REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bydgoszcz: rosną podatki od nieruchomości i ceny biletów komunikacji

REKLAMA

W Bydgoszczy w 2012 r. podatki od nieruchomości wzrosną o wysokość inflacji. Znacznie zdrożeją przejazdy autobusami i tramwajami, a także parkowanie samochodów w śródmieściu.

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w porównaniu z 2011 r. wzrosną o 4,2 proc. Przewiduje się, że dochody miasta z tytułu podatków od nieruchomości zwiększą się o około 14,5 mln zł i wyniosą 193 mln zł.

Autopromocja

Podwyższono podatki od gruntów: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,80 zł/m kw. (poprzednio 0,77), pod jeziorami zajętymi na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne - 4,15 zł/ha (poprzednio 4,04), pozostałych - 0,41 zł/m kw. (0,39), a także od budynków: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 21,10 zł/m kw. (poprzednio 20,10), zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałem siewnym - 9,92 zł/m kw (9,57), związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,27 zł/m kw. (4,16).

Na niezmienionym poziomie pozostawiono podatek od budynków: mieszkalnych - 0,65 zł/ m kw., budynków gospodarczych, garaży niezwiązanych z działalnością gospodarczą i pozostałych - 6,80 zł/m kw.

Najbardziej, aż o 16,75 proc., wzrosną średnio opłaty za korzystanie z autobusów i tramwajów komunikacji publicznej, przy jednoczesnym obniżeniu cen niektórych biletów. Poprzednie zmiany cen wprowadzono w 2008 r.

Za bilet jednorazowy na liniach dziennych będzie trzeba zapłacić 3,20 zł (dotychczas 2,60 zł), na liniach nocnych - 3,20 zł (dotychczas 5,20 zł), a na liniach międzygminnych tak jak dotąd - 4,40 zł. Bilety miesięczne na jedną linię zdrożeją z 62 do 74 zł, sieciowe stanieją - ze 100 do 88 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrosną opłaty w tzw. strefie płatnego parkowania, która zostanie rozszerzona i podzielona na dwie podstrefy o zróżnicowanych cenach - podstrefę A (od 1 lutego 2012 r.) i podstrefę B (od 1 marca 2013 r.). Dotychczas parkowanie samochodu do 15 minut kosztowało 50 gr, od 15-30 minut - 1 zł, do godziny 2,5 zł, abonament miesięczny dla wszystkich - 75 zł.

Nowe zasady nie przewidują oddzielnej stawki za parkowanie do 15 minut. W podstrefie A pozostawienie samochodu do pół godziny będzie kosztować 1,50 zł, do godziny - 3 zł, abonament miesięczny - 150 zł, abonament mieszkańców tej podstrefy - 75 zł. W podstrefie B - parkowanie do pół godziny kosztować będzie 1 zł, do godziny - 1,5 zł, abonament miesięczny - 75 zł, abonament dla mieszkańców tej podstrefy - 50 zł.

Stawki podatku od środków transportowych pozostaną na niezmiennym poziomie. Przykładowo za samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 do 5,5 t włącznie trzeba zapłacić 600 zł, o masie powyżej 5,5 do 9 t włącznie - 950 i o masie powyżej 9 t a poniżej 12 t - 1200 zł, a za autobusy do 30 miejsc - 1400 zł, a za większe - 1770 zł.

Nie zmienią się też stawki czynszu w budynkach komunalnych: lokali mieszkalnych - 5,30 zł/ m kw., lokali socjalnych - 1,20 zł m/kw. Podobnie nie wzrośnie opłata targowa.

Opłaty za dostarczenie wody wzrosną z 5,45 do 5,71 zł/m sześc. brutto, a za odprowadzenie ścieków zmaleją z 5,52 do 5,15 zł/m sześc.

Wzrosną też bardzo dawno niezmieniane ceny za zajęcie pasa dróg publicznych w mieście niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. Stawki opłat za zajęcie pasa drogowego w związku z robotami lub umieszczeniem infrastruktury technicznej wprowadzono w 2004 r., a stawki dotyczące umieszczenia obiektów budowlanych, stoisk handlowych i reklam - w 1986 r.

W Bydgoszczy od 2009 r. nie pobiera się opłaty do posiadaczy psów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA