Umowy cywilnoprawne a obowiązek stosowania przepisów o zamówieniach publicznych
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
Jednostka budżetowa zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarliśmy z firmami zewnętrznymi umowy na utrzymanie czystości pomieszczeń biurowych (centrali, oddziałów firmy) oraz obiektów sportowych. Zamierzamy w tym roku zrezygnować z usług tych firm i do sprzątania biur zatrudnić osoby na umowę zlecenia. Czy umowy cywilnoprawne podlegają przepisom Prawa zamówień publicznych? Jeśli tak, to czy należy wziąć pod uwagę wartość pojedynczej umowy (z każdą osobą), czy potraktować wszystkie umowy na dany obiekt łącznie? A może w limicie należy uwzględnić łączną wartość wszystkich umów dotyczących sprzątania?
ODPOWIEDŹ
Zamawiający, udzielając zamówień publicznych (zawierając umowy odpłatne), których wartość przekracza 14 000 euro, ma obowiązek stosować przepisy ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp) - chyba że zachodzi jedna z okoliczności uzasadniających wyłączenie stosowania tych przepisów (wymienionych np. w art. 4 upzp).
Zgodnie z art. 4 pkt 4 upzp, stosowanie ustawy wyłączone jest m.in. przy zawieraniu umów z zakresu prawa pracy. Wyłączenie to dotyczy jednak tylko umów z zakresu prawa pracy - czyli zawieranych na podstawie przepisów prawa pracy (tzn. umów o pracę oraz umów, na podstawie których dochodzi do nawiązania stosunku pracy). Przepis ten nie obejmuje natomiast umów cywilnoprawnych, uregulowanych w Kodeksie cywilnym (umowa zlecenia czy o dzieło).
ZAPAMIĘTAJ!
Jeżeli wartość umowy cywilnoprawnej jest większa niż 14 000 euro, nie ma podstaw do wyłączenia stosowania przepisów upzp.
Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w zapisach dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi. Stosownie do treści art. 16 lit. e tej dyrektywy, spod jej reżimu wyłączone zostały tylko zamówienia publiczne na usługi dotyczące umów o pracę.
Jeśli chodzi o kwalifikację wartości zamówień, to należy pamiętać, że zamawiający nie może dzielić zamówienia w celu uniknięcia stosowania przepisów upzp. Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych albo udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania - wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia. Jeżeli przedmiotem zamówienia jest sprzątanie obiektu, a zamawiający miałby zlecić wykonywanie tych usług kilku osobom, to pomimo że wartość pojedynczej umowy (z jedną osobą) nie przekracza 14 000 euro, będzie trzeba zastosować odpowiednie przepisy upzp, ponieważ w tym przypadku wartością zamówienia jest łączna wartość takich umów. Innymi słowy, jest to jedno zamówienie w rozumieniu przepisów upzp - a nie zamówienia odrębne, które umożliwiałyby ustalenie wartości poszczególnych zamówień.
Aby w tym przypadku móc nie stosować przepisów upzp, łączna wartość umów zlecenia musiałaby być mniejsza niż 14 000 euro. Jeśli łączna wartość zamówienia przekracza ten próg, możliwość niestosowania przepisów upzp istniałaby, gdyby zamawiający zawarł z takimi osobami umowy o pracę (np. na czas określony).
Andrzela Gawrońska-Baran
Podstawa prawna
• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1386)
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA