REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
alkohol sklep sprzedaż handel wódka piwo akcyza podatek stawka akcyzy
Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Czy to dobry pomysł?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.
rozwiń >

Fakt wysokiej stawki akcyzy na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.  Szara strefa będzie zacierać ręce. Jakość alkoholi nabytych w sposób nielegalny najpewniej będzie niższa niż ta sprzedawana w sklepach. Nabywanie alkoholi z niepewnych źródeł może być nawet tańsze niż obecnie. Jakie więc skutki będzie niosła za sobą wyższa akcyza? 

REKLAMA

Autopromocja

Spadek spożycia alkoholu

Jeżeli zrealizuje się scenariusz spadku spożycia alkoholu możemy się tylko cieszyć. Jak wiadomo alkohol ma duży wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo czy też stosunki społeczne. Jak powszechnie wiadomo alkohol przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Od nadciśnienia przez cukrzycę, aż po choroby nowotworowe. Bezpieczeństwo na drogach i wypadki często są spowodowane właśnie spożyciem alkoholu. Napoje nisko i wysokoprocentowe przyczyniają się także do rozpadu małżeństw, awantur rodzinnych, zaniedbań najbliższych. Jeśli wzrost akcyzy spowoduje spadek spożycia alkoholu zrealizuje się zdecydowanie pozytywny scenariusz. A co jeśli nie?

Rozwój szarej strefy

Wysoka stawka na alkohol może spowodować rozwój szarej strefy. 

Warto zwrócić uwagę na jedną z Interpelacji do ministra finansów w sprawie zagrożeń związanych z utrzymaniem wysokiej stawki podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe (nr 7123):

Fakt zbyt wysokiej stawki podatku akcyzowego od wyrobów alkoholowych w Polsce miał bardzo niekorzystne skutki. Wysokie ceny alkoholu, na które przede wszystkim miał wpływ podatek akcyzowy, powodowały, że bardzo duży udział w rynku miały produkty nielegalnie importowane, zarówno przez pojedynczych przemytników, jak i organizacje przestępcze. Niebagatelny udział w spożyciu miały również produkty wwożone przez osoby będące za granicą w celach turystycznych lub wręcz w wyniku wyjazdów celowych po tańszy alkohol. Nie można pominąć oczywiście nielegalnych wytwórni alkoholu na terenie Polski. Wszystkie te zjawiska wpłynęły na spadek sprzedaży alkoholu przez legalne wytwórnie, co pociągnęło za sobą zmniejszone wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego, podatku VAT, podatku dochodowego od przedsiębiorstw i osób fizycznych. Zwiększyło się bezrobocie i zmniejszeniu uległa sprzedaż produktów niezbędnych do produkcji alkoholu, chodzi tu oczywiście o zakłady produkujące na potrzeby branży alkoholowej (huty szkła, producenci komponentów i dodatków). Nie bez wpływu ten fakt pozostał na rolników i przemysł spożywczy. Powszechnie wiadomo jest przecież, że gorzelnie produkują spirytus głównie z płodów rolnych o gorszej jakości, które na rynku nie znajdą chętnych do kupna, a ich alternatywne zagospodarowanie jest prawie że niemożliwe. To samo dotyczy odpadów powstających przy produkcji wszelkiego rodzaju produktów spożywczych - przerobienie na alkohol jest łatwym sposobem zagospodarowania kłopotliwych do utylizacji odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Soczek dla dzieci czy drink

Niedawno cała Polska ekscytowała się sprzedażą napojów alkoholowych w nietypowych opakowaniach. Falę oburzenia w mediach wywołał fakt sprzedaży małych saszetek zawierających alkohol i przypominających soczki czy musy dla najmłodszych. Podobieństwo do produktów przeznaczonych dla dzieci budziło obawy o potencjalne zachęcanie nieletnich do spożywania napojów alkoholowych.

Zakaz sprzedaży

Zakaz sprzedaży

Zakaz sprzedaży

INFOR

Źródło: Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia 

Wywołało to narodową dyskusję o granicach dostępności alkoholu. Pojawiły się opinie, że w Polsce dostęp do napojów wyskokowych jest zbyt łatwy. Prawie wszyscy Polacy dostrzegają, że zdobycie alkoholu jest niezwykle prostym zadaniem. 

Reakcje na powyższe zdarzenie pokazują, że Polacy widzą zagrożenie w nieograniczonej sprzedaży alkoholu. W szczególności dotyczy to sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych. Nie brakuje głosów w dyskusji publicznej, że należy ten handel ograniczyć. Koronnym argumentem jest powiązanie łatwego dostępu do alkoholu dla kierowców z potencjalnym podjęciem decyzji o prowadzeniu samochodu pod jego wpływem.

Dostępność alkoholu w Polsce

Dostępność alkoholu w Polsce

Dostępność alkoholu w Polsce

INFOR

Źródło: Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia 

Pod krytyką znalazła się także reklama alkoholu w radiu, telewizji czy Internecie. W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz reklamowania napojów alkoholowych, z wyjątkiem piwa. 

Wyższe ceny nie budzą entuzjazmu

I w tym miejscu musi pojawić się rewolucyjne pytanie „Co robić?”. Czy lekarstwem na plagę alkoholizmu będzie podniesienie cen napojów wyskokowych? Kwestia regulacji cen alkoholu budzi u Polaków szczególnie mieszane uczucia. Część z nich uważa, że podniesienie cen ograniczy spożycie alkoholu. Jednak inni bez entuzjazmu odnoszą się do tego pomysłu i są zdania, że ceny alkoholu są już wystarczająco wysokie.

Można odnieść wrażenie, że spora część Polaków obawia się, że podniesienie cen po prostu uderzy w nich jako konsumentów. Mniejsze znaczenie ma argument, że wyższe ceny mogą nieco ograniczyć spożycie alkoholu.

Podwyższenie cen

Podwyższenie cen

Podwyższenie cen

INFOR

Źródło: Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia 

Czy wyższa akcyza rozwiąże problemy z alkoholem

Mimo ostrożnego stosunku Polaków do podnoszenia cen alkoholu, nie brakuje osób, które uważają, że może to być skuteczny sposób na ograniczenie spożycia. Trudno stwierdzić, czy taka była przesłanka wprowadzenia wyższej akcyzy na alkohol w 2025 r.

Akcyza obejmuje wszystkie rodzaje napojów alkoholowych i znacząco wpływa na ich ceny. W ten sposób podatek reguluje konsumpcję produktów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i powodować liczne problemy społeczne. Ponadto – a może przede wszystkim - akcyza stanowi istotne źródło dochodów dla budżetu państwa. 

Stawki akcyzy na alkohol w 2025 roku

W 2025 r. akcyza na wysokoprocentowy alkohol wyniesie 16 zł za półlitrową butelkę, co oznacza wzrost z 15,22 zł w 2024 r. Dodatkowo rząd planuje każdego roku zwiększać podatek akcyzowy na alkohol o 5 proc. 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

REKLAMA

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA