reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Kiedy można wypłacić dywidendę

Kiedy można wypłacić dywidendę

Jakie warunki musi spełniać spółka, by móc wypłacić dywidendę właścicielom?

rada

Warunki podziału zysku zostały określone w ustawie o rachunkowości oraz w kodeksie spółek handlowych.

uzasadnienie

Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonego do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Ustawa o rachunkowości nie zawiera żadnych ograniczeń co do wysokości zysku. Reguluje ona jedynie termin podziału zysku. Maksymalna kwota wypłaty z tytułu dywidend została określona w kodeksie spółek handlowych.

Tabela. Warunki wypłaty dywidend

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wypłata dywidendy nie może nastąpić później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia uchwały o podziale zysku.

l art. 53 ust. 3 i 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

l art. 192 i 348 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Gyöngyvér Takáts

ekspert ds. rachunkowości, pracownik redakcji

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama