Jak zmienią się zasady korzystania z podatku tonażowego
REKLAMA
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku tonażowym, która dostosowuje polskie przepisy do zaleceń Komisji Europejskiej - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
REKLAMA
Ustawa ta dotyczy zmian niektórych zasad korzystania z podatku tonażowego odprowadzanego od dochodów (przychodów) osiąganych przez przedsiębiorców żeglugowych (armatorów), eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.
Celem ustawy jest wprowadzenie do polskich przepisów ws. podatku tonażowego zaleceń i zastrzeżeń wydanych w decyzji Komisji Europejskiej. KE uznała, że podatek tonażowy w Polsce jest formą pomocy publicznej zgodną z wewnętrznym rynkiem Unii Europejskiej.
W komunikacie poinformowano, że zgodnie z nowelizacją osoba fizyczna lub osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki osobowej (nieposiadająca osobowości prawnej, np. spółka cywilna czy komandytowa), która podlega opodatkowaniu podatkiem tonażowym nie może odliczać od wysokości podatku tonażowego kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych w trakcie danego roku podatkowego. Odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem tonażowym nie będą też podlegać, płacone w trakcie danego roku podatkowego, składki na ubezpieczenie społeczne.
Nowelizacja przewiduje, że wykonywanie prac przez holowniki i pogłębiarki może zostać objęte podatkiem tonażowym w przypadku zastosowania odpowiedniego kryterium czasu pracy w świadczeniu usług transportu ładunku lub pasażerów holownikiem i transportu wydobytego materiału przez pogłębiarkę w danym roku podatkowym.
Ponadto nowela mówi, że przedsiębiorca zarządzający z terytorium państwa Unii Europejskiej cudzym statkiem, w cudzym imieniu i na cudzą rzecz, na podstawie umowy i mający ważny tzw. Dokument Zgodności, musi zapewnić, aby większość osób zatrudnionych przez niego na lądzie lub na statkach stanowili obywatele państw członkowskich UE.
Zgodnie z nowelizacją przedsiębiorstwo objęte podatkiem tonażowym powinno podlegać tego rodzaju opodatkowaniu przez 10 lat, a nie jak dotąd przez pięć lat.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat