Czy powstaną różnice kursowe przy wymianie waluty obcej na inną walutę obcą
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Nie, przy zamianie euro na CZK nie powstaną różnice kursowe podatkowe zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
UZASADNIENIE
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”) nie regulują wprost sytuacji wymiany waluty obcej na inną walutę obcą. Niemniej jednak powstaje pytanie, czy w ten sposób wygenerowane różnice kursowe będą różnicami podatkowymi zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 3 lub ust. 3 pkt 3 updop, czyli różnicami kursowymi od własnych środków pieniężnych.
Zgodnie z wymienionymi przepisami
dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.
Dla powstania podatkowych różnic kursowych istotny jest więc wpływ i zapłata (lub inna forma wypływu) środków pieniężnych w walucie obcej.
Czy zatem w sytuacji spółki Czytelnika, tj. w przypadku wymiany waluty obcej na inną walutę obcą, dochodzi do zapłaty lub innej formy wypływu środków pieniężnych?
Nie, pod warunkiem że środki pieniężne są tylko przemieszczane pomiędzy dwoma rachunkami walutowymi należącymi do spółki. W szczególności za wypływ środków pieniężnych nie możemy uznać wypływu z jednego rachunku walutowego i transferu środków do drugiego rachunku walutowego. Za „wypływ” środków pieniężnych należy bowiem uznać przekazanie ich podmiotom trzecim, np. kontrahentowi (jako zapłatę) lub bankowi (jako spłatę kredytu).
WAŻNE!
Za wypływ środków pieniężnych nie można uznać wypływu środków z jednego rachunku walutowego i ich transferu do drugiego rachunku walutowego.
REKLAMA
Warto dodać, że powyższe zagadnienie było tematem interpretacji urzędowych wydanych m.in. przez Izbę Skarbową w Poznaniu (interpretacja indywidualna z 27 stycznia 2009 r., nr ILPB3/423-731/08-5/HS, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu):
(...) w wyniku operacji przewalutowania (tj. przeliczenia waluty obcej na inną walutę obcą, np. kredytu w euro na kredyt w dolarach) powstaną różnice kursowe, które jednak nie będą miały związku ze spłatą zobowiązań. Nie będą również wynikać z faktycznego transferu środków w walucie obcej. Nie mogą zostać wobec tego uznane za dodatnie bądź ujemne różnice kursowe wpływające na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Reasumując powyższe wyjaśnienia, dokonywane przez Spółkę przewalutowanie z EUR na USD będzie neutralne pod względem podatkowym, tj. nie wywoła skutków ani po stronie przychodów, ani po stronie kosztów ich uzyskania. Powstałe na moment tego przewalutowania dodatnie lub ujemne różnice kursowe mają charakter wyłącznie rachunkowy - spowodują zmianę wyrażonej w księgach rachunkowych kwoty zobowiązania (należności).
Organy podatkowe stwierdzały również, że wymiana waluty obcej na inną walutę obcą nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych.
Na zakończenie dodam, że dopiero zapłata kontrahentowi środkami pieniężnymi wyrażonymi w CZK spowoduje powstanie różnic kursowych podatkowych od własnych środków pieniężnych, z tym że liczonych od różnicy pomiędzy pierwotną wartością środków pieniężnych w euro a wartością środków pieniężnych CZK w dniu wypływu (wydatkowania) tych środków pieniężnych.
• art. 15a ust. 2 pkt 3 lub ust. 3 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316
Bartosz Ilijn
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat