Kto powinien płacić opłatę produktową
REKLAMA
RADA
Obowiązek ten będzie spoczywać na firmie, której oznaczenie widnieje na opakowaniu. Będzie to zatem firma, która zleciła wytworzenie wyrobu i pod której oznaczeniem trafił on do sprzedaży.
UZASADNIENIE
Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej obciąża producentów, którzy wprowadzają produkty w opakowaniach na rynek, oraz przedsiębiorców wprowadzających towary na terytorium kraju w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przepisy te stosuje się również do przedsiębiorców:
- pakujących produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzających je na rynek krajowy,
- prowadzących jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2 oraz przedsiębiorców prowadzących więcej niż jedną jednostkę o łącznej powierzchni 5000 m2, sprzedających produkty tam pakowane,
- wprowadzających odpady opakowaniowe na rynek w procesie świadczenia usług (np. gastronomicznych), jak również przedsiębiorców, którzy wprowadzają na terytorium kraju produkty lub produkty w opakowaniach w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia na potrzeby własne.
W przypadku Czytelnika powstała wątpliwość, który z przedsiębiorców zaangażowanych w powstanie wprowadzanego na rynek krajowy produktu powinien wnieść opłatę produktową.
Ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (art. 1 ust. 1b) stanowi:
W przypadku gdy produkt lub produkt w opakowaniu jest wprowadzany na rynek krajowy przez przedsiębiorcę niebędącego wytwórcą produktu lub produktu w opakowaniu, który zlecił wytworzenie tego produktu lub produktu w opakowaniu oraz którego oznaczenie zostało umieszczone na produkcie lub produkcie w opakowaniu, obowiązki określone w ustawie obciążają tego przedsiębiorcę.
Jeżeli zatem na opakowaniu jest oznaczenie firmy, która montuje ostateczny produkt, to na niej będą spoczywać obowiązki z zakresu opłaty produktowej. Jeżeli natomiast montaż produktu zleciła firma produkująca półwyroby i do niej należą oznaczenia na opakowaniu, to ona będzie zobowiązana do wnoszenia opłaty produktowej.
PRZYKŁAD
Spółka X produkuje na zlecenie sieci handlowej soki owocowe. Na opakowaniu tych soków zostały umieszczone oznaczenia sieci handlowej. W tej sytuacji to ona będzie uiszczać opłatę produktową.
Podstawa prawna
-art. 1 ust. 1b ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej - Dz.U. Nr 63, poz. 639; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat