| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Usługi outplacementu mogą być kosztem uzyskania przychodu

Usługi outplacementu mogą być kosztem uzyskania przychodu

Do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, podatnik może zaliczyć wydatki na nabycie usług outplacementu w związku ze zwolnieniem grupowym pracowników jako świadczenie wynikające z regulacji zawartych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucji rynku prac w powiązaniu z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2012 r., (nr IPPB5/423-434/12-2/RS).

Sprawa dotyczyła spółki akcyjnej, która zamierzała przeprowadzić proces konsolidacji z dwiema innymi spółkami, w których pełniła funkcję udziałowca i akcjonariusza.  Na skutek fuzji powstał problem dublowania się stanowisk pracy. W związku z tym spółka planowała przeprowadzić zwolnienia grupowe

Celem ułatwienia pracownikom zaadaptowania się do nowej dla nich sytuacji, spółka zamierzała przeprowadzić  tzw. program kontynuacji kariery  przewidziany w dwóch opcjach: indywidualnej (przewidzianej dla osób na stanowiskach menedżerskich) oraz grupowej (przewidzianej dla pozostałych pracowników).

Program miał być realizowany przez podmiot zewnętrzny i obejmował tzw. outplacement, polegający na podjęciu szeregu działań mających na celu wsparcie w znalezieniu nowej pracy lub innej aktywności zawodowej. W tym celu przeprowadzane  miały być warsztaty, seminaria, indywidualne konsultacje z trenerami rozwoju osobistego, pomoc w opracowaniu profesjonalnego CV, prezentacji kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej itp. Program indywidualny miał być przy tym rozszerzony o dodatkowe elementy.

Outplacement – o co chodzi

Outplacement w przedsiębiorstwie

Udział w programie był dla pracowników nieodpłatny i dobrowolny. Czas jego trwania miał się zamknąć w okresie wypowiedzenia danego pracownika. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wydatki na nabycie usług outplacementu stanowią dla niej koszty podatkowe?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka podniosła, że poniesione z powyższego tytułu wydatki będą stanowiły dla niej koszty podatkowe. Argumentowała, że zwolnienie pracowników w obszarach, co do których zidentyfikowano dublowanie się obowiązków przyczyni się, poprzez zmniejszenia kosztów związanych w zatrudnieniem tych pracowników, do zachowania przychodów spółki na prognozowanym poziomie.  Spółka podniosła również, że obowiązek przeprowadzenia outplacementu można wywodzić z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Opracowanie interpretacji:

Aleksandra Bembnista, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »