Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
BARBARA RUSINOWSKA
REKLAMA
konsultant podatkowy, Kancelaria Nowakowski i Wspólnicy Oddział w Toruniu (zrzeszona w Eurojuris Polska)
Zgodnie z dodanym art. 4a ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Ustawa nie uzależnia skorzystania ze zwolnienia od rodzaju przekazanych rzeczy czy praw. Przedmiotem darowizny może być zatem również przedsiębiorstwo. Istotne jest, żeby otrzymujący zaliczał się do kręgu osób wymienionych w przepisie oraz dopełnił przewidziane w ustawie warunki.
Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych powinno zostać zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
W przypadku niespełnienia tego wymogu, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Podatnicy nie mają natomiast obowiązku zgłoszenia otrzymanych rzeczy lub praw, jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł. Obowiązek zgłoszenia został wyłączony również, w przypadku gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.
MGM
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat