| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Składki z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności nie są objęte podatkiem u źródła

Składki z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności nie są objęte podatkiem u źródła

Polski podatnik nie jest płatnikiem podatku od składek, jakie opłaca na rzecz zagranicznego ubezpieczyciela z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności. Umowy ubezpieczenia wierzytelności nie są bowiem objęte tzw. podatkiem u źródła.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na stronie www.inforfk.pl.

Katalog usług wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop jest katalogiem otwartym, na co wskazuje sformułowanie „świadczeń o podobnym charakterze”. (...) Treść ww. przepisu jednoznacznie bowiem wskazuje, że oprócz usług wymienionych w tym przepisie ustawodawca objął obowiązkiem podatkowym także inne usługi niewymienione w tym przepisie o charakterze podobnym do świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń.

Fundusze venture capital bez podwójnego opodatkowania od 2016 roku

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka podjęła decyzję o ubezpieczaniu niektórych wierzytelności powstających w wyniku realizowanych umów dostaw wobec niektórych kontrahentów. Umowę ubezpieczenia wierzytelności Spółka zawarła ze spółką akcyjną prawa austriackiego, która jest rezydentem podatkowym na terenie Austrii od całości swoich dochodów.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że usługi ubezpieczeniowe, jakie Spółka będzie nabywać od Ubezpieczyciela będącego austriackim rezydentem podatkowym, jako niewymienione w art. 21 ust. 1, w tym w szczególności w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, oraz niemające podobnego charakteru do tam wymienionych, nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tym przepisie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Tym samym Spółka, płacąc składkę na rzecz Ubezpieczyciela, nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania tzw. podatku u źródła z ww. tytułu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 października 2015 r., sygn. IBPB-1-3/4510-385/15/AW

Od redakcji:

W praktyce często pojawiają się wątpliwości, kiedy polskie spółki są płatnikiem tzw. podatku u źródła. Tym podatkiem objęte są świadczenia wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop i świadczenia do nich podobne. Przy czym wielokrotnie w orzecznictwie podkreśla się, że to podobieństwo nie może być rozumiane zbyt szeroko. Co ważne, przedstawione stanowisko, że podatkiem u źródła nie są objęte usługi ubezpieczeń i reasekuracji, potwierdzały w przeszłości także sądy administracyjne (zob. wyrok WSA w Warszawie z 14 września 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 473/11).

oprac. Sławomir Biliński

redaktor „MONITORA księgowego”, specjalista w zakresie podatku dochodowego

Nowe wzory formularzy CIT od 1 stycznia 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »