| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Czy będzie podatek od darowizny przedsiębiorstwa

Zamierzam przekazać żonie w darowiźnie przedsiębiorstwo. Żona będzie kontynuować działalność gospodarczą i dalej prowadzić sklep w dotychczasowym zakresie. Czy w przypadku takiego przekazania trzeba zapłacić podatek od darowizny?


BARBARA RUSINOWSKA

konsultant podatkowy, Kancelaria Nowakowski i Wspólnicy Oddział w Toruniu (zrzeszona w Eurojuris Polska)

Zgodnie z dodanym art. 4a ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Ustawa nie uzależnia skorzystania ze zwolnienia od rodzaju przekazanych rzeczy czy praw. Przedmiotem darowizny może być zatem również przedsiębiorstwo. Istotne jest, żeby otrzymujący zaliczał się do kręgu osób wymienionych w przepisie oraz dopełnił przewidziane w ustawie warunki.

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych powinno zostać zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny - z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

W przypadku niespełnienia tego wymogu, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Podatnicy nie mają natomiast obowiązku zgłoszenia otrzymanych rzeczy lub praw, jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł. Obowiązek zgłoszenia został wyłączony również, w przypadku gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

MGM

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »