REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych

Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych
Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przy zakupie od krajowego dostawcy wyrobów akcyzowych objętych kodem CN 2710 12 25 (m.in. oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe) z zamiarem ich dalszej odsprzedaży na rzecz nieunijnego podmiotu, jeżeli transakcja przeprowadzona zostanie przy spełnieniu określonych warunków, nabywca nie będzie zobowiązany do wypełnienia żadnych akcyzowych formalności.

Charakterystyka wyrobów o kodzie CN 2710 12 25

Wyroby objęte pozycją CN 2710, na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, zakwalifikowane zostały do kategorii wyrobów energetycznych, które z kolei mieszczą się w zakresie definicji wyrobów akcyzowych zamieszczonej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Przedmiotowe wyroby wymienione zostały zarówno w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (poz. 27) jak i w załączniku nr 2 do tejże ustawy (poz. 20) jako: Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe; preparaty gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, zawierające 70% masy lub więcej olejów ropy naftowej lub olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych, których te oleje stanowią składniki zasadnicze preparatów.

Oznacza to, że są one wyrobami akcyzowymi, do których zastosowanie znajdują przepisy dotyczące obowiązku produkcji w składzie podatkowym oraz stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Autopromocja

Procedura zawieszenia poboru akcyzy

Procedura zawieszenia poboru akcyzy dotyczy produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, a po spełnieniu określonych warunków pozwala na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty akcyzy.

Zasadniczo, znajduje ona zastosowanie do wyrobów określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. W przypadku jednak wyrobów oznaczonych kodami CN 2710 12 21, 2710 12 25 oraz 2710 19 29, procedurę zawieszenia stosuje się, jeżeli wyroby te przemieszczane są luzem (art. 40 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym).

Zaznaczyć należy, że procedura zawieszenia poboru akcyzy może być wykorzystywana tylko w ściśle określonych przypadkach. I tak, na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku akcyzowym procedura zawieszenia poboru akcyzy znajduje zastosowanie przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych w celu dokonania eksportu, ze składu podatkowego na terytorium kraju do urzędu celno-skarbowego na terytorium kraju, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych wyrobów poza terytorium Unii Europejskiej.

Nabycie olejów o kodzie CN 2710 12 25 w celu dalszej odsprzedaży. Analizowany przypadek

Polski przedsiębiorca nabywa od polskiego dostawcy prowadzącego skład podatkowy wyroby akcyzowe objęte kodem CN 2710 12 25, a następnie będzie je odsprzedawał na rzecz kontrahenta z siedzibą poza Unią Europejską. Wyroby transportowane będą luzem bezpośrednio ze składu podatkowego polskiego dostawcy do finalnego nabywcy w państwie trzecim za pośrednictwem portu w Gdyni. Przy zachowaniu takiego schematu transakcji spełnione zostaną ustawowe przesłanki, o których mowa w art. 40 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku akcyzowym uprawniające do zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, która zakończy się w momencie potwierdzenia wywozu towaru poza terytorium Unii Europejskiej przez właściwy urząd celno-skarbowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opisana transakcja będzie stanowiła eksport w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym.

Eksport nie został wymieniony w art. 8 ustawy o podatku akcyzowym w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku akcyzowym.

Pamiętać należy, że podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym).

W takim przypadku polski kupujący nie uzyska statusu podatnika akcyzy, w konsekwencji czego nie będzie zobowiązany do wypełnienia obowiązków formalnych na gruncie ustawy o podatku akcyzowym. Wszelkie formalności związane z realizacją transakcji spoczywać będą na podmiocie prowadzącym skład podatkowy, czyli na polskim dostawcy.

Karolina Mnich, starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA