzedać.

W Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW) akcje imienne są zdeponowane pod innym kodem niż akcje, które są przedmiotem obrotu na GPW. Dodatkowo w statutach spółek można często spotkać dodatkowe utrudnienia co do sprzedaży takich akcji (np. ktoś ma prawo ich pierwokupu). Przedstawione problemy rozwiązuje konwersja akcji imiennych na akcje na okaziciela. Odbywa się w KDPW. Po konwersji przeprowadzana jest tzw. asymilacja z emisją notowaną na giełdzie.

Przykład 1

2 kwietnia 2007 r. została przeprowadzona zamiana 47 971 akcji imiennych spółki APATOR SA, uprzywilejowanych co do głosu w stosunku 1 : 4, na akcje zwykłe na okaziciela. W wyniku tej zamiany uległa obniżeniu ogólna liczba głosów z 59 036 043 do 58 892 130. Powyższe akcje zostały zasymilowane i wprowadzone do obrotu giełdowego 20 kwietnia 2007 r. Zamiana akcji dokonana została na wniosek akcjonariuszy zgodnie z odpowiednim zapisem w statucie spółki.

Konwersja może dotyczyć niewielkiego pakietu akcji lub dużej liczby akcji. Na przykład 13 czerwca 2006 r. zarząd PKO BP SA poinformował, że KDPW dokonał z dniem 10 czerwca 2005 r. konwersji 105 milionów akcji oznaczonych kodem PLPKO0000032 z akcji zwykłych imiennych spółki PKO BP SA na akcje zwykłe na okaziciela spółki PKO BP SA.

Konwersja jest możliwa także jako zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne (o ile taką możliwość przewiduje statut spółki). Operację tę można przeprowadzić, gdy spółka została wycofana z obrotu giełdowego (przykład 2).

Przykład 2

Duży inwestor skupił na giełdzie 98% akcji interesującej go spółki. Wycofuje ją z obrotu w celu włączenia do własnej grupy kapitałowej. Zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne pozwala mu poznać dane akcjonariuszy posiadających pozostałe poza jego kontrolą 2% akcji i złożyć im indywidualne oferty ich odkupienia.

Asymilacja

Konwersja jest często mylona z asymilacją. Asymilacja jest etapem kończącym wprowadzenie do notowań giełdowych akcji nowej emisji. Polega na połączeniu ze sobą akcji nowej emisji z akcjami już notowanymi na GPW. Wynikiem asymilacji jest połączenie akcji zarejestrowanych pod różnymi kodami i nadanie im jednego kodu.

Każda seria akcji danej spółki jest zarejestrowana w KDPW. W związku z tym akcje „nowej” emisji mają inny kod w KDPW w porównaniu z akcjami wcześniejszych emisji, już notowanych na giełdzie.

Na giełdzie notowane są w jednej linii notowań akcje spółki, niezależnie od ilości serii, tzn. nie ma notowań akcji PKOBP1, PKOBP2, PKOBP3, gdzie poszczególne numery odzwierciedlają numer kolejnej emisji akcji, gdyż akcje notowane na giełdzie pozbawione są uprawnień i cech szczególnych, takich jak np. kilka głosów z jednej akcji, prawo powoływania przez posiadacza akcji członków zarządu, prawo do innych świadczeń niż dywidenda. Dlatego kolejne emisje akcji - spełniając warunek dopuszczenia do obrotu giełdowego w postaci nienadawania przez emitentów nowym akcjom cech szczególnych - mogą być łączone ze sobą.

Piotr Domański

konsultant w spółce akcyjnej, specjalista w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA