W jaki sposób prawidłowo rozliczać otrzymane dywidendy
REKLAMA
REKLAMA
HANNA LITWIŃCZUK
REKLAMA
profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Przepisy dotyczące zwolnień i odliczeń podatku zagranicznego zapłaconego od dywidend wypłaconych bezpośrednio spółkom stosuje się do spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG), prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład. Przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć również tej części podatku zapłaconego w obcym państwie, jaka proporcjonalnie przypada na dochód z tego źródła przypisany do zagranicznego zakładu. Regulacje te zawarte są w art. 20 ust. 12 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Oznacza to, że gdy odbiorcą dywidend jest zakład spółki UE/EOG, przysługuje zwolnienie od opodatkowania lub ma miejsce opodatkowanie dywidend i odliczenie podatku zagranicznego w zależności od spełnienia lub niespełnienia warunków przez spółkę, do której zakład należy.
W przypadku gdy odbiorcą dywidendy byłby zakład spółki państwa trzeciego, to na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczenie podatku zagranicznego nie przysługuje.
Podsumujmy zmiany dotyczące opodatkowania dywidend, jakie nastąpiły od 2007 roku przy wypłacie dywidend pomiędzy spółkami będącymi polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółkami RP i UE/EOG. Otóż należy stwierdzić, że nowe zasady opodatkowania dywidend polegają generalnie na zastosowaniu metody zwolnienia w miejsce metody kredytu podatkowego dla spółek RP otrzymujących dywidendy, jeśli spełniły warunki dotyczące wysokości udziału i okresu jego posiadania. W przypadku gdy warunki dotyczące wysokości udziału i okresu jego posiadania nie są spełnione, zasady opodatkowania dywidend uzyskiwanych przez spółki RP z zagranicy nie uległy zmianie. Zasadnicze zmiany dotyczyły natomiast opodatkowania dywidend otrzymywanych przez spółki RP od innych spółek RP, gdy warunki dotyczące wysokości udziału i okresu jego posiadania nie zostały spełnione. Zmiany te polegają na pozbawieniu spółki otrzymującej dywidendę prawa do odliczenia podatku pobranego przez spółkę wypłacającą.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Hanna Litwińczuk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Not. KT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat