REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki konwersji akcji imiennych

Piotr Domański

REKLAMA

Konwersja zwiększa liczbę akcji w obrocie giełdowym, co może spowodować przejściowy spadek ich notowań. Jednak w dłuższej perspektywie pozbawienie akcji założycielskich uprzywilejowania i wprowadzenie ich na giełdę zwiększa ich wartość. Co więcej, zniesienie uprzywilejowania akcji jest również warunkiem koniecznym do ich wprowadzenia na giełdę.

Konwersja to przekształcenie akcji imiennych na akcje na okaziciela. Jak wiemy, akcje imienne spółki akcyjnej mogą być akcjami uprzywilejowanymi. Kodeks spółek handlowych zezwala spółce na wydawanie akcji o szczególnych uprawnieniach (pod warunkiem ich określenia w statucie). Uprzywilejowanie może dotyczyć np. prawa głosu, prawa do dywidendy lub podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Statut może także uzależniać przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.

Przepisy zawierają zastrzeżenie, że uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu (np. jedna akcja daje prawo do dwóch głosów) nie dotyczy spółki publicznej. Oznacza to, że warunkiem notowania akcji na giełdzie jest pozbawienie ich uprzywilejowania. Teoretycznie jest możliwa sytuacja, że na giełdzie są notowane akcje o innym uprzywilejowaniu niż prawo głosu. W praktyce jednak tego się nie stosuje.

Konwersja akcji często dotyczy spółek giełdowych, które zostały założone wiele lat temu jako spółki rodzinne. Założyciele spółki, którą udało się rozwinąć w dużą firmę, zazwyczaj posiadają uprzywilejowane akcje imienne. W takiej sytuacji pakiet np. 40% akcji uprzywilejowanych co do głosu (jedna akcja daje dwa głosy) pozwala na pełną kontrolę spółki. W momencie wejścia takiej spółki na giełdę występuje zazwyczaj taka sytuacja, że akcje nowej emisji są akcjami na okaziciela i są notowane na giełdzie, natomiast akcje założycielskie nie są na niej notowane i choć jest ich mniej niż akcji notowanych na giełdzie, w dalszym ciągu pozwalają na kontrolę spółki giełdowej przez jej założycieli. Wadą jest to, że akcji tych nie można na giełdzie sprzedać.

W Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW) akcje imienne są zdeponowane pod innym kodem niż akcje, które są przedmiotem obrotu na GPW. Dodatkowo w statutach spółek można często spotkać dodatkowe utrudnienia co do sprzedaży takich akcji (np. ktoś ma prawo ich pierwokupu). Przedstawione problemy rozwiązuje konwersja akcji imiennych na akcje na okaziciela. Odbywa się w KDPW. Po konwersji przeprowadzana jest tzw. asymilacja z emisją notowaną na giełdzie.

Przykład 1

2 kwietnia 2007 r. została przeprowadzona zamiana 47 971 akcji imiennych spółki APATOR SA, uprzywilejowanych co do głosu w stosunku 1 : 4, na akcje zwykłe na okaziciela. W wyniku tej zamiany uległa obniżeniu ogólna liczba głosów z 59 036 043 do 58 892 130. Powyższe akcje zostały zasymilowane i wprowadzone do obrotu giełdowego 20 kwietnia 2007 r. Zamiana akcji dokonana została na wniosek akcjonariuszy zgodnie z odpowiednim zapisem w statucie spółki.

Konwersja może dotyczyć niewielkiego pakietu akcji lub dużej liczby akcji. Na przykład 13 czerwca 2006 r. zarząd PKO BP SA poinformował, że KDPW dokonał z dniem 10 czerwca 2005 r. konwersji 105 milionów akcji oznaczonych kodem PLPKO0000032 z akcji zwykłych imiennych spółki PKO BP SA na akcje zwykłe na okaziciela spółki PKO BP SA.

Konwersja jest możliwa także jako zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne (o ile taką możliwość przewiduje statut spółki). Operację tę można przeprowadzić, gdy spółka została wycofana z obrotu giełdowego (przykład 2).

Przykład 2

Duży inwestor skupił na giełdzie 98% akcji interesującej go spółki. Wycofuje ją z obrotu w celu włączenia do własnej grupy kapitałowej. Zamiana akcji na okaziciela na akcje imienne pozwala mu poznać dane akcjonariuszy posiadających pozostałe poza jego kontrolą 2% akcji i złożyć im indywidualne oferty ich odkupienia.

Asymilacja

Konwersja jest często mylona z asymilacją. Asymilacja jest etapem kończącym wprowadzenie do notowań giełdowych akcji nowej emisji. Polega na połączeniu ze sobą akcji nowej emisji z akcjami już notowanymi na GPW. Wynikiem asymilacji jest połączenie akcji zarejestrowanych pod różnymi kodami i nadanie im jednego kodu.

Każda seria akcji danej spółki jest zarejestrowana w KDPW. W związku z tym akcje „nowej” emisji mają inny kod w KDPW w porównaniu z akcjami wcześniejszych emisji, już notowanych na giełdzie.

Na giełdzie notowane są w jednej linii notowań akcje spółki, niezależnie od ilości serii, tzn. nie ma notowań akcji PKOBP1, PKOBP2, PKOBP3, gdzie poszczególne numery odzwierciedlają numer kolejnej emisji akcji, gdyż akcje notowane na giełdzie pozbawione są uprawnień i cech szczególnych, takich jak np. kilka głosów z jednej akcji, prawo powoływania przez posiadacza akcji członków zarządu, prawo do innych świadczeń niż dywidenda. Dlatego kolejne emisje akcji - spełniając warunek dopuszczenia do obrotu giełdowego w postaci nienadawania przez emitentów nowym akcjom cech szczególnych - mogą być łączone ze sobą.

Piotr Domański

konsultant w spółce akcyjnej, specjalista w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  REKLAMA