reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Zamierzam przekazać żonie w darowiźnie przedsiębiorstwo. Żona będzie kontynuować działalność gospodarczą i dalej prowadzić sklep w dotychczasowym zakresie. Czy w przypadku takiego przekazania trzeba zapłacić podatek od darowizny?


BARBARA RUSINOWSKA

konsultant podatkowy, Kancelaria Nowakowski i Wspólnicy Oddział w Toruniu (zrzeszona w Eurojuris Polska)

Zgodnie z dodanym art. 4a ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Ustawa nie uzależnia skorzystania ze zwolnienia od rodzaju przekazanych rzeczy czy praw. Przedmiotem darowizny może być zatem również przedsiębiorstwo. Istotne jest, żeby otrzymujący zaliczał się do kręgu osób wymienionych w przepisie oraz dopełnił przewidziane w ustawie warunki.

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych powinno zostać zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

W przypadku niespełnienia tego wymogu, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Podatnicy nie mają natomiast obowiązku zgłoszenia otrzymanych rzeczy lub praw, jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł. Obowiązek zgłoszenia został wyłączony również, w przypadku gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

MGM

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama